Naklejka z rejestracją a prawo

Nalepka rejestracyjna to nic innego jak cienka folia z hologramem i numerem rejestracyjnym twojego auta. Każdy zarejestrowany i dopuszczony do ruchu na drodze samochód musi ją posiadać – jest to regulowane przepisami. Jeśli jej nie przykleisz lub niezauważenie spadnie, możesz liczyć się z tym, że przy najbliższej kontroli drogowej czeka cię mandat, kara może wynosić nawet 500 zł! Dlatego naklejanie trzeba przeprowadzać bardzo uważnie.

Nalepka rejestracyjna jest wydawana w czasie rejestrowania samochodu. Musisz ją przykleić w tym samym czasie, kiedy zakładasz tablice rejestracyjne. Przepisy wymagają umieszczenia jej od wewnętrznej strony, w prawym dolnym rogu. Musisz znaleźć dla niej takie miejsce, by nie ograniczała ci widoczności. Nie może także być przesłonięta wycieraczkami – musi być bardzo dobrze widoczna z zewnątrz.

Jeśli naklejka zostanie zniszczona (na przykład w trakcie stłuczki) lub zginie, możesz udać się do wydziału komunikacji swojego powiatu i złożyć wniosek o nową. Koszt jest niewielki – zazwyczaj nie przekracza 20 zł, w zależności od ustaleń powiatu. Proces ten wiąże się jednak z załatwianiem dokumentów i biurokracją, co może potrwać. Samo wydrukowanie nowej naklejki również jest czasochłonne, a jej brak może skutkować koniecznością tymczasowego zrezygnowania z jazdy samochodem.

Naklejanie naklejki rejestracyjnej – jak przygotować szybę?

Aby naklejka dobrze się trzymała, musisz dokładnie przygotować powierzchnię, na której ma się znaleźć, w tym ewentualnie usunąć starą naklejkę z szyby. Najlepiej będzie dobrze oczyścić całą szybę, a przynajmniej spory fragment wokół wybranego miejsca. Możesz do tego użyć zwykłego płynu do mycia szyb lub specjalnych preparatów do czyszczenia szyb samochodowych. Płyn dokładnie usuń za pomocą ręcznika papierowego.

Przyklejanie naklejki rejestracyjnej auta
Naklejka rejestracyjna - porady, jak przykleić naklejkę rejestracyjną na samochód krok po kroku

Następnym krokiem jest odtłuszczenie oczyszczonego miejsca. Dzięki temu klej będzie się lepiej i znacznie dłużej trzymał. Możesz wykorzystać do tego spirytus lub na przykład zmywacz do paznokci. Przejedź miejsce na przedniej szybie czystym, nasączonym wacikiem. Tym razem nie wycieraj szkła, poczekaj aż środek odtłuszczający przeschnie.

Sprawdź także: Jak usunąć farbę olejną z drewna krok po kroku - polecane preparaty i praktyczne porady

Jak nakleić naklejkę rejestracyjną?

Jest tylko jeden sposób na to, jak nakleić naklejkę rejestracyjną na szybie samochodu prawidłowo. Upewnij się, że szyba jest sucha, ale nie dotykaj palcami miejsca, gdzie ma znajdować się nalepka. Bardzo delikatnymi ruchami usuń folię zabezpieczającą przednią stronę nalepki – to ta, na której znajduje się numer rejestracyjny. Tą stroną przykłada się naklejkę do szyby, nadal bardzo delikatnymi ruchami.

Wszelkie zagięcia i pęcherzyki powietrza pod nalepką mogą spowodować, że szybko się odspoi. Dlatego naklejanie należy przeprowadzić powoli, delikatnymi ruchami i bardzo dokładnie. Nalepka powinna się mocno i na długo przykleić w jednym miejscu. Zaprojektowana jest tak, by jej usunięcie bez zniszczeń było prawie niemożliwe, więc warto zrobić to dobrze za pierwszym razem.

Istnieje także alternatywna metoda naklejania naklejki rejestracyjnej na szybie samochodu. Niektórzy przymocowują naklejkę za pomocą przezroczystej folii samoprzylepnej. Choć brak jest przepisów prawnych zakazujących tego, metoda ta jest kontrowersyjna i nie zawsze akceptowana przez policję podczas kontroli. Dzięki niej jednak nie musisz się obawiać, że naklejka się zniszczy lub zagnie po pewnym czasie.

Sprawdź także: Jak i czym umyć okna w domu – najlepsze sposoby i polecane środki

ikona podziel się Przekaż dalej