Z tymi sposobami skutecznie doczyścisz kostkę brukową! Są szybkie i tanie

Estetyczny chodnik to wizytówka każdego domu. Regularne czyszczenie i konserwacja kostki brukowej to kluczowe czynności, które warto wykonywać właściwie. W zależności od rodzaju zabrudzeń konieczne jest zastosowanie odpowiednich metod. W tym poradniku przedstawiamy cztery najskuteczniejsze sposoby na doczyszczenie kostki brukowej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak usunąć tłuste zabrudzenia z kostki?
Gdy pojawia się pytanie, czym najlepiej czyścić kostkę brukową, odpowiedzi może być kilka. Kluczowe znaczenie ma posiadanie myjki ciśnieniowej, która znacznie ułatwia pracę. Do usunięcia drobnych zabrudzeń często wystarczy sama woda. Większy problem stanowią natomiast plamy z tłuszczu, zwłaszcza oleju silnikowego lub spożywczego.
W przypadku plam z oleju silnikowego warto od razu posypać je warstwą zwykłego piasku. Jeśli plama nie zdążyła jeszcze wsiąknąć, piasek skutecznie ją zabezpieczy i ułatwi późniejsze czyszczenie. Dzięki temu można szybciej i skuteczniej usunąć zabrudzenia, minimalizując ryzyko trwałych plam oraz odbarwień na kostce brukowej. Ważne jest także, by wybierając środki czyszczące, zwrócić uwagę na ich skład – niektóre z nich są bardzo żrące i wymagają ostrożności.
Po posypaniu plamy piaskiem warto odczekać, aż olej wsiąknie, a następnie przystąpić do czyszczenia powierzchni. Dobrze jest także zaopatrzyć się w specjalistyczny środek do czyszczenia kostki brukowej – o tym, jak go stosować, opowiemy w dalszej części poradnika.
Sprawdź także: Masz basen ogrodowy? Sprawdź, jak szybko podgrzać w nim wodę
Preparat do czyszczenia kostki brukowej
Ponieważ tłuszcze nie rozpuszczają się w wodzie, to zawsze musimy wybierać czym zmyć olej z kostki, żeby było to skuteczne. Nie zawsze mamy przy sobie piasek. Natomiast warto mieć w garażu czy w komórce trochę wybranego preparatu do czyszczenia kostki brukowej. Zamiast niego możemy spróbować użyć domowego detergentu np. płynu do naczyń. Odrobinę płynu dodajemy wody w myjce ciśnieniowej i czyścimy pod ciśnieniem. Następnie używamy szorstkiej szczotki do usunięcia pozostałych zabrudzeń.

