Czym charakteryzuje się zamsz?

Pospolity zamsz to tak naprawdę jeden z najstarszych rodzajów skóry zwierzęcej. Charakteryzuje się brakiem warstwy licowej skóry. Innymi słowy, jest to wyprawiona odwrotna część skóry. Obrobiona w ten sposób skóra jest miękka i przyjemna w dotyku. Cechą charakterystyczną zamszu jest włoskowata faktura oraz jej sprężystość. Co ciekawe, początki pojawienia się zamszu, datowane są na około 6000 lat p.n.e.!

Jest to niewątpliwie bardzo wymagający materiał. Sama pielęgnacja zamszowej odzieży pochłania zwykle sporo czasu. Ta popularna tkanina, pomimo iż zaliczana jest do trwałych materiałów, źle znosi wilgoć, często ulega deformacji, a na dodatek bardzo łatwo można uszkodzić jej fakturę (najlepszym przykładem są zamszowe buty, na których widoczne są nawet najmniejsze ryski). I oczywiście jeszcze jedna bardzo ważna cecha – zamszu nie da się odnowić.

Ogólnie rzecz biorąc, zamsz uznawany jest za klasyczny materiał, dlatego też odzież wykonana na bazie tkaniny cieszy się nieustającym zainteresowaniem. Ubrania z zamszu nie są tanie (no, chyba że jest to sztuczny zamsz), w związku z tym warto odpowiednio je pielęgnować, by mogły nam służyć przez długi czas. Tylko jak czyścić zamsz? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Zobaczmy więc, jak prawidłowo się do tego zabrać oraz czym wyczyścić zamsz.

Sprawdź także: Porady i sposoby: jak szybko wysuszyć spodnie i inne ubrania

Jak czyścić zamsz domowymi sposobami?

Jak wyczyścić buty zamszowe i inne elementy garderoby? Często ludzie nie rozróżniają zamszu od nubuku, choć nubuk to tkanina z przeszlifowaną zewnętrzną warstwą skóry, która jest aksamitnie gładka. Wiemy już, że zamszu nie można prać w pralce, więc pozostaje nam delikatne czyszczenie. Do tego przyda się specjalna szczotka do zamszu, szczoteczka do zębów lub gąbka do naczyń.

Czyszczenie zamszowych ubrań i butów
Czym i jak czyścić zamsz? Sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie ubrań zamszowych

Najpierw spróbujmy zeszczotkować zabrudzenia na sucho, co jest znacznie łatwiejsze. Do czyszczenia zamszowej odzieży możemy użyć octu kuchennego. Wystarczy lekko zwilżyć tkaninę, odczekać chwilę, a następnie szczotką usunąć zmiękczone plamy. Nie trzeba inwestować w drogie preparaty.

Innym sposobem jest mikstura z mleka i sody oczyszczonej (1 łyżeczka sody na 1 szklankę mleka). Namocz ściereczkę w tej mieszance, odsącz nadmiar, a następnie pocieraj zabrudzenia. Wilgotne miejsca przetrzyj suchą ściereczką, a po wyschnięciu plamy, użyj gumki do zmazywania. To prosty sposób na skuteczne czyszczenie zamszu.

Sprawdź także: Jak prać rzeczy z symbolem "NIE WIROWAĆ"? Odpowiadamy

Czyszczenie ubrań z jasnego zamszu

Mycie ubrań z jasnego zamszu wymaga jeszcze większej ostrożności niż w przypadku kolorowej odzieży. Tutaj każdy nasz błąd będzie zauważalny gołym okiem. Dlatego najlepszym wyjściem będzie zakup specjalistycznego preparatu czyszczącego do zamszu (np. w postaci pianki) oraz sprayu ochronnego. Preparaty aplikuje się na szmatkę, a następnie na zabrudzenie.

W czyszczeniu jasnego zamszu dobrze sprawdzi się też zwyczajna skórka od chleba (najlepiej, jeśli chleb nie jest zbyt świeży). Zabrudzone miejsce pocieramy wewnętrzną stroną skórki. I gotowe, zabrudzenie powinno zostać usunięte. Ponadto, dzięki tej metodzie, struktura zamszu odzyska swoją dawną świetność. Plamy na jasnej zamszowej odzieży, można również usunąć za pomocą mleka. Wystarczy podgrzać je do 40 stopni, a następnie namoczoną w nim gąbką, pocierać zabrudzenie.

Pamiętajmy, że korzystanie ze środków chemicznych jest dosyć ryzykowne. Dlatego najlepsze są w tym przypadku sprawdzone domowe sposoby. Jeśli natomiast posiadamy większe ubrania wykonane z zamszu, typu kurtki czy płaszcze, najbezpieczniej będzie po prostu oddać je do pralni. Wówczas będziemy mieli pewność, że nie zostaną zniszczone.

Jak pielęgnować zamszowe buty i ubrania?

Wiemy już, jak czyścić zamsz, warto jeszcze poznać kilka ważnych zasad dotyczących prawidłowej pielęgnacji tkanin zamszowych. Dotyczy to zarówno odzieży, jak i obuwia. Pierwsza zasada mówi, aby w każdym przypadku, wykonując mycietkaniny, należy zachować ostrożność z uwagi na delikatność tego materiału (dotyczy to także nubuku). Bardzo ważna jest też odpowiednia impregnacja, którą wykonuje się za pomocą specjalnych preparatów.

Kolejną zasadą jest unikanie wilgoci, która działa niszcząco na tkaninę. Bardzo ważny jest także sposób suszenia zamszu, np. po wykonanym czyszczeniu. Absolutnie nie powinniśmy suszyć odzieży na grzejniku bądź z pomocą suszarki. W przeciwnym razie materiał może ulec odbarwieniu.

Zamszowe ubrania cały czas są modne. Na dodatek, pomimo czasochłonnej pielęgnacji, cieszą się niemałym wzięciem. Musimy jednak pamiętać, że zamsz może występować w różnych formach. Często spotyka się np. sztuczny zamsz lub po prostu imitację naturalnego zamszu.

Sprawdź także: Czy soda oczyszczona nadaje się do prania? Sprawdzamy, jak jej używać

ikona podziel się Przekaż dalej