Jak ustawić lodówkę? Wyjaśniamy, jaka powinna być temperatura w lodówce
Utrzymanie właściwej temperatury w lodówce to klucz do dłuższej świeżości produktów oraz lepszego funkcjonowania samego urządzenia. Sprawdź, jaka powinna być idealna temperatura w lodówce i zamrażalniku, aby zapewnić ich efektywną pracę i przechowywanie żywności.
Na ile stopni ustawić lodówkę?
Temperatura w lodówce powinna się utrzymywać na poziomie około 2-4 stopni Celsjusza. Dlaczego? Jest to temperatura optymalna dla większości produktów spożywczych. Pozwala im zachować świeżość i w dużym stopniu zmniejsza procesy gnilne, więc pleśń rozwija się wolniej.
Prawidłowa temperatura jest ważna także dla samej lodówki. W niższej produkty zaczną się zamrażać, a nadmiar lodu nie wpływa korzystnie na trwałość tego AGD. Jeśli temperatura jest wyższa, w lodówce może pojawić się woda. Jeśli zauważysz, że ścieka po ściankach lub zbiera się na dolnej półce czy w szufladach do przechowywania warzyw i owoców, może okazać się, że temperatura w lodówce jest po prostu za wysoka. Pamiętaj także o tym, że kiedy półki są wypełnione, w chłodziarce trudno jest utrzymać stałą temperaturę – każdy produkt oddaje swoje ciepło. Dlatego przy pełnej lodówce trzeba trochę podkręcić ustawienia, a kiedy ją opróżnisz, wrócić do wcześniejszych.
Sprawdź także: Porady i domowe sposoby: jak szybko rozmrozić lodówkę i zamrażarkę?
Temperatura w lodówce a ułożenie produktów
W lodówce dochodzi do zjawiska stratyfikacji termicznej, co oznacza, że temperatura wewnątrz urządzenia nie jest jednolita, lecz rozkłada się warstwami. Aby efektywnie wykorzystać tę różnicę i zapobiec niepotrzebnemu wzrostowi temperatury, należy odpowiednio układać produkty. Wyższa temperatura prowadzi do większego zużycia energii, ponieważ lodówka musi pracować intensywniej, aby schłodzić wnętrze do ustalonego poziomu.
Najcieplejsze miejsce w lodówce to dolne szuflady. Przy temperaturze ustawionej na 4°C, w pojemnikach może być nawet 7°C, co sprawia, że to idealna strefa do przechowywania warzyw i owoców, które nie wymagają niższych temperatur. Z kolei najchłodniej jest na najniższej półce, gdzie warto układać świeże mięso i ryby, aby spowolnić proces ich psucia.
Środkowe półki mają temperaturę zbliżoną do tej, którą ustawiłeś, więc są idealne dla produktów takich jak ser, wędliny i jajka. Sery dojrzewające, które potrzebują nieco cieplejszych warunków, można przechowywać w szufladach razem z owocami i warzywami. Zupy i resztki w pojemnikach najlepiej ustawiać również na środkowej wysokości. Dżemy, sosy, musztarda czy ketchup najlepiej trzymać na najwyższej półce lub na drzwiczkach, gdzie panuje najwyższa temperatura. Takie rozmieszczenie produktów pomaga utrzymać optymalną temperaturę w lodówce, co sprzyja dłuższej świeżości żywności.
Sprawdź także: Co zrobić, gdy w lodówce zbiera się woda? Podpowiadamy!
Temperatura w zamrażarce - ile powinna wynosić?
Temperatura w zamrażalniku może być ustawiana na kilku poziomach – od -6 do -24 stopni Celsjusza. Przyjmuje się, że optymalną jest temperatura -18 stopni, przede wszystkim dlatego, że nie zamraża ona głęboko, a jedynie hamuje rozwój bakterii na stałe i pozwala na przechowywanie wszystkich rodzajów produktów do 4 miesięcy. Zamrożenie w temperaturze -24 stopni Celsjusza pozwala na przechowywanie produktów do jednego roku.
Jednakże, jeśli nie chcesz trzymać zapasów w zamrażarce tak długo, możesz ustawić niższą temperaturę. W temperaturze -6 stopni z powodzeniem przechowasz wszystko przez tydzień. Dłuższe trzymanie jedzenia w lodówce może sprawić, że zacznie się ono psuć w tej temperaturze. Dla -12 stopi ten czas jest wydłużony aż do miesiąca. Jeśli więc nie lubisz robić zapasów, temperatura w zamrażarce nie musi być wcale ekstremalnie niska.
Zwiększenie temperatury w zamrażalniku to świetny sposób na oszczędność. Im niższa temperatura w chłodziarce lub zamrażalniku, tym więcej energii elektrycznej musi pobrać lodówka, by ją utrzymać na stałe.
Sprawdź także: Praktyczne porady: jak założyć uniwersalny filtr węglowy do okapu?