Czym usunąć silikon?

Fugi z silikonem sanitarnym (bo taki powinien być stosowany do uszczelniania kabiny prysznicowej) powinny być regularnie czyszczone. Jeżeli czynność ta zostanie zaniedbana, w zakamarkach kabiny może pojawić się pleśń. Dlatego, w myśl zasady mówiącej o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć, należy regularnie czyścić spoiny. Doskonałym domowym sposobem, który pozwoli nam utrzymać silikon w należytej czystości, jest soda oczyszczona.

Wystarczy posypać nią fugi, odczekać kilka minut i wyszorować spoinę starą szczoteczką do zębów. Choć można użyć preparatów chemicznych, domowe sposoby zawsze są bezpieczniejsze. Warto wybierać silikon sanitarny bezbarwny, ponieważ biały szybciej się brudzi i z czasem może zżółknąć, co może być nieestetyczne.

Niestety silikonu nie da się czyścić w nieskończoność. Po kilku latach zaczyna się kruszyć i odchodzić, jednym słowem spoina przestaje być szczelna. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana silikonu w kabinie prysznicowej. Trzeba pamiętać, że silikon z twardych powierzchni usuwa się zupełnie inaczej niż z miękkich. Jak to zrobić? Czym usunąć stary silikon? Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję.

Sprawdź także: Sposoby czyszczenia kabiny prysznicowej.

Jak skutecznie usunąć silikon z kabiny prysznicowej?

Kiedy nadejdzie ten czas, gdy usuwanie silikonu będzie konieczne, powinniśmy zaopatrzyć się w ostry nożyk, nożyczki itp. Aby usunąć stary silikon, trzeba się naprawdę napracować. Czynność ta wymaga bowiem dużego skupienia, ponieważ chwila nieuwagi może nas kosztować porysowaniem powierzchni kabiny albo zranieniem. Co więcej, nie zawsze uda nam się „wykroić” cały silikon. Nawet jeśli robimy to bardzo dokładnie, w bruździe i tak pozostaną drobne resztki.

Usuwanie silikonu z kabiny prysznicowej
Jak usunąć silikon z kabiny prysznicowej? Najlepsze sposoby na pozbycie się starego silikonu

Jak je usunąć? W tej sytuacji bardzo pomocne będą preparaty chemiczne, wśród których najpopularniejszy jest aceton. Substancja wydziela jednak bardzo specyficzny zapach, który może okazać się bardzo drażniący. Lepiej więc postawić na specjalne żelowe produkty, stricte przeznaczone do usuwania silikonu. Ogromną zaletą tych środków jest dosyć przyjemny zapach. Kiedy silikon zostanie wycięty z fugi, jej krawędzie oklejamy taśmą malarską w celu zabezpieczenia powierzchni.

Następnie niewielkim pędzelkiem nakładamy preparat na silikonowe pozostałości. Środek musi rozpuścić silikon, dlatego pozostawiamy go na ok. 15 minut (tego typu preparaty znajdziemy w każdym markecie budowlanym). Po tym czasie rozmiękczone resztki powinny dać się łatwo zeskrobać. Jeśli tak nie jest, powtarzamy czynność raz jeszcze. Po wyczyszczeniu szczeliny, przemywamy ją roztworem ciepłej wody i detergentu, a następnie osuszamy i odtłuszczamy. Fuga gotowa, by zaaplikować nowy silikon.

Preparaty do usuwania silikonu z brodzika i kabiny

Usuwanie silikonu z brodzika, podobnie jak z kabiny prysznicowej to czynność, którą z łatwością można wykonać samodzielnie. W przypadku brodzika postępujemy dokładnie w ten sam sposób, co przy kabinie prysznicowej. Trzeba pamiętać, że zanim będziemy chcieli rozpuścić silikon, najpierw należy okleić krawędzie szczeliny. Dzięki temu unikniemy ryzyka zmatowienia powierzchni brodzika.

Sposób usuwania silikonu prysznicowego
Jak usunąć silikon z kabiny prysznicowej - sposoby, triki i porady

Często polecany do usuwania silikonu jest specjalny preparat HG (kosztuje około 60 zł), skutecznie usuwający resztki silikonu z różnych powierzchni. Dostępne są również zmywacze do usuwania silikonu (ok. 12 zł za litr) oraz środki marki Tytan (ok. 18 zł).

Szczelność, jaką gwarantuje silikon sanitarny, po pewnym czasie traci jakość. Dlatego konieczne jest usuwanie starego silikonu i zastąpienie go nowym. Dzięki powyższym wskazówkom, jak usunąć silikon z kabiny prysznicowej, zapewne każdy wykona tę czynność samodzielnie.

Sprawdź także: Porady i sposoby, jak usunąć farbę olejną ze ściany

ikona podziel się Przekaż dalej