Jak zrobić mydło w domu? Przepisy i sposoby krok po kroku
Zmęczony mydłami pełnymi sztucznych składników? Spróbuj zrobić własne, naturalne mydło w domu! Coraz więcej osób wybiera domowe rozwiązania, stawiając na ekologię i zdrowie. Zastanawiasz się, z czego zrobić mydło i czy to trudne zadanie? Mamy dla Ciebie wskazówki!
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zrobić mydło? Lista składników i akcesoriów
Aby samodzielnie zrobić mydło, należy dokładnie przestrzegać przepisu i uważnie kontrolować każdy etap procesu. Poniższa receptura jest prosta i nie wymaga kosztownych urządzeń ani trudno dostępnych składników.
Składniki:
- 1000 g wytłoków z oliwek
- 127 g wodorotlenku sodu
- około 400 ml zimnej wody destylowanej
Potrzebne narzędzia:
- Gumowe rękawiczki i okulary ochronne
- Stary ręcznik i odzież robocza
- Waga kuchenna
- Kubeczek do odmierzania wodorotlenku
- Słoik do rozrabiania wodorotlenku
- Blender
- Foremka (drewniana lub silikonowa)
- Termometr kuchenny
Przygotowanie mydła w domu nie tylko pozwala uniknąć sztucznych dodatków, ale też daje satysfakcję z tworzenia własnych, naturalnych produktów.
Sprawdź także: Jak odstraszyć gołębie? Polecane i skuteczne odstraszacze
Przepis na mydło krok po kroku
Kiedy będziesz mieć już przygotowane wszystkie potrzebne przybory i produkty, należy przystąpić do produkcji mydła.
- Przygotuj się do pracy, odpowiednio się ubierając. Następnie, przygotuj fazę ługową. Ustaw w tym celu kuchenną wagę i połóż na nim naczynie do odmierzania. Nasyp 127 g wodorotlenku sodu.
- Powtórz czynność z wagą, jednak tym razem odmierz do słoiczka 380 ml wody.
- Wsyp do wody wodorotlenek, mieszając łyżką.
- Umieść w powstałym ługu termometr i odłóż całość w bezpieczne miejsce. Ług powinien ostygnąć do temperatury ok. 40 st. C.
- W tym czasie, przygotuj olej – odmierz w tym celu 1000 g oliwkowych wytłoków, ustaw garnek na kuchence i podgrzej wytłoki do ok. 40 st. C. Ważne, by olej i ług miały podobną temperaturę.
- Wlewaj cienką strugą ług do oleju, mieszając łyżką.
- Kiedy w garnku znajdzie się już całość, możesz włączyć blender i dokładnie wszystko zmiksować. Miksuj do momentu, aż uzyskasz zupełnie gładką konsystencję.
- Gotową masę przelej do foremki, a później owiń ją folią spożywczą – ewentualnie starym ręcznikiem. Ustaw foremkę blisko kaloryfera, by ocieplić masę.
- Poczekaj, aż masa przejdzie w fazę żelową – wówczas będzie ona twardnieć i zmieniać się w jasny, transparentny bloczek.
- Po upływie całej doby, możesz sprawdzić stan mydła. Jeżeli będzie twarde i nieprzezroczyste, możesz je zacząć kroić. Wyjmij w tym celu produkt z foremki i pokrój w plastry suchym nożem albo metalową szpachelką.
- Gotowe kostki ułóż na niepotrzebnej tacce, którą uprzednio wyłóż papierem do pieczenia. Możesz także nakryć kostki od zewnątrz, by mydło się nie zakurzyło. Zostaw je tak na ok. 6 tygodni. Po tym czasie, możesz śmiało korzystać z wyprodukowanego przez siebie mydła!
Dlaczego tak długo trzeba czekać? Otóż, mydła naturalne zawierają nadal bardzo wysokie PH – powinny więc one odleżeć i z upływem czasu zmienić swój odczyn. Tym samym staną się łagodniejsze dla skóry!
