Ile kosztuje używanie klimatyzacji w aucie?

Klimatyzacja to standardowe wyposażenie każdego nowoczesnego samochodu. Ciężko znaleźć w salonie auto, które jej nie ma. Dziś korzystanie z tzw. klimy nie robi na nikim większego wrażenia. Jeszcze kilkanaście lat temu osoby, które miału ją w aucie, uznawane były za bogaczy. Posiadanie klimatyzacji w pojeździe było prawdziwym udogodnieniem. Jej właściciele czuli się wyróżnieni, gdyż dawniej klima była prawdziwym dobrobytem. Nie da się ukryć. Używanie klimatyzacji to ogromne udogodnienie. Dzięki niej można poprawić komfort jazdy – zwłaszcza w upalne lato, gdy dokuczają nam upały. Wnętrze samochodu nagrzewa się bardzo szybko, więc użytkowanie klimatyzacji wówczas jest na wagę złota. Warto pamiętać, że instalacja sprawdza się również zimą. Na szybach auta gromadzi się wtedy sporo pary. Aby zniknęła, wystarczy włączyć na chwilę klimatyzację i ustawić nawiew na przednią szybę. Klimatyzacja sprawdza się zawsze. Nie dziwi więc fakt, że właściciele starszych pojazdów chcą ją zamontować. Czy można to jednak zrobić w każdym samochodzie?

Niestety, to niemożliwe. Nie da się zamontować klimatyzacji w każdym pojeździe. Wiele osób mylnie sądzi, że montaż klimy to prosta sprawa. Do niektórych modeli aut bardzo ciężko znaleźć specjalistę, który wstawi klimatyzację. Czasami w montażu instalacji przeszkadzać może brak uchwytów umożliwiających jego przeprowadzenie. Innym razem brakować będzie miejsca na dodatkowe elementy klimatyzacji. W bardzo starych samochodów często okazuje się to zupełnie nieopłacalne. Montaż klimy nierzadko kosztuje bowiem znacznie więcej, niż warte jest całe auto. Będąc już przy kosztach, należałoby się na chwilę zatrzymać. Cena klimatyzacji to kwestia zastanawiająca bowiem nie tylko zmotoryzowanych.

Na dworze 30 st. C, a ty nie masz klimy w aucie? Nic dziwnego, że rozważasz jej montaż. Musisz jednak liczyć się z kosztami, które nie są małe. Montaż klimatyzacji to bardzo czasochłonny i skomplikowany proces. Czasami trwa nawet kilkanaście godzin – również, gdy robi to bardzo doświadczona osoba. Koszt części klimatyzacji lub całkowitych układów to zwykle ok. 2-3 tys. zł. Do tego doliczyć trzeba przynajmniej 1 tys. zł za robociznę. Jeśli prace będą wyjątkowo skomplikowane, bo auto jest stare lub nietypowe, robocizna może wynieść nawet 2 tys. zł! Jak można łatwo wyliczyć, za montaż klimatyzacji zapłacić trzeba ok. 5-6 tys. zł! Oczywiście w niektórych salonach zrobisz to za połowę ceny. Musisz jednak liczyć się z faktem, że montaż może nie być perfekcyjny. Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie swoim i współpasażerów, zadbaj o dobrą instalację.

Klimatyzacja samochodowa latem koszty
Informacje, ile kosztuje używanie klimatyzacji w samochodzie w okresie letnim krok po kroku

Koszty klimatyzacji samochodowej

Zainstalowanie dobrej jakości klimy nie oznacza końca wydatków. Klimatyzacja musi przecież prawidłowo działać, aby nie zagrażała naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu. Powinno się wobec tego przynajmniej raz w roku ją dezynfekować. Kosztuje to kilkadziesiąt złotych. Należy też regularnie serwisować instalację, najlepiej oddając ją do profesjonalnego serwisu. Warto co pół roku zmienić filtr kabinowy. Należy też co ok. 4 lata wymieniać parownik.

