Prasowanie koszuli - podstawowe zasady

Jak perfekcyjnie prasować koszulę? Prasowanie eleganckich koszul bardzo często przyprawia o ból głowy. Jednak dobrze wyprasowana koszula jest wizytówką każdego. Świadczy przede wszystkim o dbałości o wygląd. Nie można więc od razu się poddawać. Wyprasowanie koszuli nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że będziemy stosować kilka podstawowych zasad co do tego, jak wyprasować koszulę.

Po pierwsze, lepiej prasuje się koszule, które są delikatnie wilgotne (nie mokre!). Można więc pomagać sobie poprzez skrapianie materiału wodą. Prasowanie mokrej koszuli mogłoby ją zniszczyć. Na materiale widoczne byłoby świecenie. Po drugie, ważna jest tkanina, z jakiej wykonano koszulę. Niektóre potrzebują nieco więcej czasu, by dobrze je wyprasować.

Prasowanie koszuli
Jak prasować koszule, czyli wskazówki i szybkie porady

Po trzecie, ciemne, bawełniane oraz lniane koszule najlepiej jest prasować przez ściereczkę. Wtedy mamy pewność, że materiał nie będzie się świecił. Po czwarte, prasując koszulę, należy zachować ostrożność, manewrując żelazkiem przy guzikach. To ważne, ponieważ temperatura prasowania odpowiednia dla koszuli, może okazać się niekorzystna dla materiału, z jakiego wykonane są guziki. Prześledźmy więc, jak prasować koszule w prawidłowy sposób.

Sprawdź także: Jak prać firanki w pralce? Poradnik krok po kroku

Prasowanie koszul - prawidłowa kolejność

Prasowanie koszuli zawsze zaczynaj od zwilżenia tkaniny. Na początku wyprasuj kołnierzyk, rozkładając go płasko. To ważny element koszuli, który najbardziej rzuca się w oczy, więc prasuj go dokładnie, unikając zaprasowywania złożonego kołnierzyka.

Następnie przejdź do obszaru barków. Tylna górna część koszuli bywa problematyczna, dlatego użyj wąskiego końca deski do prasowania. Nałóż górną część koszuli płasko na deskę i wyprasuj, powtarzając to samo dla drugiego barku i środkowej części. Kolejno wyprasuj mankiety, upewniając się, że guziki są odpięte. Na koniec można lekko przeprasować zapięty mankiet na kant, guzikami do góry.

Kolejnym etapem jest prasowanie rękawów. Jeśli masz deskę z małą podłużną deseczką (tzw. rękaw do prasowania), użyj jej, aby uniknąć zaprasowania kantów. Na tradycyjnej desce rękawy prasuje się „na kant”. Następnie przeprasuj tył koszuli od góry do dołu po lewej stronie.

Na końcu wyprasuj przód koszuli. Najpierw rozłóż jedną, potem drugą połowę koszuli na desce. Okolice barku najlepiej jest nałożyć na wąską część deski do prasowania, co ułatwi prasowanie przodu koszuli. Prasowanie wykonuj od góry do dołu.

Prasowanie koszuli w zależności od materiału

Nie każda koszula jest jednak prosta do wyprasowania. Są materiały, które sprawiają bardzo wiele kłopotów. Niektóre z nich łatwo można wyprasować, wykorzystując ogólne zasady prasowania koszul. Jednak nie w każdym przypadku będzie to pomocne. Jak wyprasować koszulę z takiego materiału?

Na przykład koszule bawełniane oraz lniane bardzo trudno jest dokładnie wyprasować. Niewielkie zagniecenia nie dają się wręcz uprasować, przez co koszula nie wygląda estetycznie. Prasowanie bawełny jest bardzo uciążliwe (zależnie od jakości materiału) i wymaga naprawdę dużo cierpliwości. W takim przypadku najważniejsze jest ciągłe zraszanie i cierpliwość. To z pewnością pomoże dobrze wyprasować koszulę.

Prasowanie koszuli krok po kroku
Jak prasować koszule - praktyczny poradnik w kilku łatwych krokach

Jeszcze gorzej, gdy posiadamy koszulę wykonaną z popeliny. To niezwykle mocna tkanina o płóciennym splocie. Jednak największą wadą materiału jest ogromna podatność na zgniecenia. Krótko mówiąc, są to najbardziej eleganckie koszule, lecz najtrudniejsze do wyprasowania.

Sprawdź także: Domowe sposoby na wybielanie ubrań - jak to zrobić?

Jak wyprasować koszulę?

Jak prasować koszule bez użycia żelazka? W dzisiejszych czasach prasowanie bawełny bądź innego „uporczywego” materiału, niekoniecznie trzeba wykonywać żelazkiem. Praktycznym urządzeniem jest także parownica. Z pozoru sprzęt przypomina odkurzacz z nieco dłuższym wężem. Parownica posiada zbiornik na wodę, który po nagrzaniu wytwarza parę wodną.

Prasowanie koszuli odbywa się poprzez zbliżenie dyszy do materiału. Wydobywająca się z niej gorąca para wodna precyzyjnie prasuje wszelkie zagniecenia. To znacznie szybszy sposób na wyprasowanie koszuli. Jednak czy tak skuteczny, jak żelazko? Otóż nie, ponieważ prasowanie rękawów koszuli za pomocą parownicy uniemożliwia uzyskanie kantów.

Pomimo wielu ułatwień, jakie gwarantuje użytkownikowi parownica, urządzenie nie pozwala idealnie wyprasować koszuli. To zbyt skomplikowana część garderoby, której zwykle należy poświęcić trochę więcej czasu. W zamian za to otrzymujemy szyk i elegancję, jakie daje dobrze wyprasowana koszula.

Zestaw do prasowania koszul

Prasowanie kojarzy się zwykle z tradycyjnym żelazkiem oraz deską do prasowania. Ten zestaw obecny jest niemal w każdym domu. Kształt, jaki posiada każda deska do prasowania, pozwala na dokładne uprasowanie każdej rzeczy. Węższa część ma głównie zastosowanie podczas prasowania koszul. Co więcej, prasowanie rękawów koszuli na desce gwarantuje nam uzyskanie eleganckiego kantu.

Praktyczne zastosowanie ma także rękaw do prasowania. Jest to niewielka deseczka przeznaczona właśnie do prasowania rękawów. Na popularnych aukcjach internetowych można ją kupić za kilkanaście złotych. Prasowanie z użyciem rękawa, uniemożliwia jednak uzyskanie kantu.

Powyższe porady oraz prawidłowa kolejność prasowania z pewnością będą pomocne wielu osobom. Warto przyswoić sobie wskazówki, mówiące o tym, jak prasować koszule, by elegancko wyglądały. Mężczyźni także nie powinni mieć już z tym problemu.

Sprawdź także: Jak prać firanki w pralce? Poradnik krok po kroku

ikona podziel się Przekaż dalej