To jeden z najczęściej wybieranych zabiegów kosmetycznych. Czego się można po nim spodziewać?

Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały z nią do czynienia, mikrodermabrazja może brzmieć nieco enigmatycznie. Tymczasem to prosta i skuteczna technika dogłębnego złuszczania naskórka – nie tylko na twarzy. Choć opinie na temat tego zabiegu bywają różne, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności jest to bezpieczna, łagodna i nieinwazyjna metoda pielęgnacji skóry.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mikrodermabrazja diamentowa, korundowa czy oxybrazja?
Istnieje kilka rodzajów mikrodermabrazji, w zależności od materiału zastosowanego do złuszczania. Każdy z nich daje podobne efekty. Dobór odpowiedniej metody zależy od rodzaju cery. W poniższej tabeli przedstawiamy podstawowe informacje na temat różnych rodzajów mikrodermabrazji.
Opis techniki | zastosowanie | Okres i zasady rekonwalescencji | |
---|---|---|---|
Mikrodermabrazja diamentowa | Naskórek złuszcza się za pomocą głowicy diamentowej. Grubość ziaren głowicy jest dobierany do odpowiednich partii twarzy i ciała np. drobne do okolic oczu i nosa. | Polecana dla osób ze skórą wrażliwą lub skłonną do alergii. | 24 godziny bez makijażu 2 dni – unikanie chloru (kąpiel w basenie) 2 tygodnie – unikanie bezpośredniego wystawienia na słońce Pić co najmniej 2 litry wody dziennie |
Mikrodermabrazja korundowa | Naskórek złuszcza się za pomocą kryształków korundu albo glinu | Intensywne usuwanie zmarszczek, blizn po trądziku, przebarwień i wągrów | Zaczerwienienie znika po kilku godzinach przez kilka dni należy stosować kremy z filtrem 50+ nie można się opalać przez 2-3 tygodnie Pić co najmniej 2 litry wody dziennie |
Oxybrazja | Czynnikiem złuszczającym są rozproszone kropelki roztworu soli fizjologicznej pod ciśnieniem | Polecana szczególnie dla cery wrażliwej, naczynkowej i delikatnej. Pojedynczy zabieg działa na warstwę wierzchnią skóry. | Przez 2 dni unikać słońca, chloru i ekstremalnych temperatur Pić więcej wody niż zwykle |
Istnieją pewne różnice również w ilości zalecanych zabiegów. Jak często powtarzać mikrodermabrazję zależy od tego, czy korzystamy z oxybrazji czy mikrodermabrazji diamentowej, czy korundowej. Więcej na ten temat piszemy na końcu artykułu.
Sprawdź także: To zmora wielu osób w okresie letnim. Zobacz, jak się ich pozbyć!
Ile kosztuje mikrodermabrazja?
Mikrodermabrazja, jak już wcześniej wspomniano, może przyjmować różne formy i wymagać różnej liczby sesji, dlatego trudno jednoznacznie określić jej koszt. Część gabinetów podaje ceny za pojedynczy zabieg, ale aby osiągnąć widoczne efekty, zazwyczaj potrzebna jest cała seria. Istotne znaczenie ma również powierzchnia skóry poddawana zabiegowi – może to być tylko fragment twarzy, cała twarz z dekoltem, a czasem również plecy. Najlepiej więc skontaktować się z konkretnym salonem i zapytać o koszt jednej sesji oraz oszacować liczbę zabiegów potrzebnych do uzyskania oczekiwanych rezultatów.
Najbardziej precyzyjna informacja, jaką można podać, to orientacyjna cena jednego zabiegu, która zazwyczaj mieści się w przedziale 100–250 zł. W przypadku oxybrazji możliwe jest wykonanie jednorazowego zabiegu odświeżającego, co ogranicza koszty do pojedynczej wizyty.
