Krok 1: Czym wyczyścić przypalony garnek?

Kiedy zdarzy nam się przypalić garnek (a przecież zdarza się to nawet najlepszym), powinniśmy od razu zareagować. Nie dość, że w mieszkaniu roznosi się wtedy specyficzny zapach, to powstała w garnku spalenizna, przenika do pożywienia. Przypalone danie nie smakuje tak, jak powinno. Ba, wręcz wcale nie smakuje.

No dobrze, załóżmy, że jakimś cudem udało nam się uratować potrawę. Jednak co z naczyniem? Czym wyczyścić przypalony garnek? Niewątpliwie w takiej sytuacji pomogą niezawodne domowe sposoby. W tym celu posłużyć może na przykład proszek do pieczenia lub sól kuchenna. Ze spalenizną poradzi sobie również soda oczyszczona, ocet, ryż, coca-cola, płyn do naczyń, a nawet piasek.

Domowe sposoby naszych babć już nie raz uratowały wiele gospodyń z opresji. W końcu kiedyś trzeba było sobie radzić z czyszczeniem różnych zabrudzeń bez użycia detergentów. Jak widać, tamtejsze gospodynie doskonale sobie z tym radziły, utrzymując czystość i porządek w swoich domach. Możemy więc śmiało brać z nich przykład. Zobaczmy, jak powinno wyglądać usuwanie spalenizny z wykorzystaniem powyższych produktów.

Sprawdź także: Czym i jak umyć piekarnik? Najlepsze sprawdzone sposoby

Krok 2: Jak wyczyścić przypalony garnek?

Na początek akcja pt. „czyszczenie trudnej spalenizny” z udziałem proszku do pieczenia. Całą saszetkę produktu należy rozrobić z odrobiną wody w taki sposób, by uzyskać konsystencję gęstej papki, którą należy nanieść na przypalenie. Najlepiej, gdy pozostawimy garnek w tym stanie na całą noc. Rano wystarczy go umyć i po spaleniźnie nie powinno być śladu. W ten sam sposób należy postąpić, wykorzystując sodę oczyszczoną.

Innym skutecznym sposobem na pozbycie się uciążliwej spalenizny jest sól kuchenna. Produkt należy nasypać na dno przypalonego naczynia w taki sposób, by powstała dość grupa warstwa. Następnie dodajemy niewielką ilość wody. Powstałą papkę odstawiamy na całą noc, a rano myjemy garnek. Kolejny sprawdzony sposób to ocet. Niecałą szklankę octu (ok. 3/4) wlewamy do garnka, dodajemy tyle samo wody i gotujemy. Po zagotowaniu odstawiamy na noc. Rano bez problemu usuniemy spaleniznę.

Czyszczenie przypalonego garnka domowym sposobem.
Czym i jak wyczyścić przypalony garnek - domowe sposoby na czyszczenie spalenizny

Kolejna metoda to ryż. Wbrew pozorom to naprawdę skuteczny sposób na spaleniznę. Do garnka wsypujemy garść białego ryżu i zalewamy go wodą. Gotujemy przez ok. 2 godziny. Ryż powinien wchłonąć spaleniznę. Jeszcze inną metodą jest coca-cola, która słynie z odrdzewiania. Jak się okazuje, świetnie działa też na spaleniznę, przyczyniając się do jej rozpuszczenia. Kiedy powyższe metody zawodzą bądź po prostu zależy nam na czasie, możemy sięgnąć wówczas po najbardziej prymitywny, lecz jakże skuteczny sposób na przypalony garnek – piasek. Czyszczenie przypalonego garnka gąbką z piaskiem będzie niezawodne. Uwaga! Piasek może pozostawić drobne ryski.

Sprawdź także: Porady i sposoby: jak wyczyścić toster, opiekacz czy gofrownicę

Krok 3: mycie przypalonego garnka

Wymienione powyżej domowe sposoby są bardzo pomocne w usuwaniu spalenizny. Jednak ich zastosowanie nie sprawi, że spalenizna zniknie sama. Po odczekaniu odpowiedniego czasu trzeba umyć garnek. Jak dokładnie wyczyścić przypalony garnek? Podczas tej czynności warto założyć rękawiczki.

Płyn do mycia naczyń może wspomóc naszą pracę, ale sam nie poradzi sobie z przypaleniem, więc jest tylko dodatkiem do całego procesu czyszczenia.

Wybór odpowiedniego zmywaka jest również istotny. Nie powinien być zbyt ostry, aby nie porysować powierzchni garnka. Należy pamiętać, że garnki wykonane są z różnych materiałów. Produkt skuteczny przy garnku aluminiowym (np. ocet) może nie być odpowiedni do czyszczenia garnka emaliowanego.

Jak doczyścić przypalony garnek, ale go nie zniszczyć?

Sposób czyszczenia przypalonego garnka powinniśmy dobrać na podstawie materiału, z którego został wykonany. Zdecydowanie trudniejsze w czyszczeniu są garnki z powłoką teflonową oraz te ze stali nierdzewnej. Bardzo łatwo można je porysować, przez co przestają być zdatne do użytku. Dlatego nie czyśćmy przypalonego garnka na oślep!

Absolutnie należy wystrzegać się czyszczenia z użyciem środków na bazie amoniaku bądź innych agresywnych detergentów. Podobnie jest ze zmywakami. Powinniśmy unikać tych metalowych, ponieważ mogą trwale porysować dno garnka. Niewskazane jest także używanie druciaka. Najlepsza rada to po prostu zapobieganie.

Mamy nadzieję, że powyższe odpowiedzi na pytanie: jak umyć spalony garnek, okażą się pomocne w „kryzysowej” sytuacji. Szeroki wybór metod od soli, octu, coli, aż po proszek do pieczenia i piasek, gwarantuje nam skuteczne pozbycie się spalenizny. Pomimo że wiemy już, jak wyczyścić przypalony garnek, starajmy się jednak zapobiegać tego typu sytuacjom. Dzięki przezorności zaoszczędzimy zarówno nerwy, jak i czas.

Sprawdź także: Czyszczenie szczotki do włosów - jak zrobić to szybko i skutecznie?

ikona podziel się Przekaż dalej