Jak odkleić nakleję z szyby przy użyciu skrobaka?

To dość kontrowersyjna metoda, przede wszystkim dlatego, że skrobakiem łatwo można porysować powierzchnię szyby. Jest także dość czasochłonna i wymaga nie lada cierpliwości. Będziesz potrzebować ostrego narzędzia – skrobaka, żyletki lub cienkiego nożyka.

Wystarczy delikatnie podważać narzędziem róg naklejki. Jeśli to się jednak nie uda, będziesz musiał posunąć się do zeskrobania jej z szyby. Łatwo o skaleczenia i zazwyczaj na szklanej powierzchni zostaje plama z kleju. Naklejka z numerem rejestracyjnym ma zazwyczaj bardzo dużo mocno wiążącego kleju, dlatego jej odspojenie jest takie trudne i wymagające.

Usuwanie naklejki z szyby poprzez podgrzanie kleju

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest próba delikatniejszego odspojenia naklejki od szyby. Możesz zrobić to za pomocą… suszarki do włosów. Wystarczy, że od wewnętrznej strony, w samochodzie, podgrzejesz szkło. Ale uwaga – nie rób tego punktowo, raczej staraj się równomiernie ogrzewać większy obszar. W przeciwnym wypadku szyba może po prostu pęknąć od zbyt dużej różnicy temperatur. Nie można także podgrzać jej zbyt mocno – szkło samochodowe ma tendencję do matowienia przy wyższych temperaturach.

Sprawdź także: Jak i czym umyć okna w domu – najlepsze sposoby i polecane środki

Usuwanie naklejki z szyby
Jak odkleić naklejkę z szyby? Domowe sposoby na usuwanie naklejek

Najlepiej, aby podgrzewane miejsce miało umiarkowaną temperaturę – na tyle ciepłą, by można było dotknąć gołą ręką, odczuwając lekki dyskomfort. Gdy miejsce jest odpowiednio podgrzane, delikatnie podważ róg naklejki paznokciem, pincetą lub żyletką. Następnie, powoli i ostrożnie, ściągaj naklejkę. Jest małe prawdopodobieństwo, że na szybie pozostanie ślad po kleju, choć czasami się to zdarza. Podgrzany klej zazwyczaj odspaja się od szyby i pozostaje na naklejce, dzięki czemu można ją ponownie przykleić.

Jeśli w trakcie zrywania naklejka się porwie, drobne elementy możesz spróbować usunąć zmywaczem do paznokci. Dzięki niemu resztki kleju także się rozpuszczą, więc łatwiej będzie usunąć folię. W tym wypadku jednak naklejkę trzeba będzie wymienić – nowa kosztuje około 20 zł w urzędzie komunikacji.

Jak usunąć resztki kleju z szyby?

Prawie każdy sposób na to, jak odkleić naklejkę z szyby samochodu, może zostawić po sobie zacieki z kleju. Trudno je usunąć, ponieważ nie poddają się wodzie i detergentom, a po krótkim czasie zaczynają się brudzić, więc naprawdę szpecąco wyglądają. Można je jednak usunąć w bardzo łatwy sposób.

Usuwanie naklejek domowymi metodami
Jak odkleić naklejkę z szyby? Domowe sposoby na usuwanie naklejek

Przetrzyj plamę szmatką zwilżoną zmywaczem do paznokci. Kilka razy przesuń nią po plamie, a klej powinien się rozpuścić i zniknąć. Możesz również użyć benzyny ekstrakcyjnej lub innych preparatów rozpuszczających, takich jak terpentyna, które również dobrze sobie poradzą.

Po usunięciu kleju możesz nakleić nową naklejkę z numerem rejestracyjnym. Upewnij się, że usunąłeś wszystkie resztki kleju, aby nowa naklejka dobrze się trzymała. Ważne jest, aby nowa naklejka nie odpadła, ponieważ jej brak może skutkować mandatem do 500 zł.

Sprawdź także: Jak i czym wyczyścić ekran lub monitor? Sprawdzone i skuteczne sposoby

ikona podziel się Przekaż dalej