Czyszczenie klawiatury w laptopie powietrzem

Jeżeli chcesz skorzystać z tej metody, będziesz musiał przygotować:

  • wodę
  • alkohol izopropylowy
  • sprężone powietrze (takie do czyszczenia laptopa)
  • tkaninę, jaka nie będzie zostawiać kłaczków

Na samym początku powinieneś wyjąć z urządzenia płyty i pendrivy, jakie się w nim znajdują. Następnie wyłącz laptop i odłącz kabel go zasilający. Dokoła wszystkich klawiszy zacznij wdmuchiwać sprężone powietrze, jednolitym strumieniem. Najlepiej będzie umieścić urządzenie tuż nad koszem do śmieci, aby prosto do kosza wyfrunęły wszystkie brudy i zanieczyszczenia oraz okruszki, jakie się tam znalazły. Kolejnym krokiem będzie przetarcie każdego zakamarka wokół klawiatury i touchpada – możesz to zrobić przy użyciu wilgotnej szmatki, która nie może się strzępić. Namocz ją jednak uprzednio w wodzie albo alkoholu izopropylowym (wykręć!).

Czas na czyszczenie klawiatury! Użyj szmatki nasączonej wodą lub alkoholem – dobrze ją wyciśnij przed użyciem. Przetrzyj klawisze z wierzchu, usuwając przylegające nieczystości. Pamiętaj, aby odczekać, aż laptop całkowicie wyschnie, co może potrwać kilka godzin. Dopiero wtedy bezpiecznie uruchom urządzenie ponownie.

Sprawdź także: Jak i czym wyczyścić telewizor LED? Polecane produkty i sposoby

Jak rozkręcić klawiaturę?

To kolejny sposób na to, jak wyczyścić klawiaturę w laptopie – z tą różnicą, że tutaj pojawia się również rozbieranie klawiatury. Aby jednak zrobić to dobrze, trzeba będzie najpierw zrobić zdjęcie klawiatury (od góry) – wówczas wiadomo, jak wygląda mocowanie klawiszy i jak się… nie pomylić z ich wsadzeniem na swoje miejsce! Należy najpierw odwrócić klawiaturę i „wytrząsnąć” z niej wszelakie okruchy, a także brud. Możesz również użyć do tego pędzla z włosiem, jaki usuwa zanieczyszczenia pod klawiszami.

Czyszczenie klawiatury laptopa krok po kroku
Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie? Oto 4 sprawdzone sposoby

Teraz trzeba zdemontować klawisze za pomocą płaskiego śrubokręta. Jeśli nie chcesz ich przypadkiem zarysować, załóż na końcówkę narzędzia… taśmę klejącą. Klawisze trzeba podważać, aż wyskoczą z prowadnic. Brud usuniesz sprężonym powietrzem, a wilgotną ścierką zmyjesz pozostałe zanieczyszczenia. Jeżeli są jakieś trudno dostępne miejsca, wyczyść je patyczkiem do ucha.

Mycie klawiatury płynem do naczyń

Rozbieranie klawiatury to nie jedyny proces, jaki wymaga pracy i… cierpliwości. Również samo czyszczenie klawiszy jest bardzo czasochłonne. Jeżeli klawisze będą mocno zanieczyszczone, należy przygotować miskę z ciepłą wodą, wymieszaną z płynem do naczyń. Klawisze trzeba „kąpać” w niej przed około pół godziny – choć i dłuższa kąpiel nie zaszkodzi. Następnie należy każdy jeden klawisz dokładnie wytrzeć i pozostawić do wyschnięcia.

Pamiętaj, że na starsze klawisze negatywnie może podziałać promieniowanie słoneczne! Przez to mogą nawet zmienić swoją barwę czy kolor. Prawda jest również taka, że pożółkłych klawiszy nie umyjesz zupełnie… żadnym specjalnym preparatem.

Sprawdź także: Praktyczne sposoby: jak usunąć naklejki z mebli?

Jak wyczyścić bardzo brudną klawiaturę w laptopie?

Czy zdarzyło Ci się ubrudzić klawiaturę jedzeniem lub napojem? Niestety, zwykła ściereczka nie wystarczy! Aby przywrócić klawiaturze dawny blask, wyłącz laptop i od razu zabierz się za czyszczenie. Jeśli klawiatura jest jeszcze mokra od rozlanej herbaty lub kawy, szybko połóż na niej papierowy ręcznik, aby wchłonął wilgoć. Użyj nawilżanych ściereczek antystatycznych lub antybakteryjnych do dokładniejszego czyszczenia.

Czyszczenie klawiatury laptopa ręcznie
Czyszczenie klawiatury w laptopie, czyli porady jak wyczyścić klawiaturę w laptopie, domowe sposoby na szybkie i skuteczne wyczyszczenie klawiatury

Brud w szczelinach klawiatury? Najlepiej wydmuchaj go sprężonym powietrzem lub odkurzaczem (ostrożnie!). Zaschnięte plamy doczyść delikatnie zwilżonym i wyciśniętym wacikiem kosmetycznym lub patyczkiem higienicznym. Pędzelek lub miotełka do kurzu pomoże Ci pozbyć się drobinek brudu i kurzu nieprzyklejonych do klawiszy.

Czyszczenie klawiatury - porady

Pamiętaj, że czyszczenie klawiatury powinno się wykonywać dość często – a już najlepiej codziennie po pracy z urządzeniem. Czyść klawisze (chociaż z zewnątrz) przynajmniej raz w tygodniu, a gruntowne czyszczenie przeprowadzaj raz na kilka tygodni czy też wówczas, gdy mocno ubrudzisz laptop.

Nie zapomnij również, że płaskie klawisze będzie ciężej zdemontować, jak te wystające. Wyciągaj je więc wyłącznie, gdy jest to konieczne. Jak widzisz, sposoby są różne – trzeba jednak je umiejętnie dobrać do stopnia zabrudzenia klawiatury oraz jej… konstrukcji.

Sprawdź także: Cennik sprzątania domów i mieszkań w całej Polsce

ikona podziel się Przekaż dalej