Czyszczenie srebra pastą do zębów

Jeżeli macie w domu srebro, to na pewno już kiedyś od kogoś słyszeliście o tej metodzie. Najprościej jest czyścić srebro pastą do zębów. Po pierwsze pasta z reguły zawsze jest w domu. Po drugie robi się to dość szybko w porównaniu z niektórymi innymi domowymi sposobami. Przyjrzyjmy się więc, jak wygląda ten najpopularniejszy sposób na czyszczenie srebrnych przedmiotów.

Do wyczyszczenia srebra będziemy potrzebować flanelowej szmatki lub miękkiej szczoteczki oraz pasty do zębów. Bardzo sczerniałe srebro najlepiej jest pokryć pastą i zostawić ją na kilka minut. Następnie delikatnie szorować szmatką lub szczoteczką. Jeśli zabrudzona jest większa gładka powierzchnia, to dobrze będzie użyć szmatki. Szczoteczka skutecznie wyczyści z czarnego nalotu wszelkie inkrustacje i drobne zagłębienia. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt intensywne szorowanie może zostawić na powierzchni zarysowania.

Po wyczyszczeniu srebra należy je opłukać ciepłą wodą, a po osuszeniu można dodatkowo wypolerować mikrofibrą, aby uzyskać lśniący efekt.

Opinie na temat używania pasty do zębów do czyszczenia srebra są podzielone. Choć jest to metoda stosunkowo delikatna, istnieje ryzyko porysowania powierzchni. Czyszczenie srebra domowymi sposobami wymaga odpowiedniego doboru narzędzi, dlatego warto wiedzieć, jak stosować pastę do zębów w tym celu, aby uniknąć jej wad.

Kluczowe jest, by użyć łagodnej pasty, najlepiej takiej przeznaczonej do wrażliwych dziąseł. Zamiast szczoteczki o twardych włóknach, najlepiej sięgnąć po bardzo miękką szczoteczkę, na przykład dla dzieci, lub miękki pędzelek, aby delikatnie wyczyścić srebro bez ryzyka uszkodzeń.

Czyszczenie srebrnej biżuterii szczoteczką
Jak wyczyścić srebro, czyli najlepsze sposoby na czyszczenie sreber i biżuterii krok po kroku

Jak wyczyścić srebro sodą oczyszczoną?

Kto stosował domowe sposoby na czyszczenie i mycie różnych domowych przedmiotów, wie, że soda oczyszczona i ocet są uniwersalnymi środkami na wszystko. Nie powinno więc być niespodzianką, że potrafią czyścić także srebro.

Najlepiej wykorzystać je przygotowując kąpiel, w której zanurzymy naszą srebrną biżuterię. Pamiętamy jednak, że roztwór nie jest po to, żeby myć zabrudzenia z tłuszczu czy kurzu. Zanim przygotujemy kąpiel sodową najlepiej umyć je wodą ze zwykłym detergentem (płyn do mycia naczyń, mydło w płynie).

Roztwór przygotowujemy z litra gorącej wody, do której dodajemy po łyżce sody oczyszczonej i octu. Zanurzamy w płynie sczerniałe srebra, które mamy w domu. Dobrze jest dodatkowo położyć na dno naczynia, w którym myjemy, folię aluminiową (jak to dokładnie działa wyjaśniamy dalej). Jeżeli nalot nie jest wielki, to przedmioty można dość szybko wyjąć, przepłukać bieżącą wodą i wysuszyć. Czyszczenie bardzo sczerniałego srebra może wymagać kąpieli nawet przez kilka godzin.

Domowy środek do czyszczenia w srebra

Alternatywnym domowym sposobem na wykorzystanie sody oczyszczonej jest połączenie jej z mydłem i sokiem z cytryny. Jak wyczyścić srebro w tej kąpieli? Dokładnie tak samo, jak w przypadku roztworu sody z octem. Zabrudzone przedmioty można zostawić w kąpieli na około pół godziny. Ten czas powinien wystarczyć, żeby znikł nieładny nalot. Niektórzy wolą czyścić srebro w wodzie z cytryną i mydłem, ponieważ ma ona przyjemniejszy zapach niż połączenie sody z octem. Przy okazji mydło usuwa tłuszcz, więc nie ma problemu ze wcześniejszym odtłuszczaniem.

Jak to bywa z domowymi sposobami, mają one zawsze kilka wersji. Nie inaczej jest z czyszczeniem srebra za pomocą sody. Dużo prostszym sposobem, żeby umyć srebrne przedmioty, jest dodanie łyżeczki sody na szklankę wody. Ten mocny roztwór powinien skutecznie wyczyścić drobny nalot już po kilku minutach kąpieli. Po wyjęciu z roztworu zostawiamy przedmioty do wyschnięcia, a następnie polerujemy.

