Nie potrzebujesz ekspresu za kilka tysięcy, żeby pić kawę jak z kawiarni. Wystarczy ten gadżet

Parzenie kawy w kawiarce zyskuje na popularności i staje się coraz częstszym wyborem miłośników małej czarnej. Trudno się temu dziwić – kawa przygotowana w ten sposób ma prawdziwie włoski charakter, urzeka intensywnym aromatem i głębią smaku. Proces zaparzania nie jest skomplikowany, dlatego warto poznać sprawdzone metody i wskazówki. Skąd bierze się fenomen kawiarki ciśnieniowej i jak jest zbudowana? Wyjaśniamy, jak krok po kroku zaparzyć kawę w kafeterii!
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wygląda i działa kawiarka?
Kawiarka, znana również jako kafeteria ciśnieniowa lub kafeterka, to urządzenie, które składa się zazwyczaj z trzech głównych elementów:
pojemnika na gotowy napar,
dolnego zbiornika na wodę,
sitka na zmieloną kawę.
W budowie kafeterki znajdują się także zawór bezpieczeństwa oraz uszczelka. Zawór odpowiada za kontrolę ciśnienia w dolnym zbiorniku, dlatego ważne jest, aby nie przekraczać zalecanego poziomu wody – zbyt duża ilość może doprowadzić do nieprawidłowego działania urządzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do jego uszkodzenia. Uszczelka natomiast wymaga regularnego sprawdzania i wymiany – jej dobra kondycja chroni kawiarkę przed nieszczelnościami.

Proces zaparzania opiera się na prostym mechanizmie – woda podgrzewana w dolnej części urządzenia zaczyna wrzeć, a wytworzona para wypycha ją ku górze. Woda przechodzi przez zmieloną kawę umieszczoną w sitku, gdzie następuje ekstrakcja. Przefiltrowany napar trafia do górnego pojemnika, tworząc esencjonalną i pachnącą kawę.
Sprawdź także: Nie musisz mieć drogiego Thermomixa, żeby gotować zdrowo. Wystarczy ten produkt
Jak zaparzyć kawę w kawiarce?
Przepisy na korzystanie z kafeterii są różne, jednak my przedstawimy ten najbardziej powszechny z nich:
- Najpierw zmiel ziarenka kawy w młynku – to podniesie jakość kawy.
- Przefiltruj wodę w dzbanku do filtrowania wody bądź ją przegotuj – dzięki temu, kafeteria nie zajdzie kamieniem!
- Wlej wodę do zbiorniczka na wodę w kafeterce, nie przekraczając poziomu zaworu bezpieczeństwa. Dzięki temu urządzenie na pewno nie wybuchnie!
- Sitko umieść na zbiorniczku z wodą, wypełniając je zmielonymi ziarnami kawy. Możesz wsypać całe sitko zwłaszcza, jeżeli kawa z kawiarki ma być aromatyczna oraz intensywna. Kawa nie może być jednak zmielona zbyt drobno, ponieważ wodzie trudno będzie się wówczas przedostać przez ziarna. Grube ziarna mają to do siebie, że dość łatwo się przy nich przelewa wodę.
- Wsypanej kawy nie ubijaj! Stuknij sitkiem o blat (tylko delikatnie!), wówczas kawa się dobrze ułoży.
- Górną część kawiarki (tam, gdzie gromadzi się gotowa kawa), nałóż na urządzenie. Skręć je, aż poczujesz wyraźny opór. Wówczas rozpoczyna się docelowe parzenie kawy!
- Ustaw kawiarkę na kuchence gazowej bądź elektrycznej. Oczywiście, możesz ją również ustawić na płycie indukcyjnej – na rynku są dostępne kafeterki, które przeznaczone są bowiem również do tego rodzaju kuchenek.
- Zaczekaj do momentu, gdy wrząca woda wytworzy ciśnienie. Wówczas przedostanie się ona z dolnego do górnego zbiorniczka (przez sitko z kawą). Nalałeś do zbiornika wrzątek? A więc wystarczy zaledwie minutka. Jeżeli jednak w zbiorniku na wodę znajduje się zimna woda, to musisz odczekać do 5 minut.
- Wyłącz kuchenkę, kiedy tylko usłyszysz bulgotanie wody. Zdejmij kafeterię z kuchenki, aby przyrządzana kawa się nie przypaliła – bo może zrobić się wówczas gorzka!
- Przelej kawę do filiżanek bądź do kubka. Jeżeli masz maleńkie filiżanki od espresso, warto będzie ogrzać je wcześniej wrzątkiem. Nie zapomnij, że kawa z kawiarki jest intensywna – warto więc uzupełnić ją mlekiem (przy pomocy spieniacza do mleka) bądź wodą. Gotowe!
Sprawdź także: To popularny problem z włosami. Na szczęście działają domowe sposoby!

Jaką kawiarkę wybrać?
Zdecydowanie nie jest to dobry pomysł! Trzeba mieć na uwadze, że podstawa kawiarki powinna być wykonana z aluminium lub stali, ponieważ to właśnie te części mają bezpośredni kontakt z wodą i kawą, a przy tym są narażone na wysoką temperaturę oraz jej wahania.
Wybór tanich, niskiej jakości stopów metali może skutkować nieprzyjemnym, metalicznym posmakiem naparu. Co więcej, pod wpływem ciepła mogą się z nich uwalniać niepożądane związki chemiczne, które trafiają razem z kawą do naszego organizmu. To z kolei może mieć negatywny wpływ na zdrowie – dlatego lepiej unikać takich rozwiązań.
Jaka kawa do kawiarki będzie najlepsza?
Oczywiście, wszystko jest kwestią gustu. Parzenie kawy w kawiarce wiąże się z jej odpowiednim doborem, jednak mamy tu naprawdę spore pole manewru. Kawa powinna zostać wybrana według własnych upodobań, a także zmielona uprzednio dobrej jakości młynkiem do kawy.
Klasyczne rozwiązanie (i najbardziej chyba logiczne) to kupno mieszanki do espresso, czyli. tzw. blendy. Wówczas w mieszance takiej znajduje się różnego gatunku kawa, zmieszana ze sobą i pochodząca z rozmaitych części świata – łatwiej ją wówczas dopasować do różnego sposobu podawania kawy. Dzięki wysokiemu ciśnieniu wydzielanemu w urządzeniu, można z takiej mieszanki uzyskać maksymalny smak i aromat. Mieszankę można wówczas skomponować z mlekiem, cukrem bądź syropem do kawy. Oczywiście, można też pić kawę bez zupełnie żadnych dodatków – to jednak opcja, jaką cenią sobie najbardziej prawdziwi smakosze kawy!
Sprawdź także: Najbardziej dokuczliwe owady w odwrocie! Te metody zawsze działają