Jak odkleić naklejki z mebli? Polecane środki

W sklepach budowlanych i typu „dom i ogród” znajdziesz bardzo wiele różnego rodzaju środków chemicznych przeznaczonych do rozpuszczania różnego rodzaju klejów i smarów. Z reguły są one przeznaczone do zupełnie innego celu niż naklejki na meblach. Są dość silne, ponieważ radzą sobie z klejami budowlanymi i taśmami malarskimi. Dlatego ich zastosowanie na meblach może być lekko ryzykowne.

Istnieje kilka środków, na które powierzchnia mebli dobrze reaguje. Jednym z nich jest rozpuszczalnik i odplamiacz Strawax. Ten uniwersalny preparat doskonale nadaje się do różnych powierzchni i świetnie radzi sobie ze starymi naklejkami. Wystarczy nałożyć go na naklejkę, odczekać chwilę, a następnie usunąć szorstką stroną gąbki. Preparat ten rozpuszcza klej, który łatwo się odspaja, co pozwala na delikatne usunięcie naklejki bez pozostawiania śladów. Możesz także wypróbować domowe sposoby na usuwanie naklejek z mebli.

Usuwanie naklejek z mebli domowymi sposobami

Zdzieranie naklejek paznokciami nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze możesz pokaleczyć sobie palce, po drugie – prawie na pewno zostaną ślady, niezerwane drobinki papieru i mnóstwo kleju. To nie jest najlepszy sposób. Możesz jednak sobie w tym pomóc, próbując lekko odspoić klej wcześniej.

Czym odkleić naklejkę? Idealnie sprawdza się olej. Tłusta substancja przenika do kleju i lekko go odspaja. Nanieś zwykły olej rzepakowy na naklejkę i zostaw około 30 minut. Po tym czasie możesz delikatnie usunąć ją małą szpatułką. Zachowaj ostrożność, by nie naruszyć mebli. Ten sposób świetnie sprawdza się w przypadku szafek okleinowanych lub drewnianych, pokrytych olejem lub lakierem. Na takiej powierzchni nie pozostają tłuste ślady.

Usuwanie naklejek z mebli
Porady, jak odkleić naklejki na meblach - usuwanie naklejek z mebli krok po kroku za pomocą domowych sposobów

Jak usunąć naklejki z mebli? Podgrzej je!

Jest jeszcze jeden sposób na to, jak usunąć naklejki z mebli bez szkód. Wystarczy dobrze nagrzać jej powierzchnię powietrzem z suszarki do włosów. Skieruj strumień ciepłego powietrza na naklejkę i podgrzewaj ją jakieś 4-5 minut.

Po tym czasie klej powinien zacząć wysychać. Dzięki temu łatwiej ci będzie usunąć papier – wystarczy, że podważysz go paznokciem, pęsetą lub cieniutkim nożykiem. To najłatwiejszy sposób na to, jak zedrzeć naklejki z mebli. Dokładnie podgrzany klej sprawi, że papier odejdzie w całości i nie będzie się rwał. Na drewnie nie powinien zostać żaden ślad.

Sprawdź także: Jak usunąć farbę olejną z drewna krok po kroku - polecane preparaty i praktyczne porady

Jak usunąć resztki kleju z mebli?

Czasami zdarzy się, że na meblach pozostanie szorstki ślad po kleju. Trzeba to dokładnie oczyścić, inaczej zacznie przyciągać drobinki kuchu i sprawi, że klej się będzie brudził. Szpecącą plamę także można dość łatwo wyczyścić, chociaż usuwanie kleju nie jest wcale takie proste, zwłaszcza na meblach.

Usuwanie naklejek z mebli
Usuwanie naklejek z mebli - porady dotyczące usuwania naklejek krok po kroku przy zastosowaniu domowych sposobów

Jak pozbyć się naklejki zmywaczem do paznokci? Zmywanie kleju najlepiej przeprowadzić za pomocą zmywacza do paznokci lub acetonu. Z tym jednak, że jest to nie zawsze dobrym rozwiązaniem w przypadku mebli. Bardzo często zmywacz do paznokci odbarwia oleinę lub zmywa lakier, którym zostało pokryte drewno. Dlatego zanim się na to zdecydujesz, to sprawdź, jak powierzchnia reaguje, przykładając do mebli nasączony wacik w niewidocznym miejscu (na przykład w szafce wewnątrz).

Jeśli nie możesz użyć zmywacza, spróbuj usunąć klej terpentyną lub benzyną ekstrakcyjną, stosując je delikatnie. Najlepiej nanieść środek na meble za pomocą wacika. Oba te środki rozpuszczają klej, co ułatwia późniejsze czyszczenie plamy. Jeśli obawiasz się uszkodzenia mebli, zamiast tego użyj zwykłej wody. Szorstką stroną gąbki kuchennej pocieraj plamę, od czasu do czasu wycierając ją suchą ściereczką. Dzięki temu meble nie nasiąkną wodą i nie spuchną. Ta metoda jest czasochłonna i nie zawsze skuteczna, ale może być warta wypróbowania w przypadku cennego drewna.

Sprawdź także: Porady i sposoby, jak nakleić naklejkę rejestracyjną na szybie samochodu

ikona podziel się Przekaż dalej