Czyszczenie tapicerki meblowej samodzielnie w domu

Czyszczenie kanap i innych mebli tapicerowanych nie jest trudne, pod warunkiem że wiemy, jak to zrobić i jakie środki zastosować. W przeciwnym razie lepiej unikać samodzielnego czyszczenia, aby nie uszkodzić mebla. Metodę czyszczenia należy dostosować do materiału obiciowego.

Nowoczesne obicia często wykonane są ze specjalnych mikrowłókien, które są łatwe w czyszczeniu i odporne na zabrudzenia. Mimo to, wszystkie tapicerowane meble wymagają odpowiedniej pielęgnacji, takiej jak regularne odkurzanie kanap i foteli. Z niewielkimi plamami możemy poradzić sobie sami, ale przy silniejszych zabrudzeniach warto skorzystać z usług profesjonalistów.

To znacznie bezpieczniejsze dla mebla, ponieważ ręczne czyszczenie może prowadzić do odbarwień lub powstania nieestetycznych plam, których nie da się przewidzieć. Dodatkowo, szorowanie może uszkodzić tkaninę obiciową. Dlatego warto dobrze przemyśleć, zanim zdecydujemy się na samodzielne pranie tapicerowanych mebli.

Sprawdź także: Pranie kanapy w domu krok po kroku, czyli skuteczne sposoby i środki czyszczące

Pranie tapicerki meblowej w domu
Czyszczenie i pranie tapicerki meblowej w domu - poradnik praktyczny krok po kroku

Co musisz wiedzieć o praniu tapicerki meblowej?

W sklepach z chemią gospodarczą znajdziemy wiele produktów, służących do czyszczenia tapicerki meblowej. Polecane są często te w formie pianki. Należy jednak pamiętać, że przed każdym czyszczeniem tapicerki, powinno się wykonać test produktu. Dzięki niemu sprawdzimy, czy środek nie zniszczy obicia. Najlepiej wypróbować go na mało widocznym fragmencie tapicerki.

Ważne jest, aby dokładnie przeczytać zalecenia producenta, które zamieszczone są na etykiecie środków do prania tapicerek. Na szczęście są jeszcze domowe sposoby, które będą o wiele łagodniejsze dla tkanin, niż chemiczne środki. Jednak czy tak samo skuteczne? Wszystko zależne jest w tej kwestii od rodzaju zabrudzenia, a także typu tapicerki.

Domowe sposoby przewidują wykorzystanie m.in. popularnej sody oczyszczonej, amoniaku, kwasku cytrynowego, alkoholu oraz mąki ziemniaczanej. Produkty te działają jednak w większości miejscowo, na określony rodzaj zabrudzenia. Dlatego całościowe pranie tapicerki meblowej może być nieco utrudnione. Chyba że chcemy tylko odświeżyć tapicerkę na sucho. W tym przypadku soda będzie najlepszym rozwiązaniem.

Sprawdź także: Jak i czym prać wykładziny, czyli sprawdzone sposoby i polecane środki

Czyszczenie tapczanu krok po kroku

Czyszczenie tapczanu odbywa się na tej samej zasadzie jak w przypadku kanapy czy foteli. Najpierw należy porządnie odkurzyć tapczan. Dzięki temu pozbędziemy się kurzu i drobnych zanieczyszczeń. Do czyszczenia można użyć środka czyszczącego do dywanów i wykładzin. Producenci tych produktów uwzględniają często w ich zastosowaniu również tapicerki meblowe.

Można też wykorzystać produkt, który jest na wyposażeniu w każdym domu – płyn do naczyń. Do miski z wodą należy dolać niewielką ilość płynu i za pomocą miękkiej szczotki (koniecznie miękkiej!) wyczyścić powierzchnię tapczanu. Czyszczenie tapczanu należy zaplanować na słoneczny dzień, aby mebel miał szansę szybko wyschnąć.

Pranie tapicerki meblowej w domu
Jak wybrać tapicerkę meblową w domu - porady i sposoby

Przy trudniejszych zabrudzeniach nie warto zabierać się za samodzielne czyszczenie. Na rynku funkcjonuje bardzo wiele firm, które świadczą usługi w zakresie czyszczenia i sprzątania. Nie są to zbyt kosztowne usługi, więc raz na jakiś czas warto z nich skorzystać. Będziemy mieli wówczas pewność, że efekt, jaki uzyskają dla nas fachowcy, będzie w pełni zadowalający.

Sprawdź także: Jak wyczyścić dywan sodą oczyszczoną? Poradnik krok po kroku

Pranie kanapy przez profesjonalną firmę

Firmy czyszczące to jedno z najlepszych rozwiązań, gdy nasza kanapa wymaga odświeżenia. Fachowcy dobierają odpowiednie metody i środki czyszczące indywidualnie do każdego mebla. Koszt usługi czyszczenia kanapy wynosi od 100 zł do 300 zł, w zależności od jej rozmiaru.

Czyszczenie tapicerki tapczanu to koszt około 40 zł, co jest przystępną ceną dla większości klientów. Czasami nie warto podejmować samodzielnych prób czyszczenia, które mogą skończyć się nieestetycznymi plamami, zwłaszcza gdy koszt profesjonalnej usługi jest porównywalny do ceny środków czyszczących.

Kanapy, tapczany, sofy, fotele – to meble, które wpisują się w stałe wyposażenie domów. Ich zadaniem jest nie tylko praktyczne zastosowanie, lecz także poprawa wizualnego efektu pomieszczeń. Dlatego konieczna jest nieustanna pielęgnacja, która pomoże uchronić tapicerkę od większych zabrudzeń. W razie większych, niekontrolowanych zabrudzeń, pranie tapicerki meblowej najlepiej jest zlecić fachowej firmie. Pranie tapicerki meblowej, a także samo czyszczenie tapicerki i czyszczenie mebli z obiciem warto przeprowadzać od czasu do czasu, by meble zachowały swoją jakość.

ikona podziel się Przekaż dalej