Jak zrobić krochmal i do czego go użyć?

Krochmalenie było kiedyś codzienną praktyką naszych babć i mam. Dzięki tej czynności pościel, chustki, obrusy i firany były chronione przed wilgocią i kurzem. Krochmal tworzył barierę, która zapobiegała namnażaniu się bakterii, co przedłużało świeżość i żywotność tkanin. Dziś krochmalenie jest mniej popularne, choć wciąż stosowane, szczególnie w szpitalach, ze względu na swoje higieniczne i praktyczne zalety.

Co ważne, konsystencję krochmalu można dostosować do rodzaju materiału i własnych potrzeb. Krochmalić można różne ubrania i tkaniny, takie jak sukienki, koszule, pościel czy obrusy, co pozwala na ich lepszą konserwację i estetyczny wygląd.

Krochmal z mąki ziemniaczanej – przepis

Aby przygotować krochmal, możesz skorzystać z gotowego już produktu, np. Łuka (ok. 4 zł / 500 ml). Można przyrządzić krochmal zupełnie na tej samej zasadzie, co tworzy się… kisiel!

  1. Zagotuj ok. 0,5 l wody.
  2. Wsyp do szklanki (w połowie napełnionej wodą) 2 łyżki mąki ziemniaczanej.
  3. Całość rozdrobnij i wlej roztrzepaną mąkę do wrzącej wody.
  4. Mieszaj do momentu, aż masa zgęstnieje. Ściągnij z ognia.
  5. Zanurz suche serwety w jeszcze ciepłym krochmalu. Od razu wyprasuj je mokre bądź rozciągnij na płótnie (czy też formie).
  6. Jeżeli zdecydujesz się rozciągnąć serwetę na płótnie, przybij ją szpilkami i uformuj na taki kształt, jaki ma zostać już po wyschnięciu. Zostaw całość do przeschnięcia.

Pamiętaj, że suche serwetki będą sztywne, niczym tekturowy karton. Im gęstszy będzie krochmal, tym bardziej sztywna będzie serweta. A więc, zależnie od wymagań, możesz zwiększyć albo zmniejszyć stężenie krochmalu poprzez dodanie do niego wody!

Sprawdź także: Porady i najlepsze sposoby: jak skurczyć spodnie jeansowe i inne

Jak zrobić krochmal z cukru?

Jak zrobić krochmal, który pomoże usztywnić tiul bądź inne, szydełkowe materiały? Warto będzie w tym celu wykorzystać krochmal cukrowy, jaki nie wykorzystuje skrobi. Czego będziesz potrzebować do jego utworzenia?

  • 4 łyżki cukru
  • 4 łyżki wody

Najpierw zagotuj wodę.

  1. W wodzie rozpuść cukier.
  2. Przestudź całość i włóż do tak przygotowanego krochmalu te materiały, które zamierzasz usztywnić.

Właśnie tak wygląda prosty przepis na krochmal z cukrem! Możesz w nim wymoczyć również bardziej delikatne materiały, jak np. spódnicę tiulową bądź cienkie firany.

Domowy krochmal z mąki ziemniaczanej
Jak zrobić krochmal – praktyczny przepis krok po kroku na domowy krochmal

Krochmal w płynie krok po kroku

Krochmal w płynie na zimno możesz wykorzystywać po to, aby pryskać nim swoje ulubione ubrania i nadawać im… cudownego zapachu! Jak go zrobić? Potrzebujesz:

