Jak przygotować ściany do usuwania farby?

Musimy pamiętać, że usuwanie farby olejnej ze ściany zawsze jest procesem żmudnym. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest dokładne przygotowanie pomieszczenia. Dobrze będzie zabezpieczyć wszystkie meble, parapety i podłogę. Dzięki temu unikniemy późniejszego usuwania zabrudzeń i drobnego pyłu.

Pamiętajmy też, że aby usunąć farbę olejną ze ściany, musimy przygotować odpowiednie preparaty i narzędzia, przyda się również odpowiednia odzież. Jeśli zamierzamy stosować środki chemiczne, wówczas zaleca się także zakup specjalnej maski zabezpieczającej drogi oddechowe. Bezpośrednio przed rozpoczęciem prac należy zamknąć drzwi i otworzyć okno. Dzięki temu pył i nieprzyjemny zapach nie dostaną się do pozostałych pomieszczeń mieszkalnych.

Ręczne usuwanie farby olejnej

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów usuwania farby olejnej jest jej ręczne zdzieranie. Do tego celu używa się szpachelki lub kawałka szkła. Szpachelka jest zalecana dla początkujących, ale szkło pozwala na szybsze efekty. Jednak przy pracy ze szkłem trzeba być bardzo ostrożnym, aby uniknąć skaleczeń. Ta metoda jest czasochłonna i męcząca, dlatego nadaje się tylko do małych powierzchni. Ręczne usuwanie farby z całych ścian byłoby zbyt uciążliwe.

Usuwanie farby olejnej mechanicznie
Jak usunąć farbę olejną ze ściany? Sprawdzone metody i preparaty

Jak usunąć farbę olejną? Metody chemiczne

Na większych powierzchniach znacznie lepiej sprawdza się usuwanie farby przy pomocy preparatów chemicznych. W ofertach handlowych znajdziemy wiele dobrych jakościowo preparatów, które złuszczają powierzchnię farby olejnej. Należy je nałożyć równomiernie na całą powierzchnię, a następnie odczekać kilka minut (stosując się do zaleceń podanych na opakowaniu). Preparat chemiczny złuszcza farbę i znacznie ułatwia jej usunięcie. Możemy ją zeskrobać ze ściany za pomocą szpachelki lub kawałka szkła. Oczyszczoną ścianę przemywamy wilgotną ściereczką. Dzięki temu usuniemy resztki preparatu złuszczającego.

Warto pamiętać, że metoda chemiczna jest skuteczna przy usuwaniu maksymalnie dwóch do trzech warstw farby. Większa ilość warstw sprawia, że staje się nieskuteczna. Największym minusem tej metody jest uciążliwy, intensywny zapach preparatu chemicznego, który może drażnić układ oddechowy i utrzymywać się w pomieszczeniu przez kilkanaście godzin. Dlatego nie zaleca się stosowania tej metody w małych, stale użytkowanych mieszkaniach.

Sprawdź także: Skąd się bierze grzyb na ścianie i jak skutecznie pozbyć się pleśni ze ścian?

Mechaniczne usuwanie farby olejnej ze ściany

Farbę olejną możemy tez usunąć ze ścian za pomocą wiertarki wyposażonej w szczotkę drucianą. Należy zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić nadmiernie ściany. Przy odrobinie wprawy możemy dokładnie usunąć całą farbę olejną bez użycia toksycznych preparatów chemicznych. Przy tego typu pracach z pewnością wytworzy się duża ilość pyłu. Pamiętajmy zatem o stosowaniu specjalnej maski ochronnej. Metoda mechaniczna wydaje się bardziej pracochłonna niż metoda chemiczna. Jednak możemy ją z powodzeniem stosować w użytkowanych mieszkaniach, a pomieszczenie będzie wolne od nieprzyjemnego, toksycznego zapachu.

Chemiczne usuwanie farby olejnej
Chemiczne usuwanie farby olejnej to jedno z wygodniejszych rozwiązań

Termiczne usuwanie farby olejnej

A jak usunąć farbę olejną ze ściany z drewna? Rozwiązaniem jest metoda termiczna. Możemy ją z powodzeniem stosować na ścianach wykonanych z drewna. Metoda termiczna polega na podgrzaniu farby specjalną opalarką. Ciepło zwiększa elastyczność lamperii i znacznie ułatwia jej usuwanie. Farbę zdzieramy szpachelką w momencie gdy jest jeszcze ciepła. Podgrzanie powinno zmniejszyć jej przyczepność i znacznie ułatwić cały proces. Pamiętajmy jednak, że metoda termiczna nie sprawdza się w przypadku ścian, które pochłaniają większe ilości energii cieplnej (metal, beton). Co prawda możemy ją stosować także i w tym wypadku, jednak podgrzewanie musi trwać znacznie dłużej. To z kolei wiąże się z ryzykiem trwałego i głębokiego uszkodzenia ściany.

Jak zamaskować farbę olejną?

To najprostsza metoda, polegająca na zakryciu farby olejnej nową nawierzchnią. Można użyć dobrej jakości farby ściennej, gładzi szpachlowej lub płytek.

Najpierw musimy zmatowić powierzchnię farby olejnej, aby nowa powłoka dobrze się trzymała. W tym celu przecieramy farbę drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie odpylamy i maskujemy nierówności (w przypadku nakładania farby). Następnie nanosimy równomierną warstwę preparatu gruntującego. Na tak przygotowaną powierzchnię można nakładać gładź, farbę ścienną lub płytki.

Maskowanie farby olejnej jest proste i ekonomiczne, ale ma istotną wadę. Farba olejna znacznie zmniejsza paroprzepuszczalność ściany, co jest szczególnie niekorzystne w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki i kuchnie. Jeśli chcemy poprawić paroprzepuszczalność ścian, konieczne będzie całkowite usunięcie farby olejnej.

Sprawdź także: Jak myć podłogę w zależności od rodzaju - mycie paneli, parkietu i płytek

Która metoda usuwania farby olejnej ze ściany będzie najlepsza?

Jak widzimy każda metoda usuwania farby olejnej posiada własny szereg wad i zalet. Wybierając metodę należy sugerować się specyfiką naszego pomieszczenia oraz wielkością powierzchni na której znajduje się farba. Jeśli posiadamy niewielkie mieszkanie, a lamperia znajduje się na małej powierzchni, wówczas najlepiej sprawdzi się metoda ręczna, termiczna lub zwykłe maskowanie. Dzięki temu będziemy mogli przez cały czas korzystać z mieszkania i nie narazimy się na działanie toksycznych oparów.

Jeśli jednak powierzchnia farby olejnej jest większa, a my mamy możliwość czasowego nieużytkowania pomieszczeń, wówczas lepiej sprawdzi się metoda chemiczna. Z pewnością należy ona do najłatwiejszych i dość prostych. Równie skuteczna może być także metoda mechaniczna i termiczna. Jednak w ich przypadku występuje większe ryzyko głębokiego uszkodzenia powierzchni ściennych.

Musimy pamiętać, że usuwanie farby olejnej ze ścian nigdy nie będzie szybką i przyjemną czynnością. Jeśli nie czujemy się na siłach, lepiej będzie zatrudnić odpowiednich fachowców. Dobry specjalista sam wybierze najlepszą metodę usuwania farby olejnej i zapewni nam zadowalający efekt. Zaletą tego rozwiązania jest też szybki czas prac. Specjalista z pewnością poradzi sobie szybciej z tym problemem niż osoba, która nie posiada jeszcze żadnego doświadczenia.

ikona podziel się Przekaż dalej