Zrobisz ją w kilka minut, a dzieci zajmie na wiele godzin. Poznaj szybki przepis!

Z tego artykułu dowiesz się:
Przepis na masę solną
Zastanawiasz się, jak przygotować masę solną? To naprawdę proste! Gdy nauczysz się podstaw, możesz razem z dzieckiem tworzyć fantazyjne ozdoby, figurki, a nawet dekoracje świąteczne. Nie musisz mieć zdolności artystycznych ani dużo czasu – wystarczą podstawowe składniki, które z pewnością znajdziesz w kuchni. Co więcej, możesz wykorzystać foremki do pierników, by szybko i łatwo wykrawać kształty.
Do zrobienia masy solnej potrzebujesz:
0,5 szklanki mąki pszennej
0,5 szklanki soli
odrobinę wody
Jak to zrobić?
Wymieszaj mąkę z solą.
Stopniowo dodawaj wodę i ugniataj masę aż do uzyskania elastycznej konsystencji – powinna przypominać ciasto na pierogi i nie kleić się do rąk.
Jeśli masa się lepi, podsyp ją odrobiną mąki.
Aby przygotować figurki, rozwałkuj ciasto i wykrawaj wybrane kształty. Gotowe ozdoby możesz wypiekać w piekarniku – najlepiej w 120°C przez ok. 3 godziny. To pozwoli im dokładnie wyschnąć i zachować trwałość.
Jeśli tworzysz mniejsze elementy, możesz zostawić je do wyschnięcia na powietrzu. Wystarczy ułożyć je na papierze do pieczenia lub papierze śniadaniowym i co jakiś czas obracać – rano i wieczorem – by masa schła równomiernie z każdej strony. Naturalne suszenie trwa dłużej, ale to równie skuteczna metoda!
Sprawdź także: Takie spodnie wciąż nie wychodzą z mody! Możesz je mieć za półdarmo
Jak zrobić masę solną?
Na wykonanie figurek z masy solnej jest naprawdę sporo „patentów”. Do przygotowania masy solnej z innego przepisu potrzebować będziesz:
- 2 szklanki wody
- 2 szklanki mąki
- 1 szklankę soli
- 2 łyżki oleju
- barwnik spożywczy
- Wlej do garnka 2 szklanki wody i powoli je zagotuj.
- Rozpuść w wodzie 1 szklankę soli, następnie dodaj 2 łyżki oleju i 2 szklanki mąki. Proporcje są bardzo ważne, aby przepis się udał!
- Wyrabiaj ciasto na gładką masę. Opcjonalnie, dodaj do niego barwnik spożywczy w wybranym kolorze.
- Zacznij formować ozdoby z masy solnej, a już po wyschnięciu pomaluj je plakatowymi farbkami.