  • mąki ziemniaczanej,
  • garnka,
  • wagi bądź miarki,
  • kuchenki gazowej,
  • olejku zapachowego,
  • butelki z rozpylaczem.
  1. Wlej do garnka ok. 3 i 3/4 szklanki wody, a następnie zagotuj całość.
  2. Wsyp do miski 1 łyżkę mąki ziemniaczanej oraz wlej zimną wodę (1/4 szklanki).
  3. Wymieszaj całość, dokładnie rozpuszczając mąkę. Woda musi być zimna, żeby skrobia nie mogła się uaktywnić.
  4. Wlewaj mieszankę do wrzącej wody – mieszając i uważając przy tym, by się nie skleiła. Poczekaj do zgęstnienia i zmniejsz gaz do minimalnego płomienia. Gotuj jeszcze przez ok. minutę.
  5.  Zdejmij garnek i daj krochmalowi ostygnąć.
  6. Przelej krochmal do butelki i używaj do ulubionych ciuchów. Możesz również dodać do niego nieco olejku zapachowego, aby ubrania mogły wchłonąć jego aromat.

Warto wspomnieć, że krochmal można również z powodzeniem stosować… na twarz! Oczywiście, w tym przypadku nie dodawaj olejku zapachowego. Wystarczy nakładać na buzię okłady z krochmalu albo namaczać wacik higieniczny w rzadkim krochmalu. Następnie, można z powodzeniem smarować nim buzię! Krochmal po zaschnięciu wysuszy krostki, dzięki czemu zmniejszą się i zbledną. Zatem, warto będzie wykorzystać jego właściwości pielęgnacyjne również na twarz!

Sprawdź także: Jak prać zasłony w domu - sprawdzone środki i najlepsze sposoby

Domowy krochmal dla dzieci

Kąpiel w krochmalu jest bardzo skuteczna zwłaszcza dla małych dzieci. W celu jej przygotowania, przyszykuj sobie:

  • 2 łyżki stołowe mąki ziemniaczanej
  • 6 l wody
Domowy krochmal na drewnianej łyżce
Krochmal z mąki ziemniaczanej oraz porady, jak zrobić krochmal, czyli przepis na krochmal domowy krok po kroku

Aby przygotować krochmal ziemniaczany, potrzebujesz zaledwie kilku minut.

  1. Rozpuść 2 łyżki stołowe mąki ziemniaczanej w 2 szklankach wody (na zimno).
  2. Zalej mieszankę wrzątkiem pamiętając o tym, żeby cały czas mieszać. Nie mogą zrobić się grudki! W ten sposób uzyskasz śliski krochmal
  3. Wlej go do wanienki dziecięcej, jaką należy napełnić wcześniej ciepłą wodą.
  4. Kąp swoje dziecko w wanience przez przynajmniej 5 minut.

Kąpiel w krochmalu z mąki ziemniaczanej jest doskonała dla dzieci, ponieważ świetnie łagodzi zmiany skórne. Dodatkowo, znakomicie sprawdzi się podczas odparzeń na pupie niemowlęcej czy też w pielęgnacji okołopieluszkowych sfer. Dzięki kąpieli, można zniwelować zatem zaczerwienienia, potówki, otarcia czy wysypkę alergiczną. To również doskonałe rozwiązanie w przypadku skazy białkowej bądź atopowego zapalenia skóry!

Czy kąpiel w krochmalu jest bezpieczna?

Oczywiście, że jest bezpieczna! Stosowane podczas niej składniki są bowiem w 100 % bezpieczne i łagodne dla skóry niemowlęcej. Mąka ziemniaczana posiada dość cenne właściwości, zatem pomoże w załagodzeniu:

  • suchej i szorstkiej skóry,
  • odparzeniach,
  • łuszczeniu się i swędzeniu skóry,
  • oraz w dolegliwościach, jakie wymieniliśmy już wcześniej

Właściwości lecznicze mąki ziemniaczanej mogą także złagodzić reakcję alergiczną, która spowodowana jest stosowaniem niektórych kosmetyków pielęgnacyjnych bądź środków, jakie są wykorzystywane do prania ubrań. Regularne kąpiele w krochmalu wspomogą naturalne procesy regeneracji skóry i… przyspieszą gojenie się ran!

Sprawdź także: Pranie czapki z daszkiem fullcap krok po kroku

ikona podziel się Przekaż dalej