Nie są to koszty, które mogłyby poważnie uszczuplić domowy budżet. Warto pamiętać więc o serwisowaniu nabijaniu klimatyzacji – wówczas będzie poprawnie działać. Sprawna klima to także troska o zdrowie kierowcy i wszystkich pasażerów.

Bezpieczne korzystanie z klimatyzacji latem

Zanim wsiądziesz do samochodu, porządnie go wywietrz. Jeśli tylko jest możliwość, parkuj w cieniu. Auto latem może nagrzać się do 70 st. C. Gdy do takiego wejdziesz, wrażenie może być bardzo nieprzyjemne. Przed wejściem do nagrzanego samochodu należy przewietrzyć jego wnętrze. Aby dobrze schłodzić środek pojazdu, klimatyzacja potrzebuje więcej czasu. Wejście do auta od razu z gorącego podwórka może oznaczać „jazdę w piekarniku”. Lepiej więc przed podróżą wywietrzyć pojazd, otwierając wszystkie drzwi oraz klapę bagażnika. W czym to pomoże? Z wnętrza samochodu wydobędzie się gorące powietrze – cieplejsze niż na dworze. Klimatyzacja szybciej obniży więc temperaturę kabiny. W ten sposób kierowca i pasażerowie nie zostaną narażeni na szok termiczny.

Środek samochodu powinno się chłodzić stopniowo. Odpowiednie ustawienie to podstawa, jeśli chcesz bezpiecznie korzystać z klimy. Nie ustawiaj temperatury od razu na najniższą! Różnica temperatur może bowiem poważnie zaszkodzić twojemu zdrowiu. To krótka droga do zainfekowania zatok i dróg oddechowych lub przeziębienia. Temperaturę lepiej obniżać stopniowo. Manewrując przy nawiewie, skieruj go na szybę. Zadbaj o to, żeby chłodne powietrze nie dmuchało prosto w ciebie i pasażerów. Może to bowiem doprowadzić do zapalenia mięśni lub stawów. Jeśli nie chcesz, żeby zimne powietrze wiało na szybę, skieruj je w górną część kabiny pasażerskiej.

Staraj się dobrać temperaturę optymalnie. Nie musisz schładzać powietrza do przeszywającego zimna, zwłaszcza gdy przeszkadza to współpasażerom. Idealna temperatura to około 19-21°C. Pamiętaj również o regularnym serwisowaniu układu klimatyzacji. Wymieniaj nie tylko filtr przeciwpyłkowy, ale także każdą niedziałającą część. Regularne odgrzybianie klimatyzacji, zwłaszcza kanałów wentylacyjnych, jest bardzo ważne. Nie zapomnij także o uzupełnianiu czynnika chłodzącego lub zleceniu jego wymiany mechanikowi. Jest on kluczowy dla całej instalacji – bez niego klimatyzacja nie będzie w stanie schładzać kabiny, zamiast tego będzie wpuszczać ciepłe powietrze. Uzupełnianie czynnika chłodzącego powinno być przeprowadzane przynajmniej raz na kilka lat.

Jaki jest koszt użytkowania klimatyzacji w samochodzie?

Nie da się dokładnie określić, jakie są koszty używania klimy w samochodzie. Uzależnione są bowiem od tego, jak dba się o układ klimatyzacji. Nie troszcz się o niego wyłącznie, gdy nastanie lato. O dobrą kondycję instalacji powinno się dbać przez cały rok. Klimatyzacja musi być regularnie odgrzybiana i serwisowana. Należy też jej używać zarówno latem, jak i zimą. Zadbaj o nią! Inaczej układ może się uszkodzić i trzeba będzie zainwestować w części, które nie zawsze należą do najtańszych.

