Stroiki świąteczne i ciekawe kompozycje na stół na różne okazje
Stroiki świąteczne to doskonały sposób na wprowadzenie do domu magicznego klimatu. Możesz je kupić gotowe w sklepie lub stworzyć własnoręcznie, co stanie się świetną okazją do kreatywnego spędzenia czasu i oderwania się od codziennych spraw. Sprawdź nasz poradnik, jak wybrać idealne dekoracje lub samodzielnie przygotować wyjątkowe kompozycje świąteczne.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak ułożyć kompozycję na stroik świąteczny?
Świąteczne kompozycje można tworzyć na wiele sposobów. Mogą przybrać formę ozdobnych wieńców, świec otoczonych dekoracjami, