Takiego grilla możesz spokojnie używać na balkonie w bloku

Grill elektryczny na balkon to świetna opcja na spędzanie wolnych chwil w ciepłe dni. Grillowanie cieszy się dużą popularnością wśród Polaków, a nowoczesne urządzenia pozwalają przygotować smaczne potrawy bez wychodzenia z domu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wybiera właśnie grill elektryczny, który można bezpiecznie używać w mieszkaniu. Jaki model warto kupić i czy przepisy pozwalają na jego użytkowanie na balkonie? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by grillowanie nie zakończyło się mandatem!
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego warto wybrać grill elektryczny?
Polacy kochają grillować – gdy tylko zaczyna się sezon, chętnie sięgamy po ruszt. Nie zawsze jednak mamy możliwość wyjazdu za miasto, a pogoda potrafi zaskoczyć i pokrzyżować plany związane z tradycyjnym grillem. W takich sytuacjach świetną alternatywą okazują się grille elektryczne, stworzone z myślą o tych, którzy nie chcą rezygnować z ulubionych smaków nawet w niesprzyjających warunkach.
Dzięki grillowi elektrycznemu przygotowanie soczystej kiełbasy czy karkówki na balkonie staje się możliwe – i to bez dymu i ryzyka pożaru. Tego typu sprzęt sprawdza się nie tylko latem, ale również poza sezonem. Jeśli wybierzesz model dobrej jakości, posłuży ci przez wiele lat i umożliwi grillowanie przez cały rok – nawet w środku zimy!
To doskonałe rozwiązanie dla miłośników grillowanych potraw, którzy nie chcą czekać na idealną pogodę. Niezależnie od pory roku, elektryczny grill pozwala cieszyć się smakiem ulubionych dań w domowym zaciszu.
Sprawdź także: Jaka powinnać być wilgotność powietrza w domu? Na pewno u Ciebie jest za niska
Użytkowanie grilla elektrycznego
Oprócz tego, że grill elektryczny może być „odpalany” o każdej porze roku, posiada on wiele innych zalet. I tak, nie trzeba go chociażby rozpalać przez kilka lub kilkanaście minut – a tak zazwyczaj jest w przypadku tradycyjnego grilla węglowego. Nie pojawia się również charakterystyczny dym, jakim często później przesiąkają nasze ubrania. Brak dymu umożliwia rozpalanie elektrycznego grilla w bloku, na własnym balkonie. Mało tego, takie urządzenie nagrzewa się błyskawicznie, więc będąc głodny możesz przygotować posiłek w dosłownie chwilę.
Warto będzie zdecydować się na grilla elektrycznego z wyjmowanymi płytami grzejnymi. Dzięki nim będzie łatwiej utrzymać urządzenie w czystości i pozbyć się tłuszczu po mięsie. Jedynym minusem użytkowania grilla elektrycznego jest fakt, że trzeba będzie go podłączyć do prądu. Często konieczny może okazać się więc przedłużacz. Jednak, to naprawdę niewielka wada w porównaniu do korzyści, jakie grill elektryczny na balkon ma do zaoferowania.
Czy istnieje zakaz grillowania na balkonie?
W przypadku grillowania na prywatnym balkonie w budynku wielorodzinnym, ogólnokrajowe przepisy nie określają tej kwestii jednoznacznie. Balkon traktowany jest jako część przynależna do lokalu, a więc przestrzeń prywatna, z której można korzystać według własnego uznania. Problemy mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy grill doprowadzi np. do zniszczenia cudzego mienia lub zostanie pozostawiony bez nadzoru – w takich sytuacjach możliwe są mandaty. W praktyce jednak zasady dotyczące grillowania regulowane są zazwyczaj przez zapisy wewnętrzne wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni.

Warto mieć na uwadze, że nawet grill elektryczny, używany w niewłaściwy sposób, może przysporzyć poważnych problemów – z utratą lokalu włącznie. Brzmi drastycznie? Niestety, to realny scenariusz. Jeśli w regulaminie wspólnoty znajduje się wyraźny zakaz grillowania, a mimo to go łamiemy, możemy zostać najpierw ostrzeżeni, a później pociągnięci do odpowiedzialności. Jeśli uporczywie ignorujemy prośby sąsiadów i łamiemy regulamin, wspólnota ma prawo wystąpić do sądu, powołując się na art. 16 Ustawy o własności lokali (Dz. U. 1994 Nr 85 poz. 388), co może doprowadzić do przymusowej sprzedaży mieszkania.
Sprawdź także: Planujesz zrobić grilla na balkonie? Być może prosisz się o kłopoty
Kara za palenie grilla na balkonie
Zasad wspólnoty mieszkaniowej powinni przestrzegać wszyscy lokatorzy. Jeżeli nie określone zostało w nich grillowanie, pamiętać trzeba o immisji – czynnościach, jakie mogą wywołać dyskomfort u naszych sąsiadów (np. grillowanie właśnie). I tak, jeżeli grill na balkonie będzie rozpalony nieodpowiednio lub sąsiadom będzie dokuczał dym, mogą wezwać oni odpowiednie służby porządkowe.
Oprócz tego, mogą powołać się na zapisy ustępu 1 paragrafu 4 rozporządzenia, mówiącego o zakazie rozpalania ognia w miejscu, jakie umożliwia zapalenia się materiałów palnych czy przechowywania materiałów palnych, a nawet „stosowania elementów wystroju i wyposażenia wnętrz z materiałów palnych, w odległości mniejszej niż 0,5 m od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100 stopni Celsjusza”. Sąsiedzi mogą więc wezwać np. policję, jeśli stwierdzą, że grillujemy źle.
Gorzej, jeżeli grillowanie zakończy się pożarem. Wówczas ponieść można za to konsekwencje karne, zgodne z artykułem 163 Kodeksu Karnego (Dz. U. 1997 r. Nr 88, poz. 553). Według niego osobę, jaka wywołała pożar, może czekać nawet 12 lat więzienia! Właśnie dlatego warto żyć z sąsiadami w zgodzie i korzystać z grilla elektrycznego z rozwagą oraz głową.
Sprawdź także: Czy warto przepłacać na wyciskarkę wolnoobrotową? Porównujemy ją ze zwykłą sokowirówką