Praktyczne porady: na jakiej wysokości powiesić okap?
Wiele osób decyduje się na montaż okapu w kuchni, który skutecznie pochłania opary i zapachy podczas gotowania. Aby działał prawidłowo, musi być zamontowany na odpowiedniej wysokości nad kuchenką. Dlaczego to takie istotne? Podpowiadamy, jak dobrać wysokość okapu w zależności od rodzaju kuchenki, aby zapewnić jego efektywne działanie.
Jak zamontować okap kuchenny?
Okap kuchenny to obecnie standardowy element wyposażenia, który pomaga usuwać zapachy i opary z kuchni, zapobiegając osadzaniu się tłuszczu na meblach i ścianach. Dzięki temu utrzymanie porządku w kuchni staje się znacznie łatwiejsze.
Montaż okapu nie jest skomplikowany, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie tego zadania. Jeśli potrafisz np. wyciszyć pokój lub zresetować zmywarkę, bez problemu poradzisz sobie z instalacją okapu. Kluczowe jest jednak, by wiedzieć, na jakiej wysokości zamontować urządzenie. Od odpowiedniej odległości od kuchenki zależy, czy okap będzie skutecznie usuwał opary, tak jak poprawne ustawienie naczyń w zmywarce wpływa na jej efektywność. Zbyt wysoki montaż sprawi, że okap będzie mało efektywny, a zbyt niski może utrudniać pracę w kuchni i grozić uszkodzeniami spowodowanymi wysoką temperaturą.
Podczas montażu warto także pamiętać o umiejscowieniu gniazdka elektrycznego i wentylacji. Okap wymaga podłączenia do prądu, więc jego lokalizacja musi uwzględniać dostęp do zasilania. Jeśli montujesz wyciąg, zwróć uwagę na to, by podłączenie do wentylacji było możliwie krótkie i bez ostrych zakrętów. Zbyt skomplikowana instalacja rury może nie tylko obniżyć wydajność urządzenia, ale także zwiększyć jego hałas podczas pracy.
Sprawdź także: Jak podłączyć płytę indukcyjną? Poradnik krok po kroku
Wysokość montażu okapu - od czego zależy?
Wysokość na jakiej należy zawiesić okap zależy od takich czynników, jak:
- rodzaj okapu,
- rodzaj kuchenki,
- wzrost użytkowników.
Wybierając okap kuchenny, musimy zwrócić uwagę na jego wydajność, która zależy od wielkości pomieszczenia kuchennego. Jeśli kuchnia jest otwarta dodajemy także sąsiednie pomieszczenie, gdzie mogą wlatywać zapachy. Zwracamy także uwagę na klasę energetyczną, czy głośność pracy. Jeśli mamy możliwość, aby zamontować okap do wentylacji, wtedy wybieramy model pracujący na zasadzie wyciągu. Jeśli takiej możliwości nie ma, wtedy wybieramy pochłaniacz, który pracuje na zasadzie filtra węglowego niwelującego zapachy. Pochłaniacz można zawiesić nad kuchnią na linkach, tak że staje się on elementem dekoracyjnym.
Ważnym aspektem jest wzrost użytkowników, gdyż nowoczesne okapy obsługujemy dzięki panelowi, który znajduje się na jego froncie i trzeba do niego wygodnie dosięgnąć. Duże znaczenie ma również rodzaj kuchenki, czy jest to kuchnia gazowa, czy elektryczna/indukcyjna. Okap zawieszony zbyt nisko może ulec uszkodzeniu w wyniku wysokiej temperatury lub ognia w kuchence gazowej. Natomiast zbyt duża odległość nad kuchenką sprawi, że okap nie wychwyci większości oparów i nie spełni swojego zadania.
Większość producentów zaleca 70 cm jako minimalną odległość między okapem i kuchenką, bez względu na to, czy mamy kuchenkę gazową, czy też elektryczną lub indukcyjną. Dostępne są okapy skośne, które można zawiesić na wysokości 40 - 45 cm nad kuchnią. Natomiast okapy sufitowe wiszą zwykle nawet 150 cm nad kuchnią. Generalnie należy stosować się do instrukcji producenta.
Sprawdź także: Podłączenie zmywarki krok po kroku - z tą instrukcją poradzisz sobie bez problemu
Na jakiej wysokości zawiesić okap nad kuchenką gazową i płytami?
Szczególnie ważna jest odległość okapu od kuchenki w przypadku kuchni gazowej. Kuchenka gazowa posiada palniki z żywym ogniem, które emitują wysoką temperaturę dość wysoko. Dlatego też mogą spowodować uszkodzenia termiczne lub deformacje okapu. Dlatego też z zasady okapy montujemy wyżej nad kuchenką gazową, niż nad elektryczną.
Nad kuchenką gazową okapy wyspowe lub T-line należy zawiesić na wysokości 70 - 75 cm nad blatem. Okap do zabudowy lub teleskopowy może znajdować się niżej, jednak nie mniej niż w odległości 60 cm od kuchenki.
Kuchenka elektryczna, ceramiczna lub indukcyjna nie posiada płomienia, który wysoko emituje ciepło. Dlatego też z zasady okap może być zawieszony nieco niżej. W tym przypadku należy też brać pod uwagę rodzaj okapu.
Najbardziej popularne są okapy typu T-line, które przypominają odwróconą literę T. Taki okap należy powiesić w odległości 60 - 70 cm nad kuchenką. Na podobnej wysokości montujemy okapy wyspowe. Natomiast niżej można powiesić okapy do zabudowy lub teleskopowe. W tym przypadku wystarczy odległość 50 cm od blatu.
Sprawdź także: Jak używać skrobaka do płyt ceramicznych i indukcyjnych? Porady i wskazówki