Dlaczego sweter się skurczył?

Sweter z kaszmiru lub angory się zabrudził? Wielu z nas próbuje go wyprać w pralce, co może być błędem. Po praniu wełny okazuje się, że sweter jest o kilka rozmiarów mniejszy. Dlaczego tak się dzieje? Gorąca woda i wysokie obroty sprawiają, że naturalna wełna ulega zbiciu. Im luźniej dziergany lub tkany sweter, tym większe ryzyko jego skurczenia. Już pranie w 60 stopniach może spowodować skurczenie wełny, a wysokie obroty działają na nią jak szydełko na włosy, dodatkowo ją ubijając.

Filcowanie jest wykorzystywane w produkcji ciężkich materiałów wełnianych, ale właściciela dobrej jakości swetra interesuje, jak go rozciągnąć, by znów był noszony. Na szczęście są na to sposoby, zależne od stopnia sfilcowania, rodzaju materiału i dostępnych środków.

Zanim pokażemy, jak uratować skurczony sweter, warto wspomnieć, że nawet nierozciągnięty może znaleźć nowe zastosowanie. Sfilcowana wełna z takiego swetra może być świetnym materiałem na ozdoby do kapeluszy lub torebek własnej roboty.

Naprawa sfilcowanego wełnianego swetra
Sfilcowany sweter oraz porady jak uratować sfilcowany sweter

Domowe sposoby na uratowanie sfilcowanego swetra

Kiedy pierzemy sweterek z angory albo innej delikatnej wełny w pralce, to najlepiej wykorzystać specjalny program do prania wełny. Inaczej wyciągniemy skurczony sweter. Na szczęście wiadomo jak uratować sfilcowany sweter i wbrew pozorom nie potrzeba do tego zaawansowanych umiejętności.

Najprostszy sposób to zamrożenie swetra. Owijamy sfilcowany sweter folią i wkładamy do zamrażalnika (albo na balkon, jeżeli akurat jest mróz). Zostawiamy ubranie na kilka godzin w takich warunkach. Pod wpływem niskich temperatur wełna stanie się miękka i pozwoli się z powrotem rozciągnąć. Po wymrożeniu trzeba wyjąć i rozciągnąć sweter. Suszymy go na płaskim podłożu – suszarce lub stole. W tym drugim przypadku dobrze jest podłożyć folię lub papier. Właściwie to wszystko.

Jeżeli masz pod ręką szampon dla dzieci, to możesz użyć innego sposobu. Niestety jest on bardziej pracochłonny. Najpierw przygotowujemy roztwór wody i szamponu dla dzieci. Wystarczy zamoczyć na sweterek na pół godziny do 40 minut. W praniu tego rodzaju dzianina powinna zmięknąć i rozluźnić się. W końcu mamy do czynienia z organicznym włóknem, rodzajem włosów. Po kąpieli w szamponie zanurzamy skurczony sweter w roztworze wody i mleka. Używamy do tego około 250 ml (szklanka) mleka na litr wody. W tej mieszance nasze ubranie powinno pozostać kilka godzin. Następnie trzeba opłukać i delikatnie rozciągnąć sweter przed suszeniem. Suszymy podobnie jak po wyjęciu z zamrażalnika. Ta metoda jest dobra na swetry z kaszmiru, które wymagają szczególnej ostrożności przy pielęgnacji.

Sprawdź także: Porady i najlepsze sposoby: jak skurczyć spodnie jeansowe i inne

Sweter z kaszmiru i angory - jak go uratować?

Jeżeli mamy ochotę pobawić się w małego chemika, to dobrym sposobem na sfilcowany sweter będzie roztwór wodny gliceryny. Na 4 litry letniej wody wlewamy 100 ml gliceryny. Można ją kupić w sklepie drogeryjnym lub chemicznym, ewentualnie w sklepie internetowym.

Sfilcowany wełniany sweter poradnik
Jak uratować sfilcowany sweter, czyli sposoby na sfilcowany sweter

Zanurzamy sweter w miksturze i ostrożnie ugniatamy przez około 20 minut. W praniu, tak jak w poprzednich przypadkach, wełna nabierze miękkości i elastyczności. Teraz wystarczy tylko porozciągać ubranie i suszyć je, układając na płasko (np. na rozkładanej suszarce). Jak zawsze zachowujemy ostrożność, żeby sweter nie został zbyt rozciągnięty, zwłaszcza jeżeli jest to delikatna dzianina z angory albo z kaszmiru.

Jest jeszcze jeden sposób na to jak uratować sfilcowany sweter. Można go potraktować parą z żelazka. Jednak żelazko niszczy powierzchnię wełny. Nasz sweter po takiej kuracji nie będzie już tak puszysty jak kiedyś. Lepiej więc zacząć od najmniej pracochłonnego zamrażania, a jeżeli to nie pomoże wykąpać sweterek w jednej z podanych mieszanek.

Jeszcze jedna ważna uwaga – prasowanie może mieć skutek odwrotny od zamierzonego. Jeżeli chcemy naprawić skurczony sweter przy pomocy żelazka, koniecznie pamiętajmy, żeby używać pary, nie prasować na sucho.

Sposoby naprawy sfilcowanego swetra

Sposób

Wykonanie

Efekty

Prasowanie parą

Zbitą wełnę prasujemy żelazkiem z parą w niskiej temperaturze, następnie rozciągamy

Sweter wraca do dawnych wymiarów, ale powierzchnia wełny jest lekko zniszczona

Mrożenie

Sweter owijamy w folię i wkładamy do zamrażalnika na kilka godzin, następnie rozciągamy

Sweter jest rozciągnięty, metoda jednak może zawieźć i nie da się całkiem odwrócić procesu

Pranie w szamponie i mleku

Zanurzamy w wodnym roztworze szamponu dla dzieci na 30 minut, potem na 3-4 godziny w roztworze wody i mleka, na koniec rozciągamy i suszymy

Metoda skuteczna, ale zabiera dużo czasu i wymaga sporo pracy

Pranie w roztworze gliceryny

Do roztworu 100 ml gliceryny na 4 l wody, wrzucamy sfilcowany sweter i ugniatamy przez 20 minut

Skuteczna metoda, wymaga mało pracy, warunkiem jest posiadanie w domu lub kupienie gliceryny

Na koniec pamiętajmy, żeby swetrów raczej nie prać w pralce. Jeżeli jest to konieczne, to przynajmniej używajmy programu do wełny. Szczególnie podatne na wysoką temperaturę i wirowanie są naturalne swetry np. z angory, kaszmiru i innych delikatnych odmian wełny. Jednocześnie są to zwykle drogie i eleganckie swetry, więc naprawdę szkoda je niszczyć.

Sprawdź także: Czym są i jak stosować saszetki do prania? Sprawdzamy!

ikona podziel się Przekaż dalej