5 skutecznych sposobów na rozciągnięcie za ciasnych butów
Ile razy zdarzyło Ci się kupić buty, które okazały się za krótkie lub za ciasne? Skórzane kozaki, lakierki czy zamszowe nowości wydawały się idealne w sklepie, ale w domu okazały się niewygodne. Nie zawsze trzeba iść z nimi do szewca! Chcesz dowiedzieć się, jak je rozciągnąć lub poszerzyć w palcach? Przedstawiamy 5 skutecznych metod na rozbicie butów!
1. Rozciąganie butów w zamrażarce
Domowe metody na rozszerzenie butów są nie tylko skuteczne, ale też łatwe do wykonania. Jeśli zauważyłeś, że buty zaczynają uciskać bardziej niż w sklepie – nie martw się! Zacznij od delikatnego poszerzenia ich. Możesz to zrobić samodzielnie, np. przy pomocy zamrażarki. Jak? Napełnij dwa woreczki wodą, szczelnie je zamknij i umieść wewnątrz butów, a następnie włóż obuwie do zamrażarki na noc. Upewnij się, że woreczki pozostaną w butach przez co najmniej kilka godzin, aby metoda zadziałała.
Pamiętaj, że zamrożona woda zwiększa swoją objętość, dzięki czemu następuje delikatne rozciąganie butów. Ważne jednak, aby nie przesadzić z ilością wody w woreczkach – zbyt duża jej ilość może sprawić, że skórzane kozaki lub inne buty staną się zbyt luźne lub nawet popękają. Myślisz, jak rozciągnąć za małe buty? Przygotuj woreczki z wodą i do zamrażarki!
Sprawdź także: Co zrobić z obcierającymi butami? Poznaj najlepsze sposoby
2. Rozbijanie butów za pomocą starych gazet
Zastanawiasz się, czy istnieje jakiś preparat do rozciągania butów bądź specjalistyczny wynalazek, jaki pomoże w ich rozbiciu? Otóż, zapewne masz go we… własnym mieszkaniu! Rozejrzyj się, czy nie masz pod ręką starych gazet. Następnie pozbieraj je, pozgniataj w kulki i namocz w denaturacie bądź w spirytusie. Później wypchaj nimi swoje buty zamszowe bądź inne obuwie, jakie zakupiłeś. Pamiętaj przy tym, żeby nabrać możliwie dużo papieru do butów – właśnie dzięki temu następuje rozciąganie szpilek lub rozciąganie butów innego rodzaju. Nie da się ukryć, że ten sposób mimo wszystko najlepiej działa na obuwie… skórzane! Pozostaw buty wypełnione gazetami na kilka godzin.
Musisz pamiętać przy tym o jednej, ważnej kwestii. Jeżeli w środku buta znajduje się materiał jasnej barwy, może się on przez nasączone alkoholem gazety odbarwić. Boisz się, że wkładka zmieni swój kolor? Nie używaj wówczas alkoholu i postaraj się wypchać buty z użyciem wyłącznie gazet! Takie domowe sposoby pomogą rozbić buty na długość, ale i szerokość! Dzięki niemu nowe lakierki będą gotowe do drogi!
Alternatywnie do alkoholu, możesz sięgnąć również po zwykłą wodę. Wystarczy, że skropisz nią swoje za małe buty (niewielka ilość) bądź rozmiękczysz je przy użyciu pary wodnej. Po takim zabiegu należy wypchać buty starymi gazetami i zostawić tak na co najmniej jedną dobę. Domowe sposoby czasami działają lepiej, jak profesjonalne usługi u szewca! Dlaczego więc z nich nie skorzystać?
3. Jak rozciągnąć buty grubymi skarpetami?
Zastanawiasz się, jak rozciągnąć za ciasne buty w okolicy palców? Spróbuj metody z grubymi skarpetami, które na pewno masz na zimę! Najpierw ogrzej buty ciepłym powietrzem z suszarki, a następnie włóż je na stopy w grubych skarpetach. Dzięki ciepłu buty lekko się rozciągną – pozostaw je na nogach, aż zupełnie ostygną.
