Jak i czym pastować skórzane buty?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do pielęgnacji butów skórzanych, takich jak obuwie wojskowe czy lakierowane. Podstawowym i najbardziej skutecznym wyborem będzie jednak wysokiej jakości zestaw do pastowania lub pasta do butów, przeznaczona do skór gładkich licowych. Pastowanie i odpowiednia pielęgnacja obuwia skórzanego z użyciem pasty zapobiegają wysychaniu i pękaniu skóry, więc warto zainwestować w dobry preparat!

Zawsze dobieraj kolor pasty do barwy skóry butów. Możesz również wybrać uniwersalną, bezbarwną pastę, która jest idealna do nietypowych odcieni obuwia. Pamiętaj też, aby stosować osobne szczoteczki dla różnych par skórzanych butów. Dlaczego? Niewłaściwe pozostałości po paście mogą uszkodzić powierzchnię buta, jeśli kolor pasty nie jest odpowiedni.

Sprawdź także: Najlepsze sposoby na śmierdzące buty - pozbądź się brzydkiego zapachu!

Pasta, szczotka, buty skórzane
Pastowanie butów warto rozpocząć od oczyszczenia zabrzudzeń większą szczotką o dość miękkim włosiu

Akcesoria do pastowania butów

Wiesz już, czym pastować buty – zatem przejdźmy teraz do odpowiedniego przygotowania się. Pamiętaj, że obuwie mocno zabrudzone lub długo nie używane wymagać będzie sporo cierpliwości i… środków – doprowadzenie ich „do ładu” może zająć nawet kilka godzin! Z kolei czyszczone regularnie nie będzie sprawiało już tak dużego kłopotu – zajmie bowiem maksymalnie 20 minut. Przed rozpoczęciem pastowania butów wojskowych lub innego typu obuwia, koniecznie zabezpiecz swoje ubranie, otoczenie i dłonie – najlepsze będą niekrępujące ruchów, materiałowe rękawiczki oraz rozłożone wokół stare gazety. Zadbaj również o to, aby zgromadzić w pobliżu miejsca pracy wszystkie niezbędne akcesoria i środki – przyda się szczotka do pastowania butów i… rajstopy! Ale o tym za chwilę.

Zanim wytłumaczymy, jak pastować buty, musisz je wcześniej jednak… umyć.  Skórzane buty muszą być koniecznie pozbawione brudu, a także być czyste oraz suche do procesu pastowania. Nie może być na nich żadnych zabrudzeń – a zwłaszcza soli po zimie! Wyczyszczona musi być również podeszwa. Umyte buty przetrzyj suchą, czystą szmatką i zostaw do wyschnięcia – jednak nie na kaloryferze lub przy kominku! Nie możesz również używać w tym celu suszarki – takie źródła ciepła mogą bowiem tylko uszkodzić delikatną warstwę skóry.

Sprawdź także: Domowe sposoby: jak szybko wyczyścić buty z nubuku?

Pastowanie butów ze skóry krok po kroku
Wiele past dostępnych aktualnie w sprzedaży ma postać wygodnych sztyftów z gąbeczką, co znacznie ułatwia pastowanie

Pastowanie skórzanych butów krok po kroku

  1. Owiń wokół palców miękką ściereczkę (może być bawełniana) i w ten sposób nabieraj pastę do butów.
  2. Rozprowadzaj preparat możliwie okrężnymi ruchami, tworząc równą i cieniutką warstwę. Rozpocznij od czubka, a następnie przejdź do boków i pięt. Pastę wcieraj dokładnie nie tylko w samą powierzchnię buta, ale też w… skórzany obcas i podeszwę.
  3. Po zakończeniu czynności, obuwie powinno być jednolicie matowe.
  4. Zostaw buty na jakiś czas po to, aby skóra mogła wchłonąć pastę (nawet do 24 godzin, o ile masz taką możliwość). Oczywiście, doskonale sprawdzi się także zestaw do pastowania.
  5. Wypoleruj buty czystą ściereczką z bawełny, pozbywając się nadmiaru pasty z obuwia – w tym celu przyda się również specjalna szczotka do pastowania butów.
  6. Efekt po wypolerowaniu skórzanego obuwia nie jest wystarczający? Użyj więc rajstop albo pończoch! Delikatnie wymuskaj nimi skórę, dodając jej tym sposobem większego blasku!

Czego można użyć do pastowania butów oprócz pasty?

  1. Czy buty straciły swój blask i wyglądają na wyblakłe? Podczas polerowania przetrzyj je zwilżoną ściereczką nasączoną mocnym naparem z kawy lub herbaty – efekt natychmiastowego połysku gwarantowany!
  2. Masz problem z suchą podeszwą skórzanych butów? Nałóż na nią odrobinę oliwki dla dzieci, aby przywrócić jej elastyczność.
  3. Brakuje Ci pasty w odpowiednim kolorze? Wybierz odcień nieco ciemniejszy niż oryginał, ale nigdy jaśniejszy, aby uniknąć niechcianego efektu.
  4. Bawełnianą ściereczkę możesz zastąpić miękką skarpetką – idealnie sprawdzi się do polerowania.
  5. Zabrakło pasty do butów? Przetrzyj powierzchnię skórzanych butów wewnętrzną stroną skórki od banana – naturalny połysk w mgnieniu oka!
  6. Buty z białej skóry odświeżysz mleczkiem do demakijażu, a skórzaną podeszwę dodatkowo nabłyszczysz, używając olejku rycynowego dostępnego w aptekach (koszt to ok. 7-8 zł).

Pamiętaj, aby nigdy nie stosować oleju słonecznikowego ani cebuli do polerowania – mogą uszkodzić delikatną skórę butów.

Unikaj tłustych plam i smug, bo potrafią one skutecznie szpecić skórzane obuwie. Choć pastowanie zajmuje chwilę, regularna pielęgnacja i polerowanie pozwolą cieszyć się pięknym wyglądem butów przez długie lata.

Sprawdź także: Polecane środki i preparaty do czyszczenia skóry - przegląd produktów

ikona podziel się Przekaż dalej