Skąd się bierze zapach stęchlizny w domu?

Podstawowym czynnikiem, który może wpłynąć na powstanie zapachu wilgoci w mieszkaniu jest oczywiście nieprawidłowa wentylacja. Warto zaznaczyć, że obejmuje ona nie tylko wietrzenie pomieszczeń (otwieranie okien jest niezwykle istotną kwestią, zwłaszcza w kuchni oraz w łazience, w której jak wiadomo wilgotność powietrza jest najwyższa), ale również założenie i regularne udrażnianie kratek wentylacyjnych. Aby w mieszkaniu uzyskać odpowiednią wentylację, warto wziąć pod uwagę szczelność drzwi. Gdy jest ona zbyt duża, do naszych pokoi nie będzie docierała optymalna ilość powietrza. W tym przypadku świetnie sprawdzi się zastosowanie podcięcia wentylacyjnego (które niemalże każdy z nas posiada w łazience).

Sprawdź także: Domowe sposoby prania i czyszczenia tapicerki meblowej

Omawiając temat kratek wentylacyjnych w kontekście nieprzyjemnego zapachu wilgoci w domu, warto zwrócić uwagę na okres jesienno-zimowy. W czasie niskich temperatur wiele osób decyduje się na zaklejenie kratek wentylacyjnych, aby zapobiec napływowi zimna do wnętrza. Często dotyczy to łazienki, gdzie po kąpieli oczekujemy ciepła. Niestety, całkowite zablokowanie kratek wentylacyjnych jest błędem, ponieważ utrudnia przepływ powietrza, co może prowadzić do pojawienia się zapachu grzyba. Jeśli z kratek wentylacyjnych wieje zbyt mocno, można je lekko przymknąć, ale nie wolno ich całkowicie blokować.

Istotny jest fakt, iż zapach wilgoci w domu może pojawić się również w przypadku zupełnie odwrotnej sytuacji, to znaczy, gdy w pokoju panuje zbyt niska temperatura. Jeśli nie chcemy, aby stęchlizna w domu spędzała nam sen z powiek, musimy zadbać o regularne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń. Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z domu?

Sprawdź także: Jak i czym wyczyścić zmywarkę - polecane środki oraz sprawdzone domowe sposoby

Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach wilgoci

Aby zlikwidować zapach stęchlizny w domu warto zastosować tradycyjne metody. Okazuje się, że nasze prababcie korzystały z rozmaitych ziół nie tylko w kuchni (w kontekście kulinarnym), ale również w celu pozbycia się swądu grzyba.

  • Jeśli chcemy zniwelować zapach wilgoci w pokoju, wystarczy, że na spodeczkach ułożymy goździki lub świeże owoce pigwy i postawimy je w pobliżu miejsca, w którym powstał. Sposób ten sprawdza się przede wszystkim w przypadku stęchlizny w szafie lub komodzie.
  • Zapach stęchlizny w domu najczęściej daje się we znaki w najbardziej wilgotnych pomieszczeniach, tzn. w kuchni oraz w łazience. O ile powyższy sposób idealnie sprawdzi się w przypadku toalety, w kuchni możemy zastosować inną metodę, która skutecznie usunie przykre zapachy. Polega ona na zagotowaniu ziół i przypraw w niedużej ilości wody. Będą to przede wszystkim: pieprz, mięta, majeranek i wcześniej wspomniane goździki.
Domowe metody na zapach stęchlizny
Zapach stęchlizny w domu - skąd się bierze i jak go zlikwidować?

Profesjonalne usuwanie wilgoci w domu

Jeśli po zastosowaniu powyższych sposobów zapach grzyba nadal nie chce opuścić progów naszych mieszkań, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z usług fachowców.

Profesjonalne firmy, po dokładnych oględzinach wnętrza, zdiagnozują problem i użyją specjalistycznego sprzętu osuszającego. Takie osuszacze nie tylko eliminują nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu, ale także skutecznie usuwają wilgoć i pleśń.

Stęchlizna w domu może zostać zlikwidowana dzięki specjalnym technologiom, które pozwolą na usunięcie z powietrza nawet kilku litrów wody. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się dokuczliwego swądu, ale również usuniemy jego źródło.

ikona podziel się Przekaż dalej