Twoje fugi zszarzały? Ten domowy przepis przywróci im dawny blask

Czasami bardzo ciężko osiągnąć maksymalną i satysfakcjonującą czystość fug w łazience czy kuchni. Nawet gdy wokół kafelki lśnią, to właśnie spoiny między nimi najszybciej tracą świeżość. Te niewielkie przestrzenie mają tendencję do szybkiego zbierania kurzu, wilgoci i osadów. Nieodpowiednio pielęgnowane mogą łatwo stać się siedliskiem m.in. brudu, pleśni i grzybów. Sprawdź, co zrobić, aby poradzić sobie ze zszarzałymi fugami.
- Fugi trzeba myć – oto, dlaczego to takie ważne!
- Prosty, domowy trik na czyste fugi
- Jak uniknąć brudzenia się fug? To proste!
Fugi trzeba myć – oto, dlaczego to takie ważne!
Spoiny między płytkami czasami wydają się mało istotnym szczegółem, gdy myjemy np. łazienkę. W rzeczywistości jednak mają one ogromny wpływ na ogólny wygląd pomieszczenia.
Zabrudzenia widoczne są najmocniej, kiedy kontrastują z jasnymi kafelkami. Ciemne linie niewątpliwe wskazują na zaniedbanie i brak higieny fug między płytkami. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w tych miejscach mogą namnażać się bakterie i zarodniki pleśni. Niestety, z łatwością unoszą się one w powietrzu i rozprzestrzeniają się po całym domu.
Zabrudzone fugi psują estetykę pomieszczenia, jednak… to nie wszystko. Zalegający w nich osad z mydła, kamień czy grzyb mogą doprowadzić do degradacji materiału spoiny. Z czasem staje się ona coraz bardziej porowata, krucha i podatna na uszkodzenia.
Systematyczne dbanie o czystość fug to inwestycja w trwałość całej powierzchni kafelek. Co istotne, wcale nie musisz w tym celu sięgać po mocną chemię ze sklepu. Równie skuteczne okazują się preparaty wykonane samodzielnie z produktów, które najprawdopodobniej masz w swoim domu.
Prosty, domowy trik na czyste fugi
Zabrudzone fugi nie tylko wyglądają brzydko, ale przede wszystkim obniżają estetykę całej aranżacji wnętrza. Wielu z nas czyszczenie fug wydaje się czasochłonne i pochłaniające mnóstwo energii. Tymczasem istnieje prosty sposób, aby to ułatwić.
Szybką, skuteczną i tanią alternatywą dla sklepowych środków jest domowa pasta do czyszczenia fug. Aby ją zrobić, wystarczy połączyć trzy łatwo dostępne składniki – sprawdź, czy nie masz ich w mieszkaniu:
- szklanka sody oczyszczonej,
- pół szklanki wody utlenionej,
- dwie łyżeczki płynu do naczyń.
Tak przygotowaną mieszankę rozprowadź na zabrudzeniach i zostaw na ok. 15 minut. Po upływie czasu dokładnie usuń osady za pomocą szczoteczki do zębów. Na koniec przetrzyj fugi wilgotną szmatką i ciesz się ich odświeżonym wyglądem.
Pamiętaj! Systematyczne stosowanie tej metody pozwali ci utrzymać czystość fug bez konieczności używania szkodliwych, chemicznych środków z marketu.

Jak uniknąć brudzenia się fug? To proste!
Chcesz, aby efekt czystych fug utrzymał się jak najdłużej? W takim razie spróbuj zastosować kilka dodatkowych zabiegów ochronnych.
- Unikaj gromadzenia się nadmiernej wilgoci w łazience lub innym pomieszczeniu, gdzie są fugi. Regularne wietrzenie to absolutna podstawa.
- W miejscach o dużym narażeniu na kontakt z wodą pomyśl o impregnacie ochronnym, dzięki któremu zabezpieczyć można spoiny przed nasiąkaniem.
- Ciekawe rozwiązanie to stosowanie domowych sprayów ochronnych. Możesz przygotować je na bazie octu i olejków eterycznych. Dzięki takiej mieszance nie tylko zabezpieczysz, ale i odświeżysz zapach w łazience.
- Po każdej kąpieli przecieraj ściany prysznica i okolice wanny suchą szmatką. To bardzo prosty nawyk, który znacząco ograniczy rozwój grzybów i kamienia.
- Kluczowe znaczenie ma stosowanie odpowiednich akcesoriów podczas czyszczenia. Dzięki twardej szczoteczce o wąskim zakończeniu dotrzesz do najmniejszych zakamarków fug.
- Do codziennego odświeżania powierzchni sięgaj po miękkie gąbki nasączone naturalnymi środkami do mycia. Dzięki temu znacznie zredukujesz konieczność intensywnego szorowania fug.
Pamiętaj o tym, że domowe środki czystości mogą być nie tylko tanie i skuteczne. Są też bezpieczniejsze dla zdrowia i środowiska niż chemia ze sklepu. Brak silnych substancji chemicznych zmniejsza ryzyko podrażnień skóry i dróg oddechowych, a przy okazji nie niszczy materiału, z którego wykonane są fugi.
Wprowadzenie kilku prostych kroków do rutyny pielęgnacyjnej pomieszczeń z fugami, takich jak łazienka czy kuchnia, pozwoli ci cieszyć się nieskazitelną czystością na dłużej i… uniknąć kosztownych remontów.
Przeczytaj też: Jak usunąć fugę z płytek? Jest na to sposób!