Nie musisz wydawać fortuny, żeby pozbyć się mączniaka. Ten składnik masz w domu

Biały, mączysty nalot na liściach roślin to często oznaka groźnej choroby grzybowej – mączniaka. Patogen ten rozprzestrzenia się błyskawicznie, prowadząc do osłabienia, a nawet zamierania roślin. Zakażone warzywa i kwiaty tracą swój wigor, a uprawy mogą zostać poważnie uszkodzone. Czy soda oczyszczona może być skutecznym domowym środkiem w walce z mączniakiem? Sprawdź, jak działa i jak przygotować naturalny oprysk z sody na choroby roślin.
- Jak wygląda mączniak w ogrodzie?
- Domowe sposoby na mączniaka i szkodniki w ogrodzie
- Soda oczyszczona na szkodniki i na mączniaka
Jak wygląda mączniak w ogrodzie?
Biały nalot na liściach, przypominający posypanie roślin mąką, to częsty widok w ogrodach i na balkonach. To oznaka choroby grzybowej znanej jako mączniak, która potrafi zaatakować wiele gatunków roślin – od warzyw i owoców, przez rośliny ozdobne, aż po domowe kwiaty doniczkowe. Mączniak jest groźny, szybko się rozprzestrzenia i może prowadzić do całkowitego obumarcia rośliny, jeśli nie podejmiemy działań ochronnych.
Wyróżniamy dwa główne typy tej choroby: mączniaka prawdziwego i mączniaka rzekomego. Choć objawy bywają podobne, ich źródła i przebieg nieco się różnią. Mączniak prawdziwy zazwyczaj atakuje obie strony liści, tworząc biały, mączysty nalot. Pojawia się wiosną i szczególnie często poraża rośliny rosnące w cieniu lub w warunkach wysokiej wilgotności oraz dużych wahań temperatur. Może znacząco obniżyć jakość plonów i oszpecić rośliny ozdobne. Do walki z nim stosuje się środki grzybobójcze, ekologiczne opryski, a także domowe preparaty, np. z pokrzywy lub grejpfruta.
Mączniak rzekomy rozwija się nieco inaczej – początkowo pojawiają się na liściach niewielkie plamki, które łatwo zbagatelizować. Z czasem plamy się powiększają, łączą i od spodu liścia tworzy się charakterystyczny nalot w odcieniach bieli, szarości, a nawet fioletu. Choroba rozwija się szybko w wilgotnym powietrzu i często prowadzi do żółknięcia oraz zamierania całych roślin. Mączniak rzekomy jest trudniejszy do zwalczenia niż jego prawdziwy odpowiednik – wymaga stosowania specjalistycznych fungicydów. Porażone rośliny najlepiej usuwać i niszczyć, nie wrzucając ich do kompostownika. Działaniom profilaktycznym sprzyja podlewanie roślin wywarem z cebuli lub gnojówką ze skrzypu, które wzmacniają ich naturalną odporność.
Sprawdź także: Te kwiaty zapragniesz mieć w swoim ogrodzie! Ich uprawa nie jest trudna
Domowe sposoby na mączniaka i szkodniki w ogrodzie
Czy warto w ogrodzie stosować zwykłe domowe sposoby? Naturalne, domowe sposoby będą nieocenione, jeśli chcemy uprawiać ogród ekologiczny. Zwykle staramy się unikać chemicznych środków ochrony roślin w ogrodzie przydomowym, szczególnie jeśli bawią się tam dzieci i zwierzęta. Warzywniak w ogródku przydomowym przeznaczony jest na nasz stół i nie chcemy, aby na roślinach do spożycia były chemiczne środki ochrony roślin. Ponadto chemia szkodzi pożytecznym organizmom zasiedlającym ogród. Dlatego też warto zacząć walkę z chorobami roślin stosując naturalne, domowe metody.

Jak walczyć z mączniakiem w ogrodzie domowymi metodami:
- regularnie usuwać chwasty,
- unikać przenawożenia,
- podlewać rośliny do ziemi, nie mocząc liści, najlepiej rano,
- preparat ze skrzypu wzmacniający rośliny,
- pomiędzy roślinami podatnymi na mączniaka zasadzić szczypiorek, czosnek, trybulę albo bazylię.
Sprawdź także: W ten sposób skutecznie zwalczysz chwasty. Składnik masz w domu!
Soda oczyszczona na szkodniki i na mączniaka
Soda oczyszczona, znana również jako wodorowęglan sodu, to biały, drobnoziarnisty proszek, który doskonale rozpuszcza się w wodzie i wchodzi w reakcję musującą z kwasami, np. z octem. To wszechstronny i łatwo dostępny produkt, który przyda się nie tylko w kuchni, ale również w domowej apteczce czy podczas sprzątania. Coraz częściej wykorzystuje się ją również w pielęgnacji roślin i ochronie ogrodu przed szkodnikami.
Soda rozsypana w kątach mieszkania pomaga odstraszyć nieproszonych gości, takich jak mrówki czy pluskwy. W ogrodzie może być równie pomocna – stosowana w formie oprysku skutecznie zwalcza mszyce, ogranicza populację mrówek, a także wspomaga walkę z chorobami grzybowymi. Jednym z jej najpopularniejszych zastosowań ogrodniczych jest walka z mączniakiem – chorobą, która często atakuje warzywa, krzewy i rośliny ozdobne.
Soda oczyszczona wykazuje działanie grzybobójcze i dezynfekujące, dlatego świetnie sprawdza się przy pierwszych objawach mączniaka. Oprysk wykonany na bazie sody można stosować dwa razy w tygodniu aż do ustąpienia objawów choroby. Choć nie zastąpi silnych środków chemicznych w przypadku zaawansowanego zakażenia, jest skuteczną i bezpieczną metodą we wczesnych stadiach infekcji – szczególnie przy uprawach prowadzonych bez chemii.
Aby zrobić domowy preparat z sody na mączniaka potrzebne będą następujące składniki:
- 5 litrów wody,
- 3 opakowania proszku do pieczenia,
- 3 łyżki oleju,
- kilka kropli płynu do mycia naczyń.
Do zwalczania szkodników roślin często wystarczy sam roztwór sody. Jednak choroby grzybowe roślin są trudniejsze do zwalczenia. Dlatego też do preparatu warto dodać olej, szare mydło lub płyn do mycia naczyń, które wzmocnią działanie roztworu. Możemy zastosować zwykłą sodę lub proszek do pieczenia.
Innym sposobem zwalczania mączniaka w ogrodzie są opryski z wody z sodą oczyszczoną z dodatkiem szarego mydła. Robimy roztwór z 1 łyżeczki sody na 2 litry wody. Dodajemy kilka miligramów szarego mydła. Roztwór należy dokładnie wymieszać i spryskiwać nim rośliny co kilka dni.
Sprawdź także: Możesz uprawiać do we własnym ogrodzie! Świeża przyprawa przyda się w kuchni