Do mycia tłustych plam używamy takiego preparatu, który przede wszystkim radzi sobie z tłuszczem. Płyn do mycia naczyń nie zawsze poradzi sobie z chropowatą powierzchnią. Innym sposobem usuwania plam z kostki brukowej jest stosowanie preparatów do czyszczenia brudu w maszynach i pojazdach. Czym zmyć olej z kostki, jeżeli nie ma się specjalistycznego preparatu? Spray do usuwania tłuszczu z łańcucha powinien wystarczyć.
Podczas takiego mycia kostki brukowej trzeba jednak uważać, żeby nie odbarwić nawierzchni. Dobrym pomysłem jest zastosowanie następnie preparatu do konserwacji. Pomoże on zabezpieczyć kostkę na przyszłość.
Czym czyścić kostkę brukową w ogrodzie?
Jeśli nie musimy usuwać plam z oleju, do standardowego czyszczenia kostki brukowej w zupełności wystarczy woda. Mycie wodą pod ciśnieniem najlepiej sprawdza się na powierzchni wcześniej zaimpregnowanej, która jest mniej podatna na głębokie zabrudzenia.
Warto jednak nie ograniczać się wyłącznie do samego mycia. Aby skutecznie oczyścić przestrzenie między kostkami, dobrze jest sięgnąć po szorstką szczotkę przeznaczoną do tego celu. Ułatwi ona równomierne i dokładne usunięcie zanieczyszczeń.
Impregnację kostki brukowej najlepiej wykonać tuż po jej ułożeniu. Należy unikać impregnacji bezpośrednio przed myciem – w przeciwnym razie utrwalimy brud, zamiast się go pozbyć. Jeśli natomiast mamy do czynienia z kostką nieimpregnowaną, zaleca się użycie specjalistycznego preparatu czyszczącego, ponieważ sama woda może okazać się niewystarczająca.
Sprawdź także: To bardzo ważny wybór w przypadku podłogi. Inaczej będzie od niej zimno
Czyszczenie kostki z granitu w ogrodzie
Podczas mycia kostki brukowej z granitu trzeba pamiętać, żeby nie wypłukać piasku lub żwiru pomiędzy kostkami. Zapewnia on stabilność bruku. Dlatego ważne jest nie tylko pytanie czym czyścić kostkę brukową, ale pod jakim kątem nachylenia zaaplikujemy wodę i jakie będzie jej ciśnienie.
Plam z oleju silnikowego w przypadku granitu nie należy czyścić pod ciśnieniem. To może zaszkodzić kostce. Najlepiej, tak jak pisaliśmy wcześniej, posypać najpierw piaskiem, a potem zmyć za pomocą detergentu (może być płyn do naczyń). Jeżeli nie mamy piasku używamy środków wnikających w strukturę kostki. Inaczej nie pozbędziemy się tłustych plam.

Czyszczenie kostki brukowej z granitu nie musi być tak częste jak w przypadku kostki betonowej. Jednak i granit ulega zniszczeniu. Dlatego w ramach konserwacji warto utrwalić ją impregnatem. Na rynku dostępne są różne preparaty. Jeżeli kostka jest położona w ogródku i wokół niej znajduje się trawnik lub grządki, to warto wybrać środek ekologiczny.
Jak usunąć mech z kostki brukowej?
Jak czyścić kostkę brukową, gdy pojawią się na niej wykwity mchu lub porosty? Problem ten najczęściej dotyczy kostki kamiennej, gdzie rośliny mają łatwiejsze warunki do zakorzenienia się, choć czasami występuje także na powierzchni kostki granitowej.
Warto pamiętać, że mech nie tylko psuje estetykę nawierzchni, ale także przyspiesza jej niszczenie. Dlatego najlepiej usuwać go od razu po zauważeniu. Można w tym celu sięgnąć po silne środki chemiczne, jednak warto zachować ostrożność – takie preparaty mogą zaszkodzić także innym roślinom wokół.
Alternatywą jest mechaniczne usuwanie mchu. Choć ręczne wyrywanie jest skuteczne, bywa czasochłonne i męczące. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest użycie szczotki ze stalowym włosiem. Dodatkowo można wspomóc się palnikiem gazowym, który skutecznie wypali mech z powierzchni kostki.
Podsumujmy teraz sposoby czyszczenia kostki:
- Za pomocą wody pod ciśnieniem – przy lekkich zabrudzeniach, zwłaszcza w przypadku kostki granitowej.
- Za pomocą wody z detergentem – kiedy zabrudzenia są silniejsze (specjalistyczne preparaty do czyszczenia kostki usuwają również plamy z tłuszczu)
- Używając piasku i dowolnego detergentu – na świeże plamy z oleju, zwłaszcza na kostce granitowej
- Za pomocą szczotki ze stalowym włosiem – kiedy pojawią się wykwity z mchu.
Kiedy już wiecie, jak radzić sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami kostki jej czyszczenie nie powinno być wielkim problemem. Pamiętajcie, żeby robić to regularnie, ale nie za często. Najlepiej po wyczyszczeniu zaimpregnować kostkę i mieć trochę spokoju.
Sprawdź także: Urządzasz łazienkę? Ten fakt może zaważyć na jej funkcjonalności