Przyczyny powstawania wilgoci i pleśni na ścianach

Zanim przystąpimy do osuszania murów należy poznać przyczyny wilgotności w budynku. Do najczęściej występujących przyczyn należą:

  • źle działająca wentylacja, której skutkiem jest wilgoć w kuchni, łazience i małej sypialni. W tym przypadku samo osuszenie domu z wilgoci nie wystarczy i konieczne będzie usprawnienie wentylacji,
  • słaba izolacja fundamentów, która występuje najczęściej w starych budynkach. Podniesienie wód gruntowych po opadach powoduje zwiększenie poziomu wilgotności. W tym przypadku konieczne jest wykonanie osuszenia i izolacji fundamentów,
  • niewłaściwa izolacja termiczna ścian zewnętrznych lub jej brak skutkuje skraplaniem się pary wodnej na powierzchni ścian. Konieczne jest osuszanie murów, wykonanie termoizolacji i likwidacja mostków termicznych,
  • zalanie budynku, które najczęściej zdarza się w piwnicy pod poziomem gruntu. Osuszanie domu z wilgoci po zalaniu wymaga zastosowania profesjonalnego sprzętu.
Zawilgocona, zagrzybiona ściana wewnętrzna
Osuszanie murów i ścian wewnętrznych - najlepsze sposoby i koszty ich zastosowania

Nieinwazyjne metody osuszania murów

Jeśli wilgoć w domu nie jest zbyt duża i pojawia się grzyb na ścianie, można skorzystać z nieinwazyjnych metod osuszania. Są one często wystarczające w przypadku zalania i nie wiążą się z wysokimi kosztami, zwłaszcza że urządzenia do osuszania można wynająć już od 60 zł za dzień.

Najpopularniejsze nieinwazyjne metody osuszania to:

  • Nagrzewanie, stosowane przy powierzchniowym zawilgoceniu. Choć tanie, osuszanie nagrzewnicami bywa nieskuteczne, ponieważ wilgoć może wrócić po wyłączeniu urządzeń.
  • Kondensacyjne osuszanie wykorzystuje osuszacze, które skraplają parę wodną i odprowadzają ją do kanalizacji. Jest to skuteczna metoda, szczególnie po zalaniu lub w słabo wentylowanych pomieszczeniach.
  • Mikrofalowe osuszanie polega na nagrzewaniu murów podobnie jak w kuchence mikrofalowej. Jest bardzo efektywne, jednak wymaga dobrej wentylacji i wiąże się z wysokimi kosztami. Mikrofale mogą być szkodliwe, więc należy zachować ostrożność, a pomieszczeń nie można użytkować przez pewien czas.

Inwazyjne sposoby na osuszanie ścian i budynków

Jeśli w mieszkaniu pojawił się grzyb lub pleśń na ścianie, zastanawiamy się jak osuszyć mieszkanie, aby pozbyć się niebezpiecznych dla zdrowia mikrotoksyn. W takich przypadkach niezbędne mogą okazać się metody inwazyjne, których koszty są znacznie wyższe. Metody te polegają na stworzeniu przegrody uszczelniającej, opróżnieniu porów muru z wody i wprowadzeniu w te miejsca środków hydrofobowych.

Osuszanie murów przez eksperta
Osuszanie murów i ścian wewnętrznych - najlepsze sposoby i koszty ich zastosowania

Inwazyjne metody osuszania budynków:

  • iniekcja krystaliczna stosowana jest w przypadku, gdy budynek uległ zawilgoceniu wskutek podchodzenia wód gruntowych pod fundamenty. Wilgoć gromadzi się w kapilarach materiałów budowlanych. Metoda ta polega na wydrążeniu w murze otworów, w które wlewa się preparat, który krystalizuje i zamyka pory muru. Preparat działa w promieniu kilku centymetrów tworząc rodzaj pionowej izolacji. Metoda ta jest najczęściej stosowana do izolacji fundamentów starych budynków. Jest to metoda bardzo skuteczna. Ceny ustala się indywidualnie ze specjalistyczną firmą.
  • iniekcja termiczna stanowi metodę bardzo podobną do iniekcji krystalicznej, z tym, że do kanalików najpierw wtłacza się gorące powietrze, które skutecznie suszy ściany. Następnie do kanalików wpuszcza się żywice metylosilikonowe, które tworzą barierę ochronną przed wilgocią. Warto pamiętać, aby do iniekcji ścian wewnętrznych stosować preparaty, które nie wydzielają szkodliwych oparów czy gazów. Zaletą tej metody jest szybkość wykonania, gdyż proces suszenia trwa tylko kilka godzin. Ceny osuszania metodą iniekcji krystalicznej ustala się w zależności od rodzaju ścian, stopnia zawilgocenia oraz od wielkości fundamentów.

W przypadku niewielkiego zawilgocenia sprawdzą się metody nieinwazyjne, których ceny są dość niskie. Jeśli zastanawiasz się, jak osuszyć mieszkanie po zalaniu, dobrą metodą będzie osuszanie kondensacyjne. Jeśli w domu już pojawił się grzyb na ścianie i pleśń, konieczne będą metody inwazyjne, których koszty są znacznie większe. Należy liczyć się z kosztami od 100 zł za metr kwadratowy. Koszty rosną, jeśli mury są grubsze. Podobnie kształtują się ceny w przypadku suszenia mikrofalowego.

ikona podziel się Przekaż dalej