Myszy w domu na strychu i w piwnicy - jak się ich pozbyć?
Problem myszy dotyczy nie tylko rolników z pełnymi zboża stodołami. Te małe, uciążliwe gryzonie bywają utrapieniem również w domach jednorodzinnych, blokowych piwnicach, na strychach i w garażach. Gdy tylko temperatura spada, myszy szukają ciepłych miejsc, by przetrwać zimę. Sprawdź, jak skutecznie odstraszyć myszy i co zrobić, gdy gryzonie zaczynają czuć się w twoim domu jak u siebie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mysz polna w domu - co robić?
Choć mysz polna jest mała, szkody, jakie wyrządza, mogą być znaczne. Nie chodzi tylko o to, że zjada zapasy i zanieczyszcza je swoimi odchodami. Warto pamiętać, że myszy polne mogą przenosić groźne choroby, jak bruceloza. Obecność gryzoni w domu to poważny problem.
Myszy często wygryzają dziury na gniazda, niszcząc drewniane konstrukcje budynku. Uszkadzają także elewację i ocieplenie. Dzięki ostrym zębom w krótkim czasie potrafią wykopać głębokie nory. Dodatkowo zapach myszy jest trudny do usunięcia, nawet jeśli się je wypłoszy. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie domu, piwnicy czy strychu przed ich obecnością i natychmiastowe działanie, gdy tylko zauważysz, że mysz zadomowiła się w budynku.
Domowe sposoby na pozbycie się myszy
Myszy w domu najczęściej zwalczane są trutkami lub pułapkami. Ten pierwszy sposób jest skuteczny, ale dość niebezpieczny. Trutki na myszy są toksyczne i jeśli masz w domu dzieci lub zwierzęta domowe, od razu z niego zrezygnuj. Pułapki są lepszym rozwiązaniem, nawet wtedy, gdy nie chcesz zabijać zwierzęcia. Możesz kupić żywołapkę, czyli klatkę metalową, w której system zapadni i sprężyn zatrzaskuje mysz w środku. Możesz także zdecydować się na wykorzystanie domowych sposobów i spróbować zrobić własną pułapkę na myszy.
Mysz polna w domu szybko daje się zwabić na zapach mięsa, płatków zbożowych czy sera. Dlatego warto pomyśleć o zastosowaniu takiej przynęty. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie pułapki z butelki po wodzie – odcięta i odwrócona górna część powinna zostać włożona i przyklejona do dolnej tak, by powstał lejek. Na dno wkłada się przynętę. Zwabiona nią mysz polna bez problemu wchodzi przez otwór do butelki, ale nie może się z niej wydostać, a ty możesz ją wywieźć z dala od domu.
Pomysłów na domowe pułapki na myszy jest bardzo wiele. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie taśmy klejącej (na przykład dwustronnej lub budowlanej, o silniejszym kleju) w miejscu, gdzie mysz przechodzi. Ten sposób nie zawsze jest skuteczny – nawet jeśli mysz przyklei się do taśmy, może udać jej się uwolnić, ale jeśli nie masz nic innego pod ręką, możesz go spróbować na początek.
Jak odstraszyć myszy, by nie weszły do domu?
Świetnym rozwiązaniem jest nie próba schwytania myszy, a odstraszenia jej. Jest kilka sposobów na to, by wygonić gryzonia z domu na dobre, ale nie zrobić mu przy tym krzywdy. Domowe sposoby wskazują na to, by użyć produktów, których zapach wypłoszy myszy. Co odstrasza myszy najszybciej?
Myszy w domu nie zagrzeją długo miejsca, jeśli wyczują zapach liści pomidora, mięty, rumianku czy kwiatów wrotyczu. Wystarczy umieścić te rośliny w pobliżu mysiego gniazda, by skutecznie odstraszyć myszy. Zarówno świeże, jak i suszone rośliny działają równie efektywnie. Gryzonie nie tolerują także zapachu lakieru do włosów czy spleśniałej cytryny – wystarczy spryskać okolice gniazda lakierem lub umieścić w pobliżu cytrynę, by odstraszyć myszy na strychu lub w piwnicy.
Innym skutecznym sposobem są emitery dźwięków, których myszy nie znoszą. Emitowane dźwięki są niesłyszalne dla ludzi oraz zwierząt domowych, jak psy i koty, ale dla myszy, nornic, szczurów czy kretów są wyjątkowo uciążliwe. Dzięki szerokiemu zasięgowi takie odstraszacze zmuszają gryzonie do opuszczenia domu, zamiast przenoszenia się w inne jego części.