Jak wyczyścić ekran komputera lub telewizora?

Prawdą jest, że to nie lada wyzwanie. W przeciwieństwie bowiem do ekranów kineskopowych, nowoczesne ekrany ledowe zdecydowanie trudniej jest czyścić. Są one bardzo delikatne, a także częściej podatne na wszelakie zabrudzenia. Oczywiście, da się jednak usunąć z nich wszelakie plamy! Możesz to zrobić za pomocą dołączonej ściereczki do wycierania ekranu, jaką producent zazwyczaj zostawia w opakowaniu wraz z monitorem. Jeżeli jednak takowej nie otrzymałeś, przydać się może ściereczka z mikrofibry. Bez najmniejszego problemu, zaopatrzysz się w taką w niemal każdym sklepie ze sprzętem RTV lub salonie optycznym – taki materiał służy bowiem również do czyszczenia... okularów! Warto wiedzieć, że ściereczka z mikrofibry jest jedynym „czyścikiem” bezpiecznym dla telewizora zarówno plazmowego, jak i LCD.

Pamiętaj, żeby unikać stosowania szorstkich gąbek, ręczników papierowych czy chusteczek higienicznych – mogą porysować ekran!

Sprawdź także: Jak usunąć pleśń na ścianie i suficie w domu lub mieszkaniu - porady i sposoby

Jak i czym myć ekran LCD?

Możesz myć go zarówno suchą szmatką, jak i nawilżoną w odpowiednim preparacie. Zanim jednak rozpoczniesz czyszczenie monitora, odłącz urządzenie od sieci poprzez wyjęcie wtyczki z gniazdka. Oczywiście, jeżeli będzie w ogóle taka możliwość i zdołasz to zrobić bez specjalnego przesuwania ciężkich mebli! Czym czyścić monitor po wypięciu go z sieci?>/p>

Czyszczenie monitora kobieta krok po kroku
Czym czyścić monitor? Sprawdzone i skuteczne sposoby na czysty monitor

Zacznij od przetarcia ekranu LED suchą szmatką – staraj się zrobić to naprawdę delikatnie, bez zbyt mocnego tarcia czy dociskania. W innym przypadku możesz uszkodzić ekran telewizora czy komputera!

Sprawdź także: Czyszczenie szczotki do włosów - jak zrobić to szybko i skutecznie?

Mycie monitora na mokro?

Zastanawiasz się, jak skutecznie wyczyścić ekran komputera, gdy sucha szmatka nie wystarcza? Wystarczy zwilżyć ją odrobiną preparatu przeznaczonego do czyszczenia ekranów plazmowych (np. Hama, dostępnego w Media Expert). Aby uzyskać najlepsze efekty, przelej środek do plastikowego pojemnika ze spryskiwaczem. Następnie spryskaj ściereczkę i delikatnie przetrzyj monitor. Po wyschnięciu ekranu dodatkowo wytrzyj go do sucha drugą, czystą szmatką z mikrofibry.

Czyszczenie ekranu monitora komputera
Czyszczenie monitora komputera, a także porady, czym, jak i jakimi środkami czyścić monitor w domu krok po kroku

Jeżeli wiesz już, czym wytrzeć monitor LCD i LED, przejdźmy do czyszczenia ram telewizora bądź laptopa. Zrobisz to za pomocą ścierki zwilżonej letnią wodą lub bardzo delikatnego środka do czyszczenia – uważając przy tym na dotykanie roztworem ekranu! Możesz go bowiem w ten sposób zniszczyć. Pamiętaj też, żeby przed ponownym przyłączeniem urządzenia do sieci sprawdzić, czy wszystko wyschło!

Jak i czym wyczyścić monitor – praktyczne wskazówki

  1. Nigdy nie dociskaj ścierki do czyszczonej powierzchni ekranu, jeżeli nie chcesz go uszkodzić.
  2. Mocne szorowanie może spowodować… wypalenie się pikseli na monitorze. Przez to jakość wyświetlanych obrazów na pewno się pogorszy. A chyba nie na tym Ci zależy, prawda?
  3. Jeżeli potrzebujesz, możesz zwilżyć szmatkę z mikrofibry destylowaną wodą bądź roztworem, zawierającym destylowaną wodę z białym octem – oczywiście w proporcji 1:1. Taka substancja pomoże usunąć plamy po tłuszczu, a także kurz.
  4. Staraj się unikać środków do czyszczenia zawierających aceton, kwas etylu, amoniak lub chlorek metylu. Preparaty z takimi substancjami chemicznymi mogą bowiem doprowadzić monitor do… zżółknięcia!

Pod żadnym pozorem nie rozpylaj substancji czyszczących bezpośrednio na ekran! Ciecz może bowiem wniknąć w głąb urządzenia, bezpowrotnie je uszkadzając!

Sprawdź także: Sposoby i triki, jak wyprać rolety materiałowe, by były jak nowe

ikona podziel się Przekaż dalej