Możesz również założyć grube skarpety do lekko wilgotnych butów. Tak jak przy metodzie z gazetami, możesz najpierw zmiękczyć buty wodą lub parą. Spaceruj w nich przez kilka godzin, co zwiększy szansę na pożądany efekt. Alternatywnie możesz namoczyć skarpety (dbając, by nie były zbyt mokre) i założyć je do ciasnych butów. Powtarzając te domowe sposoby kilkukrotnie, osiągniesz lepsze rezultaty niż przy użyciu specjalnych preparatów do rozciągania!
4. Jak rozbić buty za pomocą suszarki?
O gorącym powietrzu wspominaliśmy już powyżej. To sprawdzony sposób, który skutecznie rozciąga zbyt ciasne obuwie i pozwala je nawet nieco wymodelować. Zdarzyło się, że kupiłeś za ciasne buty a potrzebujesz ich już na „zaraz”? Sięgnij po suszarkę do włosów i ustaw ją na maksymalną moc ciepła. Ubierz skarpety (jeżeli nie masz żadnych grubych, mogą być nawet dwie cienkie pary) do butów i susz tak nogi nawet kilka minut.
Nie zdziw się, jeżeli na początku poczujesz dyskomfort, związany z uciskiem na stopie – to wrażenie minie. Jeżeli uda się wytrzymać w ten sposób ok. 10 minut, materiał zacznie robić się miękki i będziesz w stanie go wymodelować! Powtarzaj zabieg do momentu, aż uda się poszerzyć nieco but.
5. Preparat do rozciągania butów
Wciąż zastanawiasz się, jak rozbić skórzane buty? Kupiłeś je idealnie dopasowane, ale w domu okazało się, że nieco uciskają? Nie licz na to, że same się rozchodzą – będziesz musiał je rozszerzyć, by nosić je wygodnie. Często osoby z podobnym problemem sięgają po:
- pianki do rozciągania obuwia – specjalistyczne preparaty, które pomagają usunąć ucisk, szczególnie w okolicy śródstopia. Wystarczy spryskać nimi uciskający obszar i chodzić w butach, aż się rozluźnią. Dobrym wyborem może być np. rozciągacz do obuwia marki Bama (ok. 11 zł / 75 ml). Pianki te dodatkowo zmiękczają skórę, ułatwiając dopasowanie obuwia do stopy.
- prawidła do rozciągania butów – idealne, jeśli potrzebujesz zwiększyć szerokość butów. Prawidła wykonane z plastiku są bardziej trwałe niż te drewniane i często posiadają dodatkowe elementy, które pozwalają rozciągać obuwie w okolicach haluksów. Dzięki nim stopy mogą lepiej się ułożyć, a ucisk w podbiciu i palcach wyraźnie się zmniejszy. Prawidła to świetny sposób na poprawę komfortu noszenia!
Podsumowanie
Decydując się np. na piankę wybranego producenta musisz najpierw nanieść jej fragment na but – najlepiej ten, który ociera stopę w danym miejscu. Preparaty zazwyczaj zaczynają działać po czasie, jaki określony jest na opakowaniu lub w instrukcji – i na to trzeba brać również poprawkę. Po upłynięciu wskazanego czasu, obuwie staje się elastyczne i podatne na rozciąganie, ułatwiając schowanie w nim stóp. Takie preparaty możesz znaleźć zarówno u szewca, jak i w sklepach z obuwiem. Oprócz pianki, możesz też oczywiście zdecydować się na innego rodzaju preparat (np. w aerozolu).
Zanim jednak zastosujesz dany produkt, dokładnie przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie! Musisz bowiem dobrać preparat do typu buta, jaki chcesz nim potraktować. Powinieneś również dowiedzieć się, z której strony produkt powinieneś zaaplikować. Ważne jest też przetestowanie działania wybranego preparatu – musisz przecież mieć pewność co do tego, czy nie odbarwi obuwia lub nie uszkodzi go w inny sposób! Nanieś go w tym celu na mały fragment obuwia. Sprawdź też, czy np. aerozol nie posiada alkoholu – może on bowiem rozpuścić włókna skórzanych butów i… zniszczyć je! Takie buty nadadzą się wówczas już chyba tylko do wyrzucenia. A tego chyba każdy chciałby jednak uniknąć, prawda?
Sprawdź także: Pastowanie butów skórzanych krok po kroku - skuteczne sposoby