Myjesz włosy codziennie? Zobacz, czy nie popełniasz błędu

Nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na pytanie, jak często należy myć włosy. Wszystko zależy od typu skóry głowy, struktury włosów, trybu życia, a nawet środowiska, w jakim żyjemy. Zbyt częste mycie może je przesuszyć i osłabić, natomiast zbyt rzadkie – prowadzić do przetłuszczania i problemów skórnych. Dowiedz się, jak znaleźć złoty środek i dopasować pielęgnację do swoich potrzeb. Poznaj najlepsze wskazówki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy codzienne mycie włosów szkodzi?
Nie da się ukryć, że każda skóra głowy ma swoje indywidualne potrzeby. To, czego wymaga, zależne jest głównie od kondycji naszego organizmu – mogą to być takie czynniki jak dojrzewanie, ciąża czy hormonalne zmiany zachodzące w ciele. Bardzo często właśnie te elementy wpływają na to, że nasze włosy zaczynają nadmiernie się przetłuszczać. Wpływ na stan skóry głowy mają również nasze codzienne nawyki – sposób, w jaki się odżywiamy, jak często uprawiamy sport, a nawet charakter i warunki naszej pracy. Jedzenie w pośpiechu, posiłki pozbawione wartości odżywczych – to wszystko może prowadzić do kłopotów z włosami, takich jak ich zbyt duże wypadanie! Jeśli liczysz na jedną, uniwersalną poradę dotyczącą częstotliwości mycia włosów – musimy Cię rozczarować. Taka nie istnieje, bo to, jak często sięgasz po szampon, zależy przede wszystkim od stylu życia, Twoich predyspozycji genetycznych, a niekiedy również od miejsca zamieszkania i jakości wody płynącej z kranu.
Warto mieć także na uwadze trzy istotne kwestie, które wpływają na to, jak często należy myć włosy:
Rodzaj skóry głowy
Gdy nie masz z nią żadnych kłopotów, a włosy nie wykazują skłonności do przesuszania czy nadmiernego przetłuszczania się – spokojnie możesz ograniczyć ich mycie do raz lub dwóch razy w tygodniu. Jednak jeśli Twoje włosy szybko tracą świeżość, wymagają one zdecydowanie częstszego oczyszczania.
Struktura włosa
To właśnie ona odpowiada za tempo, w jakim sebum rozchodzi się po długości włosów. Gęste, kręcone włosy sprawiają, że sebum przemieszcza się wolniej – dzięki czemu możesz rzadziej je myć. Z kolei włosy cienkie i zupełnie proste szybciej tracą świeżość i dlatego potrzebują częstszej pielęgnacji.
Sposób stylizacji
Częste modelowanie, suszenie, prostowanie czy kręcenie włosów może im znacząco zaszkodzić! Jeśli takie zabiegi to u Ciebie codzienność, warto myć włosy rzadziej. Nadmierne oczyszczanie może dodatkowo osłabić ich kondycję i przyspieszyć zniszczenia.
Sprawdź także: Zdjęłaś stylizację i borykasz się z tym problemem? Te sposoby pomogą Ci go rozwiązać
Co ile myć włosy?
Codzienne mycie włosów może prowadzić do znacznego pogorszenia ich kondycji. Warto mieć świadomość, że składniki takie jak SLS czy SLES, obecne w wielu szamponach, rzeczywiście skutecznie oczyszczają włosy, ale jednocześnie są dość agresywne dla skóry głowy! Regularne stosowanie preparatów zawierających te substancje może przyczynić się do przesuszenia włosów oraz do podrażnień skóry – która zacznie się bronić! W odpowiedzi na takie działanie może dojść do zwiększonego wydzielania sebum, by nawilżyć przesuszoną skórę głowy. A to z kolei spowoduje, że włosy będą się przetłuszczać jeszcze szybciej. Dlatego właśnie warto na co dzień wybierać delikatne kosmetyki pielęgnacyjne. Optymalnym rozwiązaniem będzie mycie włosów co dwa dni – to pomaga zredukować problem z nadmiarem sebum.

Z drugiej strony – zbyt rzadkie sięganie po szampon również nie pozostaje bez wpływu na kondycję włosów. Włosy stają się wtedy przygaszone, osłabione, a ich zapach przestaje być świeży. Nagromadzone sebum staje się też idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów! Zatem zbyt rzadka pielęgnacja szkodzi równie mocno jak przesadna higiena. Co więcej – zbyt rzadkie mycie może przyczynić się do nasilonego wypadania włosów! Jak zatem dbać o włosy właściwie? Najważniejsze jest regularne, dostosowane do potrzeb skóry głowy mycie.
Szczególną ostrożność należy zachować w dniu koloryzacji. Przed farbowaniem nie powinno się myć włosów – może to bowiem pozbawić je naturalnych substancji ochronnych, które zabezpieczają strukturę włosa w trakcie zabiegu. W dniu farbowania lepiej zrezygnować z użycia szamponu – to najlepszy sposób na ochronę włosów!
Sprawdź także: Jeśli nie nosisz kolorowych ubrań z powodu pocenia, te metody są dla Ciebie!
Czy suchy szampon niszczy włosy?
Suchego szamponu powinno używać się wyłącznie wtedy, kiedy nie można umyć włosów „normalnie”. Nie jest to zastępca szamponu. Nie usuwa on brudu czy zanieczyszczeń, a więc właściwie wcale nie myje skóry głowy. Zatem, czy suchy szampon niszczy włosy? Zdecydowanie tak. Suche szampony działają na bazie alkoholu, a więc wysuszają włosy i niszczą je. Jedyny ich plus to fakt, że suchy szampon to dobry sposób na tłuste włosy bez mycia, ale warto sięgać po niego sporadycznie.
Zasady mycia włosów
- Włosy myj zawsze tak często, jak tego potrzebują.
- Nie stosuj wysokiej temperatury do mycia włosów.
- Suchy szampon to sposób na tłuste włosy bez mycia – służy do odświeżenia, a nie do codziennej pielęgnacji.
- Wybieraj delikatne szampony przy codziennym myciu włosów.
- Raz w tygodniu użyj mocnego szamponu oczyszczającego.
Sprawdź także: Chcesz kupić pierścionek przez internet? Wiemy, jak łatwo zmierzyć rozmiar palca!