Czyszczenie srebra solą kuchenną krok po kroku

Domowe sposoby są najlepsze, kiedy wykorzystują najbardziej dostępne substancje. Jeżeli nie posiadamy sody oczyszczonej, to z całą pewnością mamy w domu choć trochę soli.

Żeby czyścić srebro domowym sposobem z użyciem soli trzeba jej użyć więcej niż sody oczyszczonej. Na 1 litr gorącej wody powinno wystarczyć 5 łyżek soli. Tak jak w przypadku sody oczyszczonej można zabezpieczyć dno i boki naczynia wykładając je folią aluminiową. Tu ważna uwaga – niezależnie od tego, jakie domowe sposoby czyszczenia stosujemy, nie powinno się urządzać kąpieli srebra w metalowych naczyniach. Optymalna będzie plastikowa lub szklana miska.

Naszą biżuterię lub sztućce wrzucamy do takiego roztworu na pół godziny. Po takiej kąpieli trzeba przedmioty myć jeszcze wodą z mydłem, żeby zeszła osiadającą sól.

Czyszczenie srebrnego pierścionka krok po kroku
Najlepsze sposoby na czyszczenie srebra, czyli domowe metody na czyszczenie biżuterii ze srebra krok po kroku

Jak wyczyścić srebro folią aluminiową?

Istnieje wiele odpowiedzi na pytanie, jak wyczyścić srebro. Folia aluminiowa jest jedną z nich. Jeżeli próbowaliście już kąpać srebrne przedmioty, to może zauważyliście, że folia po jakimś czasie „przejmuje” osad. Między folią aluminiową (a dokładniej glinem) a siarczkiem srebra dochodzi do reakcji elektrochemicznej. Żeby lepiej wykorzystać to zjawisko, trzeba się skupić na aluminium jako głównym czynniku czyszczącym. Przepis wygląda podobnie jak w przypadku kąpieli w roztworze. Tu jednak przyjrzymy się reakcji zachodzącej między zaśniedziałą powierzchnią srebra i folią aluminiową.

Do przygotowania eksperymentu wykorzystamy szklane naczynie. Na pewno każdy ma w domu takie, które nie pęknie po wlaniu gorącej wody. Dobrze będzie przetrzeć folię papierem ściernym i ułożyć ją na dnie błyszczącą stroną do góry. Można wykorzystać opisany wcześniej roztwór soli, ale dla lepszego efektu możemy go wzbogacić o sodę oczyszczoną i ok. 150 ml octu (na litr gorącej wody). Zanurzamy nasze przedmioty ze srebra i dość szybko możemy zauważyć zmianę. Przyłożone do folii sztućce i biżuteria tracą osad. Najlepiej wyjąć przedmioty, kiedy woda całkiem ostygnie. Po wyjęciu kończymy czyszczenie, przecierając miękką szmatką.

Prawidłowe przechowywanie srebra

Sama wiedza na temat czyszczenia srebra domowymi sposobami to nie wszystko – ważne jest także, jak odpowiednio przechowywać srebrne przedmioty, by zachować ich blask. Prostym rozwiązaniem dla biżuterii jest przechowywanie jej w szczelnie zamkniętej foliowej torebce, co ogranicza dostęp powietrza. Srebro powinno być chronione przed wilgocią i światłem słonecznym. Aby uniknąć częstego czyszczenia, warto trzymać przedmioty w suchym miejscu, na przykład w szufladzie. Eksponowanie biżuterii na co dzień nie jest najlepszym pomysłem – lepiej przechowywać każdy element w osobnym woreczku lub pudełku, co zapobiegnie nalotowi i zarysowaniom, których trudno się pozbyć domowymi metodami. Pamiętaj, że metali szlachetnych nie należy czyścić zbyt często.

Nie wszystkie domowe metody nadają się do ozdób wykonanych z połączenia różnych materiałów. Na przykład metoda czyszczenia srebra z użyciem aluminium jest przeznaczona tylko do czystego srebra, jak podczas czyszczenia sztućców.

Srebro to cenny metal o wielu zastosowaniach. Choć wygląda pięknie i ma szerokie zastosowanie (np. w opatrunkach czy jako srebro koloidalne), wymaga szczególnej pielęgnacji. Odpowiednia wiedza na temat czyszczenia i przechowywania srebra pomoże zachować jego urok na dłużej. Domowe sposoby czyszczenia to także świetna okazja do lepszego zrozumienia procesów chemicznych związanych z tym metalem.

ikona podziel się Przekaż dalej