Warto także zwrócić uwagę na oferowane pakiety – często są korzystniejsze cenowo. Niektóre gabinety proponują serie zabiegów w niższej cenie lub zabieg z dodatkowymi usługami pielęgnacyjnymi w zestawie.

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji
Istnieją różne opinie na temat tego zabiegu. Jednak wśród różnych propozycji oferowanych przez gabinety kosmetyczne mikrodermabrazja jest jednym z bezpieczniejszych. Niestety nie wszyscy mogą poddać się zabiegowi. Żeby uniknąć niepożądanych efektów, trzeba wybrać taki zabieg, który będzie bezpieczny. Czasami trzeba też odczekać np. do zagojenia blizn. Oto jakie są przeciwwskazania w przypadku poszczególnych rodzajów mikrodermabrazji:
- Mikrodermabrazja diamentowa – zabiegu nie powinny wykonywać osoby z cerą naczynkową. Można się spotkać z różnymi opiniami na temat trądziku różowatego – najlepiej skonsultuj się z dermatologiem, jeżeli masz taką dolegliwość. Nie można wykonywać mikrodermabrazji przy stanach ropnych, zapalnych, skaleczeniach i zakażeniach skóry. Niewskazane jest jej stosowanie podczas terapii Roacutanem.
- Mikrodermabrazja korundowa – wszystkie powyższe odnoszą się też do mikrodermabrazji korundowej. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy nie ma się alergii na tlenek glinu. Nie powinno się stosować tego zabiegu również podczas kuracji lekami przeciwzakrzepowymi.
- Oxybrazja – poza przeciwwskazaniami takimi jak dla mikrodermabrazji diamentowej z oxybrazji nie powinno się korzystać w przypadku nadciśnienia, przerwanej ciągłości naskórka, ciężkich chorób ogólnoustrojowych, cukrzycy.
W przypadku wszystkich trzech nie powinny korzystać z zabiegu kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby z nowotworami skóry oraz osoby cierpiące na łuszczycę w fazie aktywnej. Odraza się przeprowadzanie zabiegów w czasie ekstremalnych temperatur, podczas zimowych mrozów i letnich upałów.
Sprawdź także: Jaka powinnać być wilgotność powietrza w domu? Na pewno u Ciebie jest za niska
Ile zabiegów mikrodermabrazji wykonać?
Jak często warto wykonywać mikrodermabrazję diamentową lub korundową? To zależy przede wszystkim od kondycji skóry, jej wrażliwości, rodzaju użytej metody oraz efektów, jakich oczekujemy. Oxybrazję można potraktować jako jednorazowy zabieg upiększający, np. przed ważnym wydarzeniem – szybko poprawia wygląd skóry i nadaje jej świeżości. Jeśli jednak zależy nam na długotrwałym efekcie, konieczne może być wykonanie całej serii – zazwyczaj od 3 do 10 sesji w odstępach tygodniowych lub dłuższych. Rekomendacje mogą się różnić w zależności od gabinetu, ale ostateczna liczba zabiegów zależy głównie od indywidualnych potrzeb skóry.
Mikrodermabrazja diamentowa z reguły wymaga mniejszej liczby powtórzeń – w wielu przypadkach wystarczą 2–3 zabiegi w roku. Z kolei mikrodermabrazję korundową wykonuje się najczęściej w serii od 3 do 5 sesji. Plan zabiegowy jest zwykle ustalany indywidualnie przez kosmetyczkę w zależności od potrzeb klienta.
Często dopiero po pierwszym zabiegu można ocenić, jak skóra reaguje na mikrodermabrazję i zdecydować, czy i jak często ją powtarzać. To nieinwazyjna i skuteczna metoda na poprawę wyglądu skóry, która – obok zabiegów nawilżających i oczyszczających – cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób szukających alternatywy dla bardziej inwazyjnych procedur.
Sprawdź także: Regularnie trenujesz i masz ten problem? Są sposoby na szybkie pozbycie się dolegliwości