Jak pozbyć się zapachu czosnku? Poznaj domowe sposoby
Uwielbiasz czosnek w potrawach? A może dodałeś go do dania i teraz zmagasz się z intensywnym zapachem wydobywającym się z ust? Niestety, neutralizacja czosnkowej woni bywa wyzwaniem. Jest ona szczególnie kłopotliwa, jeśli zaraz po posiłku musisz wyjść do ludzi. Co więcej, zapach czosnku często pozostaje również na dłoniach po przygotowywaniu jedzenia. Jak skutecznie pozbyć się tego problemu i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak pozbyć się zapachu czosnku?
Warto zaznaczyć, że zapach czosnku może utrzymywać się na skórze i w ustach nawet przez 72 godziny. Dobrym pomysłem jest spożywanie go w gronie osób, z którymi planujesz spędzić resztę dnia – dzięki temu unikniesz skrępowania. Za nieprzyjemny zapach odpowiada allicyna, która nie jest metabolizowana przez organizm. Krąży ona w organizmie i jest wydalana przez skórę oraz drogi oddechowe. A co, jeśli zapach pozostał na dłoniach po krojeniu czosnku? Wypróbuj jedną z tych metod:
- pocieranie rąk łyżką ze stali nierdzewnej,
- oczyszczanie dłoni mieloną kawą,
- wytarcie rąk mieszanką soku z cytryny i soli (upewnij się, że nie masz ran),
- użycie mydełka neutralizującego.
Sprawdź także ten artykuł: Zapach moczu w domu - jak się go pozbyć?
Jak zniwelować zapach czosnku z ust?
Zapach czosnku z ust – zresztą podobnie, jak zapach cebuli – to wyjątkowo krępująca i nieprzyjemna sprawa. Musisz więc koniecznie zaczerpnąć wiedzy o tym, co neutralizuje przykrą woń – zwłaszcza jeżeli będziesz w sytuacji, kiedy bezpośrednio po spożyciu czosnku musisz wyjść z domu do ludzi:
- natka pietruszki – jeżeli dodasz ją posiekaną do kanapki albo przyrządzanego dania, to zapach czosnku po jego zjedzeniu nie będzie już tak mocny.
- wywar z miodu i soku z cytryny – wystarczy szklanka, żeby zniwelować nieprzyjemny zapach.
- goździki – mówi się, że to jeden z najstarszych sposobów na nieprzyjemny zapach czosnku z ust bądź zapach cebuli. Jeżeli chcesz pozbyć się woni, przeżuj goździki zaraz po zjedzeniu czosnkowo-cebulowej potrawy.
- guma do żucia – jeżeli zastanawiasz się, jak zniwelować zapach czosnku w tani i prosty sposób, to jest nim właśnie guma. Najlepiej o smaku miętowym, cytrynowym bądź truskawkom.
Sprawdź także: Skąd się bierze nieprzyjemny zapach z pralki i jak się go pozbyć?
Produkty, które zabijają zapach czosnku
Wiedza o tym, co neutralizuje przykrą woń czosnku, okazuje się bardzo przydatna w wielu niespodziewanych sytuacjach. Oprócz wyżej wymienionych sposobów istnieją także inne, sprawdzone rozwiązania:
- napar z lipy – posiada właściwości napotne, a więc dzięki niemu na pewno pozbędziesz się przykrego zapachu z ust. Natomiast wszystkie substancje za ową nieprzyjemną woń odpowiadające wydalone zostaną poprzez… pory skóry. Najlepiej będzie wypić herbatkę ziołową tuż przed wieczorną kąpielą, żeby toksyny lepiej wyparowały. W tym celu zalej wrzątkiem 3 łyżeczki kwiatów i parz je ok. 10 minut. Możesz kupić także gotową herbatkę (np. Fix Lipa firmy Herbapol, cena ok. 6 zł ).
- woda z Amolem (płyn na przeziębienie, cena ok. 14 zł / 100 ml) – zanim połkniesz roztwór, przetrzymaj go chwilę w ustach.
- obróbka termiczna – warto pamiętać, że dzięki niej znacznie złagodzić możesz zapach czosnku. Zamiast na surowo czy w occie lepiej będzie zjeść go pieczonego, gotowanego lub smażonego.
- jabłka – doskonale neutralizują zapach surowego czosnku, ponieważ zawierają enzym hamujący nieładnie pachnące związki siarki.
- „przeżuwacze” – oprócz natki pietruszki czy goździków żuć możesz również liście selera, estragonu, mięty, lubczyku bądź ziarna jałowca.
- Obierz ząbki z twardej powłoki, a następnie umieść w szklanym słoiku (najlepiej, żeby był on w typie „twist”).
- Zalej obrany czosnek zimną wodą z kiszonych ogórków.
- Zakręć słój tak mocno, jak potrafisz. Umieść następnie słoik w ciemnym miejscu.
- Przełóż po miesiącu czosnek do niewielkich szklanych słojów, zalewając je następnie świeżym roztworem z ogórków kiszonych. Dodaj do całości odrobinę soku z cytryny.
- Zakręć słoiki i umieść je w lodówce.
Tak przygotowany kiszony czosnek możesz przechowywać przez kilka miesięcy – będzie równie smaczny, ale znacznie łagodniejszy w zapachu.
Innym sposobem na zniwelowanie woni czosnku jest sięgnięcie po… kieliszek czerwonego wina! To skuteczny sposób na zmniejszenie intensywności zapachu. Równie dobrze działa mleko, które dzięki swojemu składowi neutralizuje aromat wydobywający się z ust po spożyciu czosnku. Najlepiej sprawdza się pełnotłuste mleko, ponieważ jest bardziej efektywne niż jego chudsze odpowiedniki. Warto wypić szklankę tego białego napoju zarówno podczas, jak i po zjedzeniu potrawy z czosnkiem.
Sprawdź także: Jak odkamienić ekspres do kawy? Sprawdź domowe sposoby