Wystarczy papier, klej i nożyczki! Nie musisz wydawać pieniędzy na gotowe ozdoby

Ozdabianie domu na Wielkanoc to piękna tradycja, która wprowadza radosny, wiosenny klimat. To doskonały moment na twórcze działania i wspólne przygotowania. Jeśli chcecie zobaczyć, co można wyczarować z bibuły, jaki stroik będzie idealny na okno lub jak złożyć efektowne wielkanocne origami – koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika. Znajdziecie tam także proste instrukcje na świąteczne dekoracje, które sprawdzą się podczas zajęć plastycznych z dziećmi. Stwórz własne ozdoby wielkanocne!
Z tego artykułu dowiesz się:
Stroiki wielkanocne z materiałów z recyklingu
Nowoczesność nie musi oznaczać idealnie gładkich, futurystycznych form. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą popularność zyskują dekoracje z materiałów z recyklingu. Ręcznie robione, nowoczesne stroiki wielkanocne doskonale wpisują się w ten trend. Papier i plastik, których mamy pod dostatkiem, świetnie nadają się do ponownego wykorzystania. Przedstawiamy kilka pomysłów na łatwe i efektowne ozdoby – idealne do koszyczka, na świąteczny stół czy okienną dekorację.
Zwierzątka z rolek papieru – nie trzeba być artystą, by stworzyć uroczą ozdobę z papieru. Wystarczą puste rolki po papierze toaletowym, farby, kolorowy papier (może być z gazet), mazaki i klej. Rolkę malujemy, a następnie doklejamy uszy zająca lub koguci grzebień. Wąsy można wykonać ze sztywniejszego papieru, oczy – z białych owali i czarnych kropek. Całość sklejona i ozdobiona w odpowiednich miejscach stworzy sympatyczne postaci. Tę samą technikę można wykorzystać do ozdabiania styropianowych jajek, które równie dobrze zastąpią rolki.
Zajączek origami – to pomysł dla osób, które mają już trochę wprawy w składaniu papieru, ale poradzi sobie z nim także dziecko. Złożony zajączek świetnie sprawdzi się jako dekoracja na parapet, półkę lub jako dodatek do wielkanocnego koszyka. Najlepiej korzystać z instrukcji obrazkowych – dzięki nim składanie jest dużo prostsze i przyjemniejsze.
Dla bardziej zaawansowanych twórców polecamy łączenie technik. Jeśli potrafisz dziergać lub wyplatać z papierowej wikliny, możesz samodzielnie wykonać cały koszyczek. To nie tylko efektowne, ale też zgodne z duchem ekologii i rękodzieła.
Sprawdź także: Jak przygotować koszyczek wielkanocny? Z tymi sposobami to żaden problem!
Ozdoby i dekoracje wielkanocne z bibuły
Bibułę można wykorzystać jako samodzielny materiał lub połączyć ją z innymi materiałami. Niezłym pomysłem jest koszyczek z bibuły i etui na jaja. Do koszyczka wielkanocnego tego typu łatwiej będzie włożyć nie tylko jajka, ale też kawałki ciasta i ozdoby. Zasada jest prosta. Bierzemy etui na 6 jajek (można na więcej, ale nie będzie tak ładnie wyglądać), malujemy na wiosenny kolor. Boki oklejamy bibułą wyciętą „w trawę”. Można też dodać bardziej dekoracyjne, choć łatwe ozdoby z bibuły, jak kwiaty czy listki. Na koniec mocujemy rączkę z drutu owiniętego zieloną wstążką lub oklejonego bibułą. Drut do pudełka najlepiej przymocować za pomocą kleju z pistoletu. To doskonała i funkcjonalna ozdoba na święta wielkanocne.

