Zniszczone spodnie lub bluzka? Wiemy, jak przywrócić im dawny wygląd!

Farbowanie tkanin to przydatna umiejętność, szczególnie gdy chcemy odświeżyć nudną, białą koszulkę lub tchnąć nowe życie w zniszczone ubrania, które wydają się już nienoszalne. Dzięki farbowaniu spodnie, bluzki i inne części garderoby mogą zyskać całkiem nowy wygląd. Jak przeprowadzić farbowanie ubrań w domowych warunkach? Podpowiadamy krok po kroku!
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wygląda farbowanie tkanin?
Farbowanie ubrań w pralce jest bardzo dobrym pomysłem, kiedy chcemy odświeżyć swoją garderobę – bądź większą jej część. Co jednak, kiedy zależy nam na zafarbowaniu np. jednego t-shirtu? Wówczas warto będzie zrobić to na kuchence gazowej czy indukcyjnej. Czego dokładnie będziesz potrzebować do takiego farbowania? Oto lista potrzebnych przedmiotów:
- ubranie do zafarbowania (może być wykonane z bawełny, lnu czy też z poliestru)
- barwnik do tkanin
- garnek ok. 3 litrowy lub większy (x 2)
- szklanka 250 ml (do odmierzania proporcji)
- sitko
- element do mieszania
- puste plastikowe miski
- Włóż farbowaną tkaninę do garnka z ciepłą wodą i zostaw tam ją na kilka minut (musi się dobrze namoczyć). Zamieszaj nią kilkakrotnie.
- Rozpuść barwnik w 1 l wody. Wsyp barwnika tak dużo, jak mocny chcesz uzyskać dany kolor (tak ustalisz stopień jego intensywności). Wymieszaj dokładnie całość – nierozpuszczony barwnik może zostawić na ubraniu ciężkie do usunięcia ślady!
- Wlej do garnka wodę, ustaw na kuchenkę i zagotuj.
- Wlej wodę z barwnikiem do wody, która się gotuje (możesz przelać przez sitko). Zamieszaj.
- Włóż spodnie do garnka i powoli je w nim rozprostuj. Mieszaj równomiernie, gotując przez ok. pół godziny.
- Wyciągnij spodnie do miski, która będzie pusta. Wsyp do garnka jedną garść wody / 1 l wody. Mieszaj do momentu, aż sól się całkiem rozpuści. Włóż spodnie i zamieszaj ponownie. Gotuj kolejne pół godziny, stale obracając tkaniną. Wyciągnij spodnie i włóż do miski z zimną wodą – płucz do momentu, aż woda będzie czysta. Pozostanie już tylko suszenie, wyprasowanie spodni i można ruszać w miasto!
Sprawdź także: Drugie życie starych ubrań! Wystraczy trzymać się tej instrukcji
Jak wykorzystać barwnik do tkanin?
Zanim wrzucisz bawełnianą, lnianą czy poliestrową bluzkę do barwnika, upewnij się, że dana tkanina w ogóle nadaje się do farbowania. Co więcej – ubrania muszą być wcześniej dokładnie wyprane. Nawet nowy biały t-shirt może zawierać resztki chemii z produkcji, które mogą wpłynąć na efekt koloryzacji. Farbowanie można przeprowadzić na kilka sposobów, np. w pralce, ale w warunkach domowych potrzebujesz:
ubrań do farbowania
odpowiedniego barwnika
sody kalcynowanej
pojemników
mieszadełka
odzieży ochronnej

Rozpuść 500 g sody kalcynowanej w 5 litrach wody i dokładnie wymieszaj. Namocz w tym roztworze ubranie i pozostaw na minimum 30 minut, a najlepiej na całą noc. Pamiętaj, że soda może podrażniać skórę – dlatego warto założyć gumowe rękawiczki. Po tym etapie możesz rozpocząć farbowanie wybranego materiału.
Sprawdź także: Z tymi sposobami zapomnisz o ugryzieniu! Sposoby na swędzenie po ukąszeniu komara
Wskazówki na temat farbowania tkanin i ubrań
Na każdy metr tkaniny zaleca się użycie około 8 gramów barwnika – taka ilość zapewni intensywny, nasycony kolor. W przypadku różnych rodzajów materiałów, np. stuprocentowej bawełny, proporcje te mogą jednak ulec zmianie. Warto na bieżąco kontrolować proces farbowania i dostosować go do oczekiwanego efektu.
Najlepiej od razu przygotować odpowiednią ilość barwnika – jeden kolor to jeden barwnik, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by je ze sobą mieszać. Dwa kolory mogą stworzyć efekt ombre, trzy – tęczowy wzór, a dodanie czarnego barwnika do innych może dać ciekawy, „przydymiony” efekt. Wszystko zależy od Twojej kreatywności!
Po zakończonym farbowaniu tkaninę należy dokładnie wypłukać – najpierw w zimnej, potem w ciepłej, i ponownie w zimnej wodzie. Jeśli woda nadal się barwi, należy ją wymienić i kontynuować płukanie, aż stanie się przejrzysta. Unikaj środków do prania białych tkanin – mogą one uszkodzić kolor. Do płukania nie trzeba korzystać z bieżącej wody – wystarczy miska o pojemności co najmniej 3 litrów, dostosowana do rozmiaru materiału.
Po wypłukaniu i wysuszeniu tkaninę można wyprasować. Uważaj jednak podczas płukania ubrań nad wanną lub zlewem – barwnik łatwo usuwa się z płytek czy armatury, ale z fug może być już niemal niemożliwy do wywabienia.
Sprawdź także: Jeśli nie nosisz kolorowych ubrań z powodu pocenia, te metody są dla Ciebie!