Nie musisz wydawać majątku na środki czystości! Składniki masz w domu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób rezygnuje z chemicznych środków czystości. Ich niewątpliwą wadą jest szkodliwość dla środowiska naturalnego, a w wielu przypadkach również wysoka cena. Na szczęście możemy utrzymać dom w idealnej czystości bez wydawania fortuny na środki chemiczne. Jak to zrobić? Prezentujemy najskuteczniejsze sposoby.
- Mycie podłóg i okien bez chemii
- Mycie umywalki, wanny i kabiny prysznicowej
- Mycie toalety już nie stanowi problemu
Mycie podłóg i okien bez chemii
Zadbane podłogi i czyste okna stanowią wizytówkę domu lub mieszkania. Ich mycie może wydawać się żmudne. Co więcej, niektóre preparaty czyszczące sprawiają, że na czyszczonej powierzchni pojawiają się nieestetyczne smugi. Możemy temu zapobiec za pomocą sprawdzonych, naturalnych sposobów.
Rozwiązaniem problemów staje się zwykły ocet spirytusowy. Jest to produkt o delikatnym działaniu antybakteryjnym. Ocet możemy dodać zarówno do wody, którą umyjemy podłogi, jak i okna. Wystarczy dobrać odpowiednie skoncentrowanie i pamiętać o jednym, istotnym dodatku.
Do mycia podłóg używamy ciepłej wody z niewielkim dodatkiem octu i naturalnego olejku eterycznego. Zadaniem olejku będzie zamaskowanie nieprzyjemnego zapachu octu. Mieszanina świetnie sprawdza się do mycia kafelków i podłóg drewnianych. Dzięki dodatkowi octu, usuniemy powierzchniowe zabrudzenia, a na podłodze nie pojawią się smugi.
Mieszaninę ciepłej wody i octu możemy też zastosować do mycia okien. Wystarczy kilka łyżeczek octu. Dzięki niemu łatwo usuniemy zabrudzenia z powierzchni szyb i luster. Po umyciu, dokładnie wycieramy powierzchnie, co pozwoli nam uniknąć nieestetycznych zacieków. Tutaj znajdziesz więcej informacji o sposobach mycia okien.
Mycie umywalki, wanny i kabiny prysznicowej
Mycie łazienki może być zmorą dla osób, które chcą dbać o nienaganną czystość w domu. Szczególny problem posiadają użytkownicy twardej wody, która powoduje liczne, nieestetyczne zacieki i osad kamienia. Ślady wywołane twardą wodą mogą być trudne do usunięcia.
Do umycia umywalki, wanny i brodzika kabiny prysznicowej świetnie sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej. Odmierzamy niewielką ilość sody, dodajemy odrobinę wody (do uzyskania papkowatej konsystencji). Dodatkowo możemy dołączyć kilka kropel naturalnego olejku eterycznego, który zapewni przyjemny zapach podczas sprzątania.
Pastę nakładamy na najbardziej zabrudzone powierzchnie i czekamy kilka minut. Następnie wcieramy wilgotną ściereczką. W razie konieczności powtarzamy całą procedurę. Pasta z sody oczyszczonej powinna poradzić sobie z większością zabrudzeń na wannach, umywalkach i kabinach prysznicowych. Do mycia drzwi kabiny, możemy zastosować opisany wcześniej ocet.

Mycie toalety już nie stanowi problemu
Kolejnym problematycznym miejscem jest WC. Jego powierzchnia powinna być utrzymana w czystości, niestety na wnętrzu toalety szybko osadza się kamień z wody. Rozwiązaniem mogłyby być środki czystości na bazie chloru. Ich atutem jest wysoka skuteczność działania. Niestety są to środki o silnym, nieprzyjemnym zapachu, który trudno usunąć. Alternatywę stanowią tańsze i równie skuteczne, naturalne sposoby.
Wnętrze toalety można w prosty sposób wyczyścić sodą oczyszczoną i octem. Na początek wlewamy do toalety ciepłą wodę. Następnie wlewamy do muszli ok. 0,5 litra octu spirytusowego. W ostatnim kroku dodajemy sodę oczyszczoną. W efekcie pojawi się intensywna piana, którą zostawiamy przynajmniej na 15 minut.
Po upływie 15 minut możemy przystąpić do czyszczenia WC. Osad z kamienia powinien już rozmięknąć na tyle, aby można go było bez trudu usunąć szczotką. W przypadku grubego osadu kamiennego, czynność należy powtórzyć, aż do osiągnięcia zadowalającego efektu. Tutaj podpowiadamy, jak czyścić mieszkanie użytkowane przez alergików.