Inny ciekawy pomysł na wykorzystanie bibuły to kwiaty, którymi można przyozdobić święconkę, stół wielkanocny lub firanki w salonie. Kwiaty z bibuły to bardzo proste ozdoby wielkanocne z papieru. Mogą je wykonywać dzieci w każdym wieku. Prawdę mówiąc nowoczesne stroiki wielkanocne często są tworzone z takich elementów.
Oto instrukcja wykonania prostego kwiatka z bibuły krok po kroku. Potrzebna będzie bibuła w trzech kolorach: jasna na płatki (np. biały lub pastelowy), zielona – najlepiej w odcieniu młodych liści – oraz kontrastowa na środek kwiatka (np. żółta do białych płatków, niebieska do czerwonych lub czerwona do żółtych). Dodatkowo przyda się kawałek drutu na łodygę oraz podstawowe narzędzia: klej i nożyczki.
Z jasnej bibuły wycinamy paski o wymiarach około 8 cm długości i 2 cm szerokości. Każdy pasek skręcamy na środku – podobnie jak zawijany cukierek – a następnie rozciągamy obie strony tak, by uformowały się delikatne płatki. Ich końcówki zaokrąglamy nożyczkami, nadając im bardziej naturalny kształt. Z bibuły przeznaczonej na środek kwiatka wycinamy kwadrat o boku 5 cm. Jedną krawędź drobno nacinamy, by uzyskać efekt frędzli, po czym skręcamy go i formujemy środek kwiatka.
Środek łączymy z pierwszym płatkiem, ustawiając frędzle do góry. Następnie dokładamy kolejne płatki, równomiernie rozmieszczając je wokół środka. Całość mocno związujemy drutem od spodu – ten sam drut posłuży jako łodyga. Zieloną bibułę tniemy w długi pasek, smarujemy klejem i dokładnie owijamy wokół drutu, aż uzyskamy gotową łodyżkę.
Gotowy kwiat z bibuły może być efektowną ozdobą wielkanocnego stołu, okna albo koszyczka. To prosty sposób na wprowadzenie wiosennego klimatu bez użycia świeżych kwiatów.
Sprawdź także: Zdjęłaś stylizację i borykasz się z tym problemem? Te sposoby pomogą Ci go rozwiązać
Jak zrobić ozdoby wielkanocne z papieru?
Papier doskonale nadaje się jako materiał do zajęć plastycznych dla dzieci. Mówiliśmy już o zwierzątkach z rolek. Można je wykonać z samego papieru kolorowego albo z połączenia cienkiego papieru z bristolem.
Łatwe ozdoby z papieru to kwiaty. Te ze sztywnego papieru nie są tak dekoracyjne jak z bibuły, ale można je zrobić bardzo prosto. Dla małych dzieci polecamy narysowanie kształtu kwiatka na jasnym arkuszu, namalowanie lub naklejenie środka w innym kolorze i wycięcie całości. Tak powstałe proste kwiatki można nakleić na kartkę świąteczną. Można je też nawlec na nitkę i dodać jako ozdobę do koszyczka wielkanocnego. Ze starszymi dziećmi można spróbować podstawowych wzorów origami albo połączyć elementy papierowe i robótki (dzierganie czy wyplatanie świątecznych motywów).
Jeżeli chodzi o ozdoby wielkanocne z papieru, to warto jeszcze wspomnieć technikę naklejania wycinanek na pisanki. Wersja prosta, dostępna dla małych dzieci to wycięcie prostych kółek, kwiatków czy zygzaków i naklejenie na jajko. Dla zdolniejszych manualnie proponujemy robótki w postaci wycinania wzorów serwetkowych i naklejanie ich na powierzchnię jajka.

Stroiki wielkanocne z papieru i drewna
Interesujące efekty można uzyskać, łącząc papier z innymi materiałami – szczególnie jeśli chcemy stworzyć dekoracje w naturalnym stylu. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się stroiki wielkanocne z dodatkiem brzozy. Takie ozdoby świetnie prezentują się na stole, półce czy nawet w ogrodzie. Brzoza, jako symbol wiosny i odrodzenia, doskonale współgra z zielenią oraz bielą.
Gdy nie mamy dostępu do prawdziwej kory brzozowej, nic straconego – można wykonać ją samodzielnie, używając papieru. Jak to zrobić? To prostsze, niż się wydaje. Potrzebny będzie biały, dość sztywny papier (np. techniczny), szara i bardzo ciemna brązowa farba, pędzel oraz gąbka. Rozwijamy arkusz papieru i delikatnie cieniujemy go gąbką namoczoną w szarej, lekko rozwodnionej farbie. W miejscach, gdzie kolor będzie nierówny, powstaną naturalne przebarwienia imitujące korę. Następnie pędzlem dodajemy krótkie, cienkie kreski w poprzek papieru – będą przypominać charakterystyczne linie widoczne na brzozowej korze. Po wyschnięciu papierową brzozę można wykorzystać jako tło lub element kompozycji.
Zarówno papierowa, jak i prawdziwa brzoza najlepiej prezentują się w minimalistycznych stroikach. Nie warto jej przesłaniać nadmiarem dodatków – kora powinna być dobrze widoczna. Jako bazę warto wykorzystać zielony mech albo papierową lub drewnianą watę w odcieniu wiosennej zieleni, która podkreśli naturalny charakter dekoracji.
Witrażowe ozdoby wielkanocne z papieru
Święta wielkanocne często kojarzą się z motywami, jakie widzimy w kościołach. Nic dziwnego, że pasować tu będą ozdoby witrażowe. Do ich wykonania nie trzeba mieć zaawansowanych materiałów i umiejętności. Wystarczy kilka kolorów półprzezroczystej, gładkiej bibuły lub kolorowego celuloidu.
Witrażowe motywy świąteczne z papieru będą nawiązywać do typowej symboliki świątecznej. Oto prosty przykład takiej ozdoby.
Potrzebujemy: gładkiej bibuły w kilku jasnych kolorach, sztywnego papieru (najlepiej czarny) typu bristol, kleju biurowego, nożyka do papieru, pędzelka i mazaków.
Z bristolu wycinamy nożykiem ramkę (grubsza szerokość pasków) i łącza „szybek” (cieńsze paski). Z poszczególnych kolorów bibuły wycinamy szybki dopasowane do ramek. Elementy witrażowe łączymy nanosząc klej precyzyjnie na papier. Po wyschnięciu kleju malujemy ciemnym markerem kontury motywów świątecznych na szybkach. Opcjonalnie wypełniamy namalowane elementy kolorami.
Nowoczesne stroiki wielkanocne nie muszą zawierać precyzyjnych rysunków. Wystarczy zaznaczenie konturów np. pisanek, wiosennych kwiatów, palemek czy baranka.
Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą wam ustroić dom na święta wielkanocne. Może nie każdy będzie chciał się od razu brać za origami, ale jak widać jest wiele prostszych sposobów na ozdoby wielkanocne z papieru.
Sprawdź także: Jak odświeżyć chleb? Poznaj najlepsze sposoby na czerstwe pieczywo