Porady i sposoby: jak składać koszulki? 4 proste triki
Umiejętne składanie koszul i podkoszulków to przydatna zdolność, która nie tylko pomaga utrzymać porządek w szafie, ale także umożliwia lepsze pakowanie walizki i ogranicza potrzebę prasowania. Dodatkowo, świadczy o Twojej zaradności i dbałości o detale. Poznaj cztery proste sposoby na składanie koszulek, które ułatwią Ci życie.
Jak złożyć t-shirt i bluzki długim rękawem?
Najpierw upewnij się, że ubranie jest gładkie. Jeśli jesteś w domu, zawsze składaj ubrania zaraz po ich wyprasowaniu. W przypadku bluzki zapinanej na guziki, zapnij wszystkie lub co drugi guzik, pamiętając o zapięciu kołnierzyka. Następnie odwróć bluzkę grzbietem do góry i złóż obie poły do środka, upewniając się, że rękawy są równo ułożone wzdłuż krawędzi i nie wystają. Na tym etapie warto wygładzić materiał dłonią, aby usunąć wszelkie zagniecenia.
Kolejnym krokiem jest złożenie bluzki na dwa lub trzy razy, w zależności od tego, czy chcesz oszczędzić miejsce na szerokość, czy na grubość. Zwykle zaczynamy od złożenia dolnej części do środka, a następnie nałożenia górnej tak, aby kołnierzyk pozostał na zewnątrz.
Tak złożona bluzka nie powinna się zagniatać, a Twoja szafa będzie wyglądała schludnie. Estetyczne ułożenie koszul i bluzek nie tylko ułatwia orientację w liczbie posiadanych ubrań, ale także umożliwia przełożenie ich lawendą lub wkładką zapachową, co pozwoli zachować świeżość i ochroni przed molami.
Składanie koszulek i bluzek z krótkim rękawem
Jak złożyć t-shirt, żeby wyglądał dobrze w szafie i nie ulegał zagnieceniom? Najprostszą metodę zaczynamy, kładąc podkoszulek przodem do góry. Chwytamy za rękawy i składamy połówki koszulki do wewnątrz.
Wygładzamy, szybko przejeżdżając dłonią po powierzchni. Następnie składamy dwa razy w poprzek. I gotowe.
Ta metoda składania ubrań jest najbardziej znana i wypróbowana od lat. Stosowały ją nasze babcie, które zawsze wiedziały, jak składać koszulki i inne części garderoby.
Alternatywnie można złożyć rękawy na zewnątrz t-shirtu. Dzięki temu uzyskuje się podobny efekt wizualny, jak przy złożonej bluzce. Jeżeli podkoszulek jest elegancki, np. z koronkowym kołnierzykiem albo polo, to zagięcie rękawów na zewnątrz wygląda zdecydowanie lepiej.
W przypadku tak mało skomplikowanej części ubioru jak podkoszulek trudno jest o wyszukane metody składania. Najlepiej trzymać się prostych i sprawdzonych sposobów. Wiedza jak złożyć t-shirt nie musi być przecież oryginalna i skomplikowana. Koszulki nie są jedynymi rzeczami, ze składaniem których przychodzi nam się mierzyć, a wyzwania bywają nawet trudniejsze.
Jak składać koszulki do spakowania na wyjazd?
Wiedza jak składać koszulki w taki sposób, żeby się nie zaginały, jest wyjątkowo cenna, kiedy jedziemy w podróż. Delegacja służbowa, wyjazd w poszukiwaniu nowej pracy, firmowy wypad integracyjny, a może pierwsza wspólna podróż z osobą, na której nam zależy? W każdej z tych sytuacji warto znać tę sztukę.
Najlepsze jest składanie bluzek z pomocą tektury. Wyprasowaną bluzkę kładziemy na płaskiej powierzchni. Zapinamy kołnierzyk i co drugi guzik. Przewracamy grzbietem do góry i wygładzamy. Pośrodku bluzki, tuż pod kołnierzykiem, kładziemy tekturkę (mniej więcej wielkości arkusza A4). Tektura może również pochodzić z oryginalnego opakowania od bluzki. Zaginamy jeden bok bluzki do krawędzi tektury. Rękaw tego boku składamy kilkukrotnie w rodzaj harmonijki (pamiętajmy, żeby zbytnio go nie pogiąć). Na złożony rękaw nakładamy drugą połowę bluzki i to samo robimy z drugim rękawem. Dolną część koszulki dociągamy do krawędzi tektury. Koniec bluzki wystaje nad kołnierzyk, to zaginamy go ostrożnie do wewnątrz. Przewracamy bluzkę guzikami do góry i wyciągamy tekturę.
Sprawdź także: Praktyczne sposoby: jak wyprasować koszulę i inne ubrania bez żelazka
Składanie koszulek krok po kroku
Istnieje kilka sposobów na składanie bluzek z długim i z krótkim rękawem, które pozwolą zaoszczędzić czas i miejsce w walizce. Stosując się do tych metod krok po kroku można dojść do perfekcji w szybkim pakowaniu.
Jedna z metod dotyczy tego jak złożyć t-shirt, żeby dał się wepchnąć wszędzie. I nie mamy tu na myśli składania „freestyle”. Oto opis tej metody:
- Podkoszulek kładziemy na płaskiej powierzchni i składamy rękawy do środka.
- Łapiemy dolną część koszulki z dwóch stron, nieco poniżej połowy i składamy tę część pod spód.
- Jedną połowę podkoszulka zaginamy do środka (po linii pionowej). Pozostałą połowę zaginamy, przysłaniając tamtą. Podkoszulek ma teraz kształt wydłużonego prostokąta z kieszonką pośrodku.
- Łapiemy za górną część i zaczynamy ją zwijać (rolować) do końca. Powstał wałek z kieszonką.
- Kieszonkę, która została na wierzchu wywijamy tak, żeby schować w niej otwierającą się część wałka (pozostałość po zawiniętej koszulce). Podkoszulek jest gotów do podróży!
Ta metoda, jak można się domyślić, dotyczy bluzek z krótkim rękawem, ewentualnie luźnych bluz z elastycznych materiałów. Raczej odradzamy stosowanie jej do eleganckich koszul.
Jak właściwie składać koszulki?
Znając cztery podstawowe sposoby składania koszul z długim rękawem i podkoszulków krok po kroku, możesz teraz przed każdym otworzyć własną szafę i wyruszyć bez stresu w podróż. W poniższej tabeli podsumowaliśmy metody ze względu na rodzaj ubrania i przydatność.
Metoda |
Klasyczna 1 |
Klasyczna 2 |
Z tekturką |
Podróżna |
Długość rękawa |
długi |
krótki |
długi |
krótki, długi |
W jakiej sytuacji |
Składanie do szafy, składanie do walizki |
Składanie do szafy, składanie do walizki |
Składanie do walizki (zapobiega gnieceniu) |
Składanie do walizki, torby lub plecaka |
Tabela jest oczywiście tylko propozycją. Jeżeli uważasz, że zwijanie podkoszulków w wałek jest świetnym sposobem, żeby schować je w szufladzie czy upchnąć w koszyku na bieliznę, to nie ma problemu. Najważniejsze, żeby opanować każdą z metod i korzystać z nich tak, żeby były przydatne. Na bazie tych sposobów możesz z czasem rozwijać własne. Możesz też dopasować metody do składania innych części garderoby. Jedną ze wskazówek może być to, że lekkie marynarki i żakiety składają się podobnie jak koszule z długim rękawem.
Sprawdź także: Te błędy w praniu niszczą Twoje ubrania! Sprawdź i więcej ich nie popełniaj