Klimatyzacja w domu - ile to kosztuje?

W Internecie często trafić można na informacje, że moc klimatyzatorów jest mocą pobieraną z sieci. Słyszy się wobec tego, że to na ogólną moc urządzenia należy patrzeć, kupując klimatyzator do domu. Właśnie po niej oszacować można zużycie prądu – a przynajmniej tak wciąż myśli wielu ludzi. W rzeczywistości jednak wcale tak nie jest! Jeśli ten parametr odpowiedzialny byłby bowiem za pobór prądu, inaczej osoby użytkujące klimatyzację mogłyby się przecież mocno zdziwić, płacąc po kilka tysięcy złotych rocznie za codzienne włączanie. Warto zaznaczyć, że moc urządzenia oczywiście jest bardzo ważna. Jednak decydującym czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na pobór energii i efektywność klimatyzatora, jest moc chłodnicza urządzenia. Wyraża się ją w kilowatach. Moc chłodnicza to nic innego jak zdolność klimatyzatora do chłodzenia poszczególnych, przepływających przez parownik mas powietrza. Jeśli szukasz więc urządzenia do swojego mieszkania, zawsze zwracaj uwagę na ten ważny parametr w jego specyfikacji.

Biorąc pod uwagę obecne na rynku klimatyzatory dobrej jakości, moc chłodnicza dla urządzeń o średniej mocy całkowitej 3,0 kW wynosi ok. 0,6 kW. Można wobec tego łatwo oszacować, że parametr, na którym powinno nam najbardziej zależeć, jest ok. 3 razy mniejszy od mocy klimatyzatora. Trzeba przy tym podkreślić, że nowoczesne urządzenia rzadko pracują dziś z pełną mocą. Wszystko dlatego, że wyposażone są w zaawansowane czujniki, a także wbudowaną mają technologię sprężarek inwerterowych. Codzienne zużycie prądu w klimatyzatorach waha się wobec tego między 0,3-0,8 kWh. Aby urządzenie osiągało jednak taki wynik, powinno się wybrać odpowiednie z nich. W jaki sposób znaleźć najtańszą klimatyzację w eksploatacji? Sprawdź to!

Sprawdź także: Ile kosztuje używanie klimatyzacji w samochodzie? Będziesz w szoku!

Jak czytać etykietę energetyczną klimatyzacji?

Większość sprzętów, z których korzystamy w mieszkaniu, spełnia wymagania uchwalone przez Parlament Europejski. Kupując urządzenia, które są certyfikowane, ochronić się można przed nieuczciwymi praktykami, a także wybrać najlepsze urządzenie. Etykiety energetyczne powinny znaleźć się na każdym urządzeniu, które zostało dopuszczone do sprzedaży ogólnej. Zgodnie z przepisami na terenie całej UE muszą być one takie same pod względem nie tylko wzoru, ale i metodologii. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza podczas kupowania klimatyzacji poza Polską. Co dokładnie powinna zawierać etykieta energetyczna? Podczas kupowania klimatyzacji zwróć szczególną uwagę na:

 • klasę efektywności energetycznej
 • model i markę urządzenia
 • poziom hałasu dla jednostki zewnętrznej i wewnętrznej
 • strefę klimatyczną
 • sezonową efektywność w trybie grzania i chłodzenia
Włączanie domowej klimatyzacji latem
Ile prądu pobiera klimatyzacja w domu, czyli ile może kosztować używanie klimatyzacji przez sezon letni

Wśród wszystkich parametrów klimatyzacji szczególną uwagę należy zwrócić na klasę energetyczną, oznaczaną od G do A. Dzięki odpowiedniemu wyborowi można zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Najbardziej opłacalne pod względem efektywności energetycznej są klimatyzacje oznaczane od A do A+++. Im więcej plusów przy literze, tym lepsza jest wydajność energetyczna urządzenia. Każdej klasie efektywności energetycznej przypisany jest także wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej dla trybu chłodzenia (SEER).

W jaki sposób obliczyć zużycie prądu przez klimatyzator? Nie martw się, nie ma tu żadnych skomplikowanych wzorów. Przydadzą się jedynie parametry, takie jak pobór mocy w trybie chłodzenia, cena za 1 kWh energii oraz ilość godzin pracy klimatyzatora. Trzeba przy tym pamiętać jednak, że koszty mogą wzrosnąć, gdy używamy klimatyzacji przed 8-10 godzin dziennie. Podkreślić też trzeba jednocześnie, że trybu chłodzenia używa się w Polsce maksymalnie przed 3 miesiące. Sumując więc koszty poniesione za zużycie prądu w tym czasie, w skali roku nie będzie to bardzo duża kwota. Sprawdź także porady na temat odgrzybiania klimatyzacji.

Jaki jest koszt używania klimatyzacji?

Aby płacić mniejsze rachunki za prąd, należy zawsze przestrzegać kilku ważnych zasad. Dzięki ich respektowaniu na pewno znacznie obniżysz koszty związane z używaniem klimatyzatora. Mało tego, świadome korzystanie z tego urządzenia przyczyni się dodatkowo do poprawy stanu atmosfery, a także środowiska naturalnego. Zanim poznasz najważniejsze sposoby ograniczenia zużycia prądu w klimatyzacji, warto jednak zadać sobie dwa kluczowe pytania. Czy tylko zamożni mogą pozwolić sobie na używanie klimatyzacji? Czy klimatyzatory rzeczywiście zużywają tak wiele prądu, jak można przeczytać na różnych forach internetowych?

Klimatyzacja w sypialni
Informacje i wyliczenia, ile kosztuje klimatyzacja w domu

Na drugie pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, zwłaszcza że każdy z nas ma zupełnie inne wyobrażenie na temat kwot za prąd. Dla jednych wzrost rachunku o kilkanaście złotych będzie prawdziwym dramatem, natomiast inni po prostu… machną na to ręką. Najważniejsze jednak, że klimatyzatory w ciągu ostatnich lat w większości stały się bardzo energooszczędnymi urządzeniami. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że klimatyzacja jest już osiągalna dla większości Polaków. Czy można jednak oszczędzać prąd podczas korzystania z klimatyzatora, nawet gdy jest on mocno energooszczędny? Oczywiście! Oto kilka sprawdzonych sposobów:

 • Zawsze warto zaprogramować harmonogram dla całej rodziny. Jeśli nikogo nie ma w domu, najlepiej klimatyzację wyłączać lub obniżyć punkt nastawczy termostatu.
 • Aby urządzenie pracowało z jak najlepszą wydajnością, serwisuj je regularnie i zadbaj o dobrą kondycję swojego klimatyzatora. Bardzo ważne jest także inwestowanie w dobrej jakości filtry oraz systematyczne ich wymienianie.
 • Ogromne znaczenie ma również dobór odpowiedniego systemu klimatyzacji do domu. Powinien zostać dopasowany nie tylko do klimatu panującego w kraju, ale przede wszystkim do wielkości mieszkania. Tylko wtedy będzie można cieszyć się jego wydajnością.
 • Zadbaj o uszczelnienie wszystkich drzwi i okien. Jeśli nie będzie dużego przepływu gorącego powietrza z zewnątrz, ograniczyć będzie można zużycie energii klimatyzatora, który chłodzi dom. Nie otwieraj też okien w momencie, gdy urządzenie działa! Gdy wychodzisz, nigdy nie zostawiaj z kolei włączonej klimatyzacji.
 • Staraj się utrzymywać stałą, optymalną temperaturę klimatyzatora. Najlepsza wartość dla dobrego samopoczucia i zdrowia wynosi od 22 do 25 st. C. Im wyższa temperatura, tym mniejsze będą rachunki za prąd.

Oszczędzanie na klimatyzacji - sposoby

Jeśli chcesz jeszcze bardziej zminimalizować koszty związane z używaniem klimatyzatora w domu, postaw na system multi-split. Dzięki urządzeniu w takiej technologii będzie można korzystać z jednej jednostki zewnętrznej, która zasilać będzie kilka klimatyzatorów. To świetne rozwiązanie zwłaszcza do dużych domów, gdzie kupno jednego klimatyzatora może okazać się niewystarczające. Multi-split jest zatem bardzo wygodne, a także niezwykle estetyczne. Warto zwrócić uwagę również na dwie istotne dodatkowe funkcje klimatyzacji, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie rachunków za prąd:

 1. Klimatyzator będzie działał wydajniej dzięki systemowi dystrybucji powietrza, a więc ruchomym inteligentnym nawiewom. Może dzięki nim doprowadzać ocieplone albo ochłodzone powietrze w dosłownie każdy zakamarek mieszkania.
 2. Zwróć uwagę na to, czy klimatyzator ma inteligentne wyłączanie. To sprytne rozwiązanie dla tych, którzy wychodząc z domu, zapominają o działającej klimatyzacji. Urządzenie z taką funkcją wyczuje ruch dzięki specjalnym czujnikom. Oceniając, czy ktoś jest w mieszkaniu lub nie, klimatyzator będzie mógł automatycznie się wyłączyć.

Sprawdź także: Liczymy i odpowiadamy: ile gram jest w uncji?

ikona podziel się Przekaż dalej