Jak odstraszyć myszy? Wykorzystaj te produkty i zapachy
Gdy tylko pola zostaną zebrane, a temperatura spada, myszy zaczynają szukać schronienia w domach i garażach, gdzie mogą znaleźć pożywienie i ochronę przed zimą. Na szczęście istnieje kilka skutecznych metod, aby twój dom nie był dla nich przyciągający. Sprawdź, jakich zapachów i produktów użyć, aby odstraszyć myszy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym odstraszyć myszy w domu?
Wystarczy chwila nieuwagi, aby mysz weszła do domu i założyła tam gniazdo. Najczęściej ukrywa się w spiżarniach, garażach i budynkach gospodarczych, gdzie trudno ją znaleźć. Czasem jedynym dowodem jej obecności są drobne, czarne odchody rozsiane po pomieszczeniach. Można też zauważyć pogryzione cebule roślin, dziury w ubraniach, workach czy nawet meblach.
Obecność myszy w domu to poważny problem – i nie tylko z powodu szkód materialnych, jakie wyrządzają. Myszy są nosicielami wielu niebezpiecznych chorób. Bruceloza, na przykład, może być przenoszona przez ich odchody, a także leptospiroza czy wścieklizna. Jeśli w przeszłości myszy próbowały dostać się do twojego domu, lepiej zastosować środki zapobiegawcze, by odstraszyć je na dobre. Taka profilaktyka jest o wiele skuteczniejsza niż późniejsze próby pozbycia się całej mysiej rodziny.
Sprawdź także: Jakie są rodzaje pułapek na myszy? Popularne typy i zasada działania
Domowe sposoby na odstraszanie myszy
Najłatwiej zabezpieczyć dom przed wejściem myszy odpowiednią wonią. Zapach odstraszający myszy wcale nie musi być nieprzyjemny dla człowieka, więc w miejscach, gdzie wcześniej gryzonie się pojawiały możesz porozkładać specjalne pachnące saszetki, które bez problemu przygotujesz samodzielnie.
Czym odstraszyć myszy? Te zwierzęta nienawidzą mięty i rumianku. Dlatego możesz zebrać ich liście lub kupić w specjalnym sklepie zielarskim i wypchać nimi lniane woreczki. Możesz także po prostu rozsypać susz wokół miejsc, gdzie wcześniej było gniazdo. Możesz mieć pewność, że gryzonie tam nie wrócą. Świetnym rozwiązaniem jest także uprawianie w ogrodzie kępek mięty czy rumianku. Ich zapach lepiej odstraszy myszy niż kot.
To nie koniec domowych sposobów na zapachowe odstraszanie zwierzaków. Myszy w domu możesz wypłoszyć, rozkładając na podłodze świeże liście pomidorów. Gryzonie te nie lubią także dziewanny, woni oleandrów i kwiatów wrotyczu. Uciekają również, kiedy poczują cytrynę, zwłaszcza spleśniałą, ale ten sposób jest najtrudniej zastosować. Natomiast olejki eteryczne z wymienionych wyżej kwiatów można łatwo kupić. Potem wystarczy skropić nimi pomieszczenia gospodarcze i wejście do domu. Kwiaty wrotyczu można także pozbierać i wysuszyć – sprawdzają się równie dobrze.
Sprawdź także: Jak zrobić pułapkę na myszy? Sposoby na myszy w domu
Co odstrasza myszy?
Na rynku jest mnóstwo urządzeń, których celem jest utrzymanie myszy, kun czy kretów z daleka od twojego podwórka. Polega to na wydawaniu dźwięków, które są słyszane jedynie przez te gryzonie. Mają one taką częstotliwość, że nie wyczuwają ich ani ludzie, ani zwierzęta domowe. Dla małych kręgowców są jednak bardzo drażniące, na tyle, żeby chciały uciekać jak najdalej od ich źródła.
Urządzenie emitujące takie dźwięki może mieć zasięg nawet 550 metrów kwadratowych. Jest to także zupełnie bezpieczny sposób dla gryzoni – nie dzieje im się krzywda, po prostu trzymają się z dala od twojego domostwa. Tego rodzaju odstraszacz nie jest dużą inwestycją. Dobrej jakości, o dużym zasięgu kupisz za więcej niż 200 zł, w marketach znajdziesz także trochę gorzej działające modele, które kosztują około 40-50 zł.
Sposoby na zabezpieczenie domu przed myszami
Najlepszym sposobem na odstraszenie myszy jest uniemożliwienie im dostania się do twojego domu. Choć mysz jest niewielka, nie wejdzie pod drzwiami – zazwyczaj korzysta z otworów, przewodów wentylacyjnych czy innych szczelin. Upewnij się, że wszystkie potencjalne wejścia są zabezpieczone. Sprawdź szczeliny wokół rur CO i wszelkie otwory w dachu.
Drzwi do piwnicy lub pomieszczeń gospodarczych zabezpiecz siatką od dołu, aby mysz nie mogła się przedostać. Małe szpary warto uszczelnić gipsem, co skutecznie zmniejszy szanse gryzonia na przedostanie się do środka.
Sprawdź także: Jak przeprowadzić mechaniczne czyszczenie komina krok po kroku?