Jak usunąć farbę olejną z drewna krok po kroku - polecane preparaty i praktyczne porady
Stare drzwi i meble często pokryte są farbą olejną, która z biegiem czasu zaczyna łuszczyć się, a jej błyszcząca powłoka może nie pasować do nowoczesnego wystroju wnętrz. Usuwanie farby olejnej z drewna może być wyzwaniem. Oto najlepsze preparaty i metody na skuteczne pozbycie się starej farby.
Jak usunąć farbę olejną z drzwi - cyklinowanie
Stolarze i osoby zajmujące się renowacją mebli najczęściej do usuwania starych powłok farby olejnej wykorzystują cyklinę. Jest to narzędzie stolarskie, którym w łatwy sposób możesz zedrzeć warstwę farby wykonując ruchy góra-dół. Ten sposób ma taką zaletę, że nie musisz traktować drewna chemicznymi środkami. Jednakże nie zawsze sprawdza się w przypadku początkujących osób.
Ostra krawędź cykliny może łatwo uszkodzić drewno. Czyszczenie drewna z farby olejnej tym sposobem lepiej zarezerwować na stare i mało reprezentacyjne drzwi. Delikatniejsze meble, które chcesz wyeksponować lepiej wyczyścić innym sposobem, by zniwelować ryzyko uszkodzenia.
Sprawdź także: Jak i czym wyczyścić przypalony garnek, czyli sposoby na usunięcie spalenizny
Jak wykonać opalanie farby olejnej?
Inną metodą polecaną przez ekspertów jest używanie opalarki do usuwania farby olejnej. Dzięki wysokiej temperaturze farba zaczyna się topić i łuszczyć, co umożliwia jej łatwe odrywanie za pomocą małej szpachelki. Następnie wystarczy usunąć pozostałości za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego. Ta metoda jest skuteczna również do usuwania starych powłok farby.
To metoda na usuwanie farby olejnej z drewna litego. Meble i drzwi z drewna fornirowanego mogą zostać uszkodzone po zastosowaniu strumienia gorącego powietrza, ponieważ wysoka temperatura wysusza klej trzymający fornir. Opalanie farby olejnej nie sprawdzi się także, jeśli później zamierzasz pomalować drewno lakierem.
Środki i preparaty do usuwania starej farby z drewna
Na rynku jest mnóstwo środków, dzięki którym usuwanie farby z drewna ma być o wiele łatwiejsze. Ich skuteczność jest różna, ale zasada działania taka sama. Preparat w formie żelu należy nałożyć na całe drewno i pozostawić aż do wyschnięcia, czyli na kilka godzin. Środek sprawia, że warstwa farby zaczyna puchnąć i odrywać się od mebla czy drzwi.
Dzięki temu usuwanie farby za pomocą szpachelki staje się znacznie łatwiejsze. W niektórych przypadkach konieczne może być użycie drucianej szczotki do skutecznego usunięcia resztek farby. Przy usuwaniu farby olejnej z drzwi za pomocą preparatów należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ mogą być one niebezpieczne dla skóry i układu oddechowego ze względu na drażniące opary i bezpośredni kontakt. Po usunięciu farby zaleca się dokładne umycie powierzchni letnią wodą i wysuszenie jej do stanu suchego. Należy pamiętać, że usuwanie farby za pomocą środków chemicznych może być niemożliwe w przypadku miękkich gatunków drewna, takich jak sosna czy świerk.
Środek, który najbardziej zasługuje na uwagę ze względu na skuteczność i cenę, to Usuwacz do farb marki Bondex. Warto także wypróbować preparat marki Syntilor, Środek do usuwania powłok z drewna. Specyfik świetnie sprawdza się także w przypadku starych i wyschniętych warstw farby.
Czyszczenie drewna z farby olejnej - zrób to dokładnie!
Samo usunięcie warstw farby nie wystarczy. To tylko pierwszy krok do tego, żeby móc ponownie wykorzystać drewno. Obojętnie, którą metodę na usuwanie farby z drewna wykorzystasz, zawsze później musisz je dokładnie wyszlifować. Jeśli zastosujesz chemię, koniecznie musisz poczekać, aż meble czy drzwi będą suche po umyciu.
Dopiero wtedy możesz przystąpić do czyszczenia i docierania. Wszystkie nierówności i zaschnięte resztki czy stare oleje usuniesz drobnoziarnistym papierem ściernym. To może być nieco czaso- i pracochłonne, jednakże warto, ponieważ uzyskasz idealnie gładką powierzchnię, która będzie dobrze przygotowana na przyjęcia kolejnych warstw farby, oleju czy lakieru. W trudniej dostępnych miejscach (na przykład w okolicy ornamentów i rzeźbionych zdobień) zastosuj metalową szczotkę lub gąbkę ścierną.
Sprawdź także: Skuteczne porady i sposoby: jak wyczyścić rolety materiałowe domowymi sposobami