Gazeta, czyli... jak rozchodzić buty?

Jeżeli chcesz rozchodzić swoje nowe, przyciasne buty, pierwszą sprawdzoną metodą będzie skorzystanie ze… starych gazet. Z całą pewnością masz takie w swoim mieszkaniu. Wystarczy, że powyrywasz ze starych gazet kilkanaście stron – najlepiej jednak skorzystać będzie z gazet codziennych, które nie posiadają kolorowo barwionego druku. Później:

  1. Zgnieć stare gazety w kulki.
  2. Zamocz w ten sposób przygotowane gazety w wodzie bądź alkoholu (wysokoprocentowym).
  3. Wypchaj kulkami z gazet swoje obuwie. Postaraj się włożyć ich je do butów w sporej ilości tak, aby but się poszerzył.
  4. Pozostaw skórzane buty przynajmniej na całą noc, wypchane gazetami.

Pamiętaj, żeby nie stosować wysokoprocentowego alkoholu, jeżeli boisz się odbarwić kolor wkładki obuwia – niestety, ale denaturat czy spirytus może trwale zmienić barwę wnętrza nowych butów. Jeżeli masz co do tego obawy, spokojnie możesz użyć wody np. w postaci pary wodnej – możesz wówczas delikatnie skropić nią stare gazety. Kiedy już uda się przetrzymać w ten sposób szpilki na obcasie bądź inne zbyt małe buty, wystarczy następnego dnia założyć je na nogi i pochodzić w nich przynajmniej godzinę czasu.

Obolała stopa, rozchodzenie butów
Jak rozchodzić buty sportowe, szpilki, sandały i inne? Oto sprawdzone sposoby

Jak rozchodzić szpilki? W grubych skarpetkach!

Kolejną sprawdzoną metodą jest rozciąganie obuwia poprzez włożenie do nich stóp ubranych w grube skarpety. To bardzo skuteczny sposób, jaki pomoże rozbić obuwie zwłaszcza zbyt ciasne w palcach. Zanim jednak włożysz skarpety na nogi, warto będzie uprzednio nieco zmiękczyć obuwie przy pomocy strumienia ciepłego powietrza, jakie jest chociażby w suszarce do włosów. Dlaczego właśnie tak? Otóż, obuwie (zwłaszcza skórzane) pod wpływem ciepła potrafi się delikatnie zmiękczyć, co bardzo ułatwia wówczas ich modelowanie. Oczywiście, nie wkładaj od razu skarpet do nagrzanych butów, aby uniknąć przypadkowego poparzenia! Poczekaj spokojnie, aż obuwie prawie całkowicie wystygnie.

Kolejnym sposobem jest włożenie do butów ubranych w skarpety stóp, jednak skarpetki powinny być nieco... zwilżone. Podobnie, jak w przypadku wyżej opisanej metody z użyciem starych gazet zwiniętych w kulki, możesz zmiękczyć grube skarpetki parą wodną. Wówczas należy rozchodzić buty sportowe bądź szpilki czy sandały właśnie w takich skarpetkach – wilgoć nieco zmiękczy obuwie, które zrobi się „plastyczne” pod jej wpływem. Zatem, łatwiej będzie je później wymodelować. Pamiętaj jednak o tym, że takie rozciąganie (a dokładniej mówiąc, rozchodzenie butów po domu) powinno potrwać nawet kilka godzin. Warto zatem poświęcić na pochodzenie w butach przynajmniej 3, 4 godziny, zanim wyjdziesz w nich na miasto. Nie masz aż tyle czasu? Pochodź po mieszkaniu w zwilżonych, grubych skarpetach włożonych w buty przez ok. godzinę. Następnego dnia powtórz zabieg i tak… aż do skutku.

Pozostałe triki, jak rozciągnąć za małe buty

Wspomnieliśmy wcześniej, że gorące powietrze pozwala modelować buty, zwłaszcza te przyciasne. Jeśli kupiłaś zbyt ciasne sportowe buty i chcesz je rozchodzić, podłącz suszarkę do włosów do kontaktu i skieruj ciepły nawiew powietrza prosto do wnętrza butów. Wpuść gorące powietrze aż do momentu, kiedy buty staną się naprawdę gorące.

Następnie włóż buty na nogi, najlepiej w skarpetkach. Na początku możesz odczuwać dość nieprzyjemne "napieranie" butów na stopy, ale po chwili to uczucie powinno minąć. Chodź w tak przygotowanych butach przez co najmniej kilkanaście minut, aż buty przestaną być gorące i staną się lekko ciepłe.

Bolesne stopy w szpilkach
Jak rozchodzić buty? Poznaj sprawdzone domowe sposoby

To jest kluczowy moment, ponieważ wtedy buty najlepiej dopasują się do kształtu Twoich stóp. Proces ten pozwala na precyzyjne modelowanie butów, co pomaga rozciągnąć je dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. Poświęcając trochę czasu na noszenie butów w stanie ciepłym, możesz zapewnić sobie wygodę i uniknąć problemów związanych z przyciasnym obuwiem. Warto powtarzać ten proces kilka razy, aby uzyskać optymalne dopasowanie. Dzięki tej metodzie nawet najbardziej oporne buty staną się wygodne i komfortowe do noszenia.

Sprawdź także: Pułapka na mrówki domowej roboty krok po kroku

Polecany preparat do rozciągania butów

Na rynku istnieje wiele różnych preparatów, jakie pomagają rozciągać za małe obuwie. Wśród nich, najczęściej kupowanymi są:

  • prawidła – są to narzędzia, jakie mogą rozciągnąć but. Możesz kupić plastikowe albo drewniane prawidła. Stopa za ich pomocą zacznie się inaczej układać, a także zmniejszy się nacisk w palcach i na podbiciu. Dzięki zastosowaniu prawidła do rozciągania butów z całą pewnością o wiele łatwiej będzie rozchodzić buty.
  • pianki i rozciągacze w aerozolu – doskonale zmniejszają ucisk w okolicy śródstopia. Wystarczy, że spryskasz wybranym produktem środek buta i będziesz w nim chodził po mieszkaniu – dzięki temu na pewno uda się rozchodzić sportowe buty. Pozytywną opinią na rynku cieszy się obecnie preparat do rozciągania butów Coccine – pianka o bezbarwnej formule (ok. 10 zł / 75 ml).
ikona podziel się Przekaż dalej