Czy warto zainstalować go w łazience? To przydatny gadżet

W wielu krajach, zwłaszcza na Dalekim Wschodzie, bidet jest standardowym elementem wyposażenia łazienki. W Polsce wciąż nie jest zbyt popularny, choć coraz częściej pojawia się w nowoczesnych aranżacjach łazienkowych. Warto zatem wiedzieć, jak działa bidet i do czego służy. Jego używanie w Polsce bywa ograniczone przez chłodny klimat, ponieważ mycie się zimną wodą może prowadzić do przeziębienia. Jakie nowoczesne rozwiązania sprawiają, że korzystanie z bidetu jest wygodne i komfortowe? Podpowiadamy, czy warto zamontować to urządzenie w łazience.
Z tego artykułu dowiesz się:
Do czego służy bidet w łazience?
W Polsce bidet nadal nie jest urządzeniem zbyt popularnym, a wiele osób nie wie, do czego dokładnie służy i jak z niego korzystać. Obawy budzi też mycie się zimną wodą, jednak nowoczesne modele skutecznie eliminują ten problem.
Bidet to ceramiczne urządzenie sanitarne, montowane w łazience, które służy do podmywania krocza i odbytu bez konieczności całkowitego rozbierania się. Umożliwia wygodne korzystanie w pozycji siedzącej, co pozwala uniknąć zachlapania ubrań wodą. Warto podkreślić, że bidet nie zastępuje toalety — jego zadaniem jest zapewnienie higieny po skorzystaniu z WC.
Bidet kształtem przypomina miskę klozetową, jednak jest umieszczony niżej przy podłodze i nie posiada deski. Może być montowany na podłodze lub zawieszony na ścianie. Brak deski ułatwia utrzymanie czystości, ograniczając gromadzenie się bakterii.
W przypadku małych łazienek dużą popularność zyskały bidety elektroniczne, łączone z muszlą klozetową. To praktyczne rozwiązanie wywodzi się z Dalekiego Wschodu i zyskuje coraz większe uznanie także w Polsce. Nowoczesne modele oferują funkcje mycia, suszenia, a nawet masażu, zapewniając komfort i wygodę użytkowania.
Sprawdź także: To mit, że jest obecny tylko w dużych miastach. Co wiemy o smogu?
Montaż bidetu w łazience
Montaż bidetu zależy od miejsca w łazience i rodzaju odpływu. Montujemy go tuż przy misce klozetowej, tak aby móc łatwo z niego skorzystać po załatwieniu się. Aby urządzenie było wygodne i miało dobry dostęp, należy zostawić co najmniej 20 cm przestrzeni po obu stronach i co najmniej 60 centymetrów z przodu na dojście.
W zależności od rodzaju odpływu w łazience bidet montujemy na podłodze lub na ścianie. Montowany na ścianie wymaga specjalnego stelażu zapewniającego stabilność. Ważne jest, aby bidet stanowił element estetycznie spójny z resztą wystroju łazienki, dlatego też warto zamówić bidet od tego samego producenta co muszla klozetowa.
Bidet znacznie ułatwia podmywanie i utrzymanie czystości części intymnych. Zwykle używamy do tego papieru toaletowego. Jednak nie jest on w stanie całkowicie zapewnić wysokiej higieny.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że ciepła woda jest w stanie znacznie lepiej oczyścić niż najmiększy papier toaletowy. Woda nie tylko myje, lecz także lecz także odświeża, lecz także działa kojąco w przypadku chorób i infekcji, eliminując dyskomfort spowodowany bólem, świądem czy uczuciem pieczenia.

Używanie bidetu a kultura
Dlaczego w Polsce zamiast wody używamy papieru toaletowego? Przyczyną prawdopodobnie jest chłodniejszy klimat. Jeszcze niedawno brakowało technicznych rozwiązań umożliwiających częste mycie się ciepłą wodą, a tym bardziej instalację bidetu z podgrzewaną wodą. W XX wieku na wsiach powszechne były toalety kucane, gdzie załatwiano potrzeby w pozycji „na narciarza”. Choć taka pozycja jest korzystna dla jelit i najbardziej naturalna, to w takich warunkach podmywanie się ciepłą wodą było praktycznie niemożliwe. Dziś tego typu toalety niemal całkowicie zniknęły z Polski, choć wciąż można je spotkać podczas podróży po krajach wschodnich.
Dla Polaków używanie papieru toaletowego jest czymś oczywistym. Niewiele osób jednak wie, że jedynie jedna trzecia ludzi na świecie korzysta z papieru toaletowego. Co ciekawe, Polska należy do nielicznych krajów, gdzie zużyty papier można wrzucać do muszli klozetowej. Dlatego nie powinniśmy się dziwić, jeśli podczas podróży spotkamy nakaz wyrzucania papieru do kosza na śmieci. W wielu państwach, jak np. w Chinach czy krajach muzułmańskich, papieru w toaletach często nie ma i trzeba mieć go przy sobie.
W krajach islamskich normą jest mycie wodą – tam, dzięki cieplejszemu klimatowi, nie ma ryzyka przeziębienia po użyciu zimnej wody. Mycie wodą jest nie tylko skuteczniejsze, ale także przyjemniejsze i zdrowsze. W Polsce komfortowe podmywanie się ciepłą wodą stało się możliwe dopiero dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym. Coraz popularniejsze są tzw. deski myjące, sterowane pilotem, które umożliwiają higieniczne podmycie bez konieczności używania rąk. To doskonałe rozwiązanie także do małych łazienek, gdzie nie ma miejsca na tradycyjny bidet.
Sprawdź także: Nie masz korkociągu? Z tymi sposobami łatwo otworzysz butelkę wina
Jak korzystać z bidetu?
Bidet przyda się wszystkim. Jednak zdecydować się na jego instalację powinny przede wszystkim osoby, które muszą szczególnie zadbać o wysoką higienę. Są to takie grupy osób jak:
- osoby z infekcjami części intymnych,
- kobiety w ciąży,
- osoby starsze.
Bidet docenią szczególnie osoby, które muszą zadbać o wysoką higienę intymną oraz osoby z ograniczeniami ruchowymi, np. osoby starsze. Obecność bidetu docenimy także w czasie upalnego lata, gdy chcemy się częściej umyć i odświeżyć.
Co ciekawe, podmywanie się nie jest jedyną funkcją bidetu. Można go również wykorzystać do wielu przydatnych czynności. Bidet pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, gdyż ułatwia szybkie umycie się, na przykład umycie nóg. Nie musimy od razu brać przysznicu. Latem doceniamy możliwość schłodzenia stóp w bidecie. Dzieciom znacznie łatwiej jest umyć ręce w niskim bidecie, niż w za wysokiej dla nich umywalce. Bidet pozwoli także na umycie małych zwierząt, na przykład małego psa po spacerze w błocie i na deszczu.
Używanie bidetu jest bardzo proste i wygodne. Dzięki niemu podmywanie nie wymaga rozbierania się. Unikamy też zachlapania odzieży i podłogi wodą.
Jak korzystać z bidetu? Na bidecie należy usiąść i umyć części intymne. Na bidecie można siedzieć zarówno przodem jak i tyłem do kraniku. Siadanie przodem ułatwia regulację strumienia i temperatury wody. Sposób, jak używać bidetu, zależy od upodobań i możliwości ruchowych osoby korzystającej.
Sprawdź także: Te cechy pozwolą Ci rozpoznać, czy masz do czynienia z oryginalnym bursztynem