Jak mrozić pierogi - porady i praktyczne wskazówki
Przygotowałaś pierogi ruskie, ale część została po posiłku? A może zastanawiasz się, jak zamrozić pierogi, zarówno surowe, jak i gotowane? Istnieje wiele prostych metod! Możesz także zamrozić uszka, aby później wykorzystać je na Święta. Niezależnie od tego, czy chodzi o pierogi z mięsem, truskawkami czy serem, ich mrożenie jest szybkie i łatwe. Jak to zrobić, by zachowały smak i kształt? Sprawdź nasze porady!
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak mrozić pierogi?
Pierogi to danie, które zazwyczaj przygotowujemy w większych ilościach. Co zrobić, gdy po obiedzie zostanie ich więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść? Oczywiście, nie warto ich wyrzucać – szkoda wysiłku włożonego w ich przygotowanie. Doskonałym rozwiązaniem jest zamrożenie pierogów, niezależnie od tego, czy są z truskawkami, serem czy innym nadzieniem. Jak to zrobić, by po rozmrożeniu smakowały równie dobrze?
Mrożenie pierogów to praktyczny sposób nie tylko na Święta, ale i na co dzień. Letnie pierogi z owocami można przechować w zamrażarce, by cieszyć się ich smakiem zimą. Warto także przygotować pierogi czy uszka wcześniej, przed Bożym Narodzeniem, aby uniknąć pośpiechu tuż przed kolacją wigilijną. Lepienie uszek w ostatniej chwili może być uciążliwe, zwłaszcza gdy Święta wymagają już wystarczająco dużo pracy w kuchni. Zamrażanie jest też świetnym rozwiązaniem na resztki pierogów, które zostają po świątecznym posiłku – w ten sposób nic się nie zmarnuje!
Sprawdź także: Jak zrobić ciasto na pierogi? Sprawdzony przepis krok po kroku
Mrozić surowe czy gotowane pierogi?
To pytanie zadaje sobie wiele osób. Oczywiście, można zamrażać pierogi ruskie zarówno w postaci gotowanej, jak i surowej – każdy sposób będzie dobry, choć zależy on głównie od tego, co chcesz z nimi następnie zrobić. Niezależnie od tego, w jaki sposób zdecydujesz się je zamrozić, wykorzystaj do tego tackę do mrożenia! To na niej powinno się ułożyć pierogi, które zamierzasz zamrozić. Idealna będzie tacka grillowa z aluminium, do której ciasto pierogowe na pewno się nie przyklei. Ułóż j je na owej tacce w odpowiednich odstępach tak, by do siebie nie przywierały.
Surowe pierogi najlepiej zamrażać bez wcześniejszego gotowania. Ułóż je pojedynczo na tacce i włóż do zamrażarki na kilka godzin, aż całkowicie stwardnieją. Gdy będą już zamrożone, podziel je na porcje i przełóż do woreczków lub pojemników na mrożonki. Jak je później przygotować? Wystarczy wrzucić zamrożone pierogi do wrzącej wody i gotować nieco dłużej niż świeże, aż staną się miękkie.
Możesz też delikatnie podgotować pierogi przed zamrożeniem. Wrzuć je na wrzątek na około 2 minuty, następnie ułóż na natłuszczonej tacce, aby wystygły. Po ostudzeniu włóż do zamrażarki, a gdy stwardnieją, przełóż do woreczków lub pojemników. Taka metoda jest szczególnie przydatna, jeśli chcesz zamrozić pierogi, które zostały po świętach, lub te z mięsem, by zachowały swoją jakość na dłużej. Gotowane pierogi także można zamrozić – to szybki sposób na przechowanie nadmiaru jedzenia.
Mrożenie pierogów krok po kroku
Wiesz, ile gotować mrożone pierogi, jednak nie masz pojęcia co zrobić, żeby dobrze się zamroziły? Otóż, należy uważać na ich pękanie. Zdarzyło się kiedyś, że w trakcie mrożenia pierogi pękły? Przyczyny są różne:
- Włożyłaś zbyt dużo pierogów do wrzątku, co obniżyło temperaturę gotującej się wody. Kiedy jest bowiem za dużo pierogów w garnku, to proces gotowania znacznie się spowalnia. Zatem, pierogi podgrzewają się wówczas słabiej, a ciasto pęka.
- Wysuszyłaś pierogi, kiedy je studziłaś. Niestety, ale pierogi leżące za długo na tacce będą siłą rzeczy wysychać – właśnie wtedy mogą przypadkowo popękać!
Bardzo ważne więc, żeby pierogi po ugotowaniu były nie tylko wystudzone, ale też bez jakichkolwiek oznak wilgoci. Kiedy będą się studziły, możesz je przewrócić na drugą stronę. Dzięki temu wilgoć, jaka styka się z tacką, odparuje! Pamiętaj również o tym, że mokre pierogi stykające się ze sobą na pewno się zlepią. Pierogi nie powinny się ze sobą stykać – niezależnie od tego, czy chcesz zamrozić je surowe czy gotowane! Kiedy bowiem będziesz chciała je od siebie odseparować, pierogi mogą popękać albo całkiem się zniszczyć! Ważne będzie więc układanie pierogów w odpowiednich odstępach, a także smarowanie ich olejem – o czym wspominaliśmy już nieco wyżej.
Sprawdź także: Jak odświeżyć chleb? Poznaj najlepsze sposoby na czerstwe pieczywo
Jak mrozić, a później ugotować pierogi?
Kiedy uda się przygotować pierogi i chcesz je zamrozić na surowo, warto będzie postępować według poniższej instrukcji:
- Wyłóż folię spożywczą na deseczkę i połóż na niej surowe pierogi. Uważaj przy tym, aby się nie dotykały!
- Włóż tak przygotowane pierogi do zamrażarki na ok. pół godziny.
- Wyjmij pierogi i odwróć je wszystkie, przykrywając jeszcze jedną warstwą folii spożywczej. Na niej umieść kolejne pierogi do zamrożenia. Taka „konstrukcja” powinna liczyć maksymalnie dwa poziomy - nie więcej!
- Kiedy uda się już zamrozić pierogi i będą one twarde, przełóż całość do foliowego woreczka. Aby się nie pomylić, możesz włożyć do niego karteczkę z opisem, co znajduje się w środku – a także z wagą czy datą zapakowania pierogów. Dlaczego data będzie taka ważna? Otóż, pierogi powinno się mrozić maksymalnie przez trzy miesiące!
Jeżeli za jakiś czas będziesz mieć ochotę na zjedzenie ugotowanych pierogów, koniecznie rozmroź je i wrzuć do osolonego wrzątku. Gotuj pierogi przez ok. 5 minut, aż wypłyną. Smacznego!
A więc, lepsze będą gotowane czy surowe? Zdecydowanie więcej ludzi wybiera jednak ten drugi sposób – a więc, mrożenie surowych pierogów. Dzięki temu, mniej będzie przy nich pracy oraz lepszy będzie też… smak pierogów! Surowo zamrożone pierogi bowiem, po ich wyciągnięciu z zamrażarki i ugotowaniu, smakują zupełnie jak świeże!
Sprawdź także: Jak się ubrać na pogrzeb? Sprawdź, czego nie wypada założyć