Jak samodzielnie naprawić lodówkę? Z tymi poradami poradzisz sobie z prostymi awariami
Nawet najbardziej niezawodny sprzęt AGD może czasem ulec awarii. Czy zawsze potrzebujesz fachowca, aby rozwiązać problem? Przekonaj się, że naprawa lodówki nie musi być trudna – wiele usterek możesz naprawić samodzielnie!
Jak naprawić zepsuty termostat, silnik i grzałkę rozmrażającą?
Kiedy zamrażarka chłodzi normalnie, a chłodziarka zaczyna szwankować – sprawdź termostat! Chodziarka jest tego rodzaju sprzętem, którego funkcjonowanie uzależnione jest od pracy kilku podzespołów. Właśnie do nich należy m.in. termostat. Jego praca polega na dopasowywaniu temperatury do przetrzymywanej wewnątrz lodówki żywności. Kiedy termostat ulegnie awarii, chłodziarka może przestać spełniać swoje funkcje. Warto wówczas sprawdzić funkcjonowanie tego elementu lub zakupić nowy termostat.
Jeżeli z termostatem wszystko jest w porządku, należy spojrzeć na silnik wentylatora. Odpowiada on bowiem za cały obieg powietrza w lodówce. Dlatego, jeżeli to właśnie silnik będzie odpowiedzialny za problem, staraj się na przyszłość nie zasłaniać artykułami spożywczymi kanałów wentylacyjnych!
Należy sprawdzić poprawność jej działania, ponieważ awaria grzałki skutkuje poważnymi problemami – nie tylko brakiem chłodzenia. Lód może bowiem rozepchać pokrywę, a nawet doprowadzić do jej… połamania się! Sprawdź czy grzałka w ogóle się załącza – jeżeli nie reaguje, wymień ją ja nową. Ewentualnie zawsze możesz wezwać serwis lodówek w przypadku, gdy nie umiesz jej zamocować.
Sprawdź także: Najlepsze porady i polecane środki: jak i czym umyć lodówkę?
Zepsuty wentylator - sprawdź, co się z nim dzieje
Problem z wentylatorem nie należy do przyjemnych – przez niego bowiem cały system chłodzenia w lodówce przestaje funkcjonować poprawnie. Dlatego ważna jest dość szybka reakcja i naprawa lodówek w takim przypadku. Cóż, lodówka bez wentylatora będzie po prostu… bezużyteczna. Zimno mimo ciągłego powstawania, nie będzie miało możliwości rozejścia się po sprzęcie.
Sprawdź, czy otwory wlotowe nie są zamarznięte i nie blokują wentylatora. Jeżeli są w złym stanie, to wystarczy po prostu rozmrozić lodówkę!
Wentylator składa się z silnika oraz właśnie łopatek, wymuszających przepływ powietrza. Dlatego zorientuj się, czy śmigło wentylatora kręci się poprawnie. Jeżeli nie, konieczna będzie wymiana łopatki na nową.
Sprawdź także: Jak usunąć nieprzyjemny zapach w lodówce? Polecane pochłaniacze zapachów
Niekręcący się wentylator może również świadczyć o wystąpieniu wady tego elementu, czyli pojawieniu się błędu silnika. Trzeba będzie niestety wymontować cały układ wentylacyjny oraz wymienić go na sprawny – jeżeli nie potrafisz rozkręcić wentylatora, zadzwoń po serwis lodówek!
Skoro wloty powietrza są w stanie się oblodzić, to również wentylator może spotkać podobny los. Mimo, że zdarza się to stosunkowo rzadko, warto oglądnąć ten element i ocenić czy problemem nie jest właśnie… lód. Niestety, wentylatorowi nie pomoże rozmrożenie lodówki. Lód zniszczy bowiem cały mechanizm działania, przez co konieczna będzie wymiana wentylatora na nowy. Cóż, zdiagnozować problem może i nie jest trudno, ale to od niego zaczyna się naprawa lodówek!
Brak stałej temperatury w lodówce
Wystarczy zajrzeć do lodówki, aby zauważyć, że coś jest nie tak. Jeśli urządzenie nie utrzymuje odpowiedniej temperatury w lodówce, na jego ściankach zaczyna gromadzić się lód. Może on również pokryć czujnik temperatury, co prowadzi do przekazywania błędnych informacji do systemu lodówki, a w rezultacie urządzenie może nawet zacząć podnosić temperaturę! W takim przypadku często wystarczy zwykłe rozmrożenie, a nie naprawa.
Kiedy lodówka nie funkcjonuje prawidłowo ze względu na nieodpowiednie warunki otoczenia (zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura pomieszczenia), może przestać chłodzić. Aby rozwiązać ten problem, warto przenieść lodówkę do pomieszczenia o optymalnej temperaturze, jeśli jest to możliwe. Jeśli jednak lodówka jest w zabudowie lub przeniesienie nie wchodzi w grę, konieczne może być skorzystanie z usług serwisu.