Figurki i ozdoby z masy solnej
Wiesz już, w jakiej temperaturze wysuszyć masę solną oraz potrafisz zrobić ją krok po kroku. Warto więc podpowiedzieć, co można z takiej masy solnej… wytworzyć! Do najczęstszych wyrobów – do których produkcji domowej wystarczy mąka, sól i woda – zaliczają się:
- odbite dłonie czy stopy domowników bądź łapki zwierząt domowych,
- ozdoby domowe takie, jak świeczniki, miseczki, figurki, płaskorzeźby i tea-lighty,
- ozdoby choinkowe i świąteczne (jak gwiazdki czy aniołki, a także bałwanki i figurki do szopki),
- biżuteria z masy solnej (korale bądź wisiorki),
- magnesy na lodówkę,
- ramki do zdjęć.
Warto pamiętać, że gotowe figurki z masy solnej można dodatkowo udekorować – świetnie sprawdzą się tu koraliki, kawałki filcu, wstążki czy inne ozdoby dostępne w sklepach kreatywnych. Takie dodatki najlepiej przymocować po wysuszeniu masy, używając kleju na gorąco.
Do malowania masy solnej możesz wykorzystać farby plakatowe, które dobrze kryją i są łatwe w użyciu. Mniej polecane są farby akwarelowe, ponieważ zawierają dużo wody, która może zmiękczyć gotową figurkę. Świetną opcją są też farby akrylowe – dostępne zarówno w sklepach artystycznych, jak i budowlanych – zapewniają trwałe i intensywne kolory.
Aby zachować efekty swojej pracy na dłużej, warto zabezpieczyć pomalowaną ozdobę lakierem akrylowym. Zrezygnuj natomiast z farb olejnych – długo schną, a do tego mają intensywny, nieprzyjemny zapach, który trudno usunąć.
Sprawdź także: Modne spodnie taniej niż w sklepie? Ten patent zmienia wszystko!
Czym można zabarwić masę solną?
Ozdób wcale nie musisz malować – możesz bowiem pozostawić je „saute”. Białe ozdoby choinkowe są zawsze na czasie i powieszone na wyłącznie kolorowej wstążce wyglądają nadal designersko! Oczywiście, nie musisz zostawiać masy solnej wyłącznie białej. Poza wyżej już wymienionymi farbkami plakatowymi, akwarelowymi czy farbą akrylową, możesz swoją masę solną pomalować równie dobrze:
- cynamonem (ozdoby staną się beżowe),
- kakao (masa będzie brązowa),
- kurkumą (nada masie żółty kolor),
- sokiem z buraka,
- barwnikami przeznaczonymi do malowania jajek,
- barwnikami spożywczymi,
- lakierem np. akrylowym w sprayu,
- brokatem – kolorowy i sypki brokat przepięknie zmieni kolor masy solnej. W tym przypadku, możesz do woli kombinować z rodzajem i grubością brokatu! Świetnie sprawdzi się zwłaszcza drobny brokat.

Do barwienia masy solnej możesz użyć również innych, nietypowych produktów – ogranicza Cię jedynie kreatywność! Zamiast klasycznego malowania, spróbuj stworzyć ciekawą fakturę na powierzchni figurki. Wystarczy, że delikatnie odciśniesz w masie wybrany wzór, zanim jeszcze wyschnie. Może to być stempelek, koronka, muszelka, liść czy nawet fragment gałązki. Po wyschnięciu uzyskasz wyjątkową dekorację z oryginalnym wzorem – jedyną w swoim rodzaju!
Przydatne wskazówki przy robieniu masy solnej
- Możesz do podstawowych składników dodać ok. 100 g mąki ziemniaczanej oraz odrobinę wody – dzięki temu stworzysz masę do niewielkich figurek.
- Chcesz zrobić większą figurkę? Dodaj więc do masy solnej więcej soli.
- Jeżeli chcesz, aby np. ozdoba świąteczna wyschła w powietrzu, warto będzie dodać do masy solnej 2 łyżki rozpuszczonego kleju do tapet.
- Chcesz skleić ze sobą 2 kawałki masy solnej? Warto zatem będzie zwilżyć je wodą!
- Dekoracja z masy solnej ma zawisnąć na choince? Pamiętaj zatem o wcześniejszym zrobieniu w niej dziurki bądź zawieszki – np. poprzez wetkniętą w masę, zagiętą szpilkę.
- Pamiętaj, że masa solna bardzo szybko wysycha. Warto zatem trzymać ją w woreczku foliowym i odrywać akurat tyle, ile będzie potrzebne do stworzenia wymarzonych ozdób!
- Chcesz zrobić z masy solnej wisiorki? A więc, koniecznie przygotuj wcześniej otwór – podobnie, jak w przypadku ozdób na choinkę. Po wypieczeniu, zrobienie dziurki w ozdobie może skończyć się bowiem skruszeniem masy solnej!
- Pamiętaj, że im grubsze będzie ciasto z masy solnej, tym więcej czasu trzeba będzie poświęcić na jego wysuszenie! Jeżeli wyrabiasz małe ozdoby – wystarczy ciasto rozwałkowane na grubość ok. 3 mm. Będzie schło szybko, jednak będzie też na tyle grube, że… nie pęknie przy jego pierwszym dotknięciu!
Sprawdź także: Zniszczone spodnie lub bluzka? Wiemy, jak przywrócić im dawny wygląd!