Sprawdź także: Jak i czym usunąć kamień z czajnika? Sprawdzone sposoby domowe
Jak zrobić mydełko zapachowe w domu?
Jak zrobić mydło, które będzie pięknie pachniało? Jeżeli chcesz podarować komuś bardzo oryginalny prezent albo samemu przygotować sobie mydło glicerynowe, możesz skorzystać z przepisu na mydło cynamonowo-świerkowe! Wystarczy do tego kilka składników, jakie wpłyną na łagodność i piękny zapach mydełka.
Składniki (oleje):
- 270 g oliwy z oliwek
- 50 ml oleju jojoba
- 250 g oleju kokosowego
- 30 g oleju migdałowego
- 60 g oleju awokado
- 10 kropli olejku świerkowego
- 10 kropli olejku cynamonowego (np. z kory cynamonu)
Składniki (pozostałe):
- 20 g maceratu różanego
- ok. 250 g wody
- ok. 97 g wodorotlenku sodu
- Włóż wszystkie oleje do miski i podgrzej je do ok. 58 st. C. Wymieszaj całość.
- Wlej do innej miseczki wodę i dosyp do niej wodorotlenek sodu. Oczywiście, powinieneś być w odpowiednim ubraniu! Koniecznie otwórz okno, by nie nawdychać się wodorotlenku.
- Miskę z roztworem włóż do zimnej wody. Ostudź też oleje do ok. 40 st. C.
- Kiedy już te dwie substancje będą mieć podobną temperaturę, wlej fazę wodną do tłuszczowej i zblenduj całość.
- Po ujednoliceniu masy, przelej do foremki i poczekaj 2 dni, aż stwardnieje.
- Wyjmij mydło glicerynowe z foremki i pokrój je za pomocą ostrego noża. Odłóż mydełko na kilka tygodni, a następnie użytkuj do woli!
Jak widzisz, każdy może zrobić mydło własnoręcznie. Nie dość, że będzie ono wyprodukowane w domu, to nie będzie ono posiadało konserwantów, aromatów odbiegających od tych naturalnych czy sztucznych barwników. Same plusy, prawda?
Z czego robi się mydło? Podsumowanie
Mydło to wynik połączenia wodorotlenku sodu z wodą, a jego bazę stanowią tłuszcze zwierzęce lub oleje roślinne. Aby stało się delikatnym kosmetykiem, wymaga długiego leżakowania – im dłużej dojrzewa, tym łagodniejsze staje się dla skóry, zbliżając swoje pH do naturalnego poziomu ludzkiej skóry. Ręcznie robione mydło potrzebuje kilku tygodni, by osiągnąć pełnię swoich właściwości.
Możesz wzbogacić mydło o ulubione przyprawy lub składniki o właściwościach pielęgnacyjnych, które nadadzą mu wyjątkowy wygląd i piękny zapach. Jeśli chcesz, by mydło było kolorowe, wystarczy, że przed wlaniem do foremki dodasz do niego:
- słodką paprykę,
- kurkumę.
A może chcesz, by mydełko było zapachowe? Tak, jak w przypadku wyżej opisanego przepisu, warto będzie dodać więc do masy kilka kropli wybranego olejku (np. lawendowy, waniliowy czy cynamonowy właśnie). Oprócz olejków, możesz również dodać do mydełka pachnącą herbatę, płatki migdałów, suszone owoce albo nawet płatki kwiatów. Po zastygnięciu, warto też takie własnoręcznie przygotowane mydło obtoczyć ziarenkami kawy czy wyryć w nim wzorek albo napis – zwłaszcza, jeżeli chcesz komuś podarować mydełko na prezent.
Mydło należy przechowywać w mydelniczce albo w plastikowej folii, najlepiej w ciemnym miejscu i temperaturze pokojowej. Nie trzymaj mydła blisko grzejnika, bo może wówczas stracić ono swoje właściwości bądź kształt!
Sprawdź także: Jak pozbyć się zapachu czosnku? Poznaj domowe sposoby