Koszt użytkowania klimatyzacji to jedno. Warto też jednak zdać sobie sprawę, że włączona klimatyzacja wpływa również na… zużycie paliwa. Przy codziennym korzystaniu z chłodnego powietrza cena za paliwo może wzrosnąć nawet o 10%! Lubisz jeździć dynamicznie, jednak nie wyobrażasz sobie jechać bez klimy? Musisz więc pogodzić się z utratą mocy. Będzie to odczuwalne zwłaszcza w autach ze słabym silnikiem. Kosztowne jest również nabijanie klimatyzacji. Usługa z roku na rok jest coraz droższa. Kilka lat temu nie był to zabieg mocno obciążający budżet. Ba, część serwisów oferowała nabijanie klimatyzacji w pakiecie. Od pewnego czasu koszt za usługę wzrósł.

Wzrost ceny za nabicie klimy to wynik regulacji wprowadzonych przez Unię Europejską. Jeśli w aucie znajduje się czynnik chłodzący R1234yf, użytkownicy takiego samochodu muszą płacić więcej za nabicie klimatyzacji. Posiadanie instalacji z czynnikiem R123a jest tańsze. Warto dodać, że nowszy czynnik jest jednak neutralny na środowisko. Ile wobec tego kosztuje nabicie klimy? Uzależnione jest to od wielu czynników. Starszy czynnik R123a to niższa cena. Wiele serwisów wycenia się na 130-150 zł za pierwsze 100 g. Później jest to adekwatnie 30-50 zł za dodatkową gramaturę. Nowy czynnik R1234yf to jednocześnie znacznie wyższa cena nabicia klimatyzacji. Pierwsze 100 g zwykle kosztuje nawet 250 zł, a kolejne ok. 100 zł.

Sprawdź także: Czy warto wykonać ozonowanie mieszkania? Doradzamy i sprawdzamy ceny

Cena nabicia klimatyzacji

Poza czynnikiem chłodzącym na cenę nabicia klimatyzacji wpływa również wiele innych rzeczy. Koszty zależą od konkretnego pojazdu. W standardowej klimatyzacji samochodowej mieści się ok. 500-600 g czynnika chłodzącego. Jest jednak wiele nietypowych aut, którym trzeba dostarczać większej ilości czynnika. Może się wobec tego okazać, że koszt nabicia pojazdu z czynnikiem R1234yf wyniesie nawet ok. 750 zł! Nabicie klimatyzacji to jednak nie wszystko. Przy okazji należy również:

  • Uzupełnić olej
  • Wymienić filtry
  • Odgrzybić klimatyzację
  • Dokonać szczegółowego przeglądu instalacji

Na cenę nabicia wpływa też lokalizacja i cennik serwisu. W największych polskich miastach koszty zwykle są wyższe niż w niewielkich miejscowościach. Tak samo w oficjalnych serwisach będzie drożej niż u prywaciarzy. Trzeba przy tym podkreślić, że nabijanie klimy warto oddać w ręce osób, które rzeczywiście się na tym znają. Profesjonaliści będą wiedzieć, jak zrobić to poprawnie. Przełoży się to na komfortową i bezpieczną jazdę.

Czy warto zainstalować klimatyzację w samochodzie?

Ciężko powiedzieć, czy warto zamontować klimatyzację, jeśli auto jej nie ma. Niektórzy nie wyobrażają sobie jazdy latem bez chłodzenia. Inni stwierdzą, że wydawanie kilku tysięcy za montaż klimatyzacji jest bez sensu – zwłaszcza gdy są posiadaczami starego pojazdu. Chcesz mieć klimę za wszelką cenę? Sprzedaj więc swoje stare auto i dołóż pieniądze do samochodu, który ją ma. Możesz wyjść na tym lepiej, niż dokupując instalację do leciwego auta. Niezależnie od decyzji, zawsze warto dokładnie, krok po kroku przeanalizować wydatki i koszty. Wówczas korzystne rozwiązanie powinno przyjść do nas samo.

ikona podziel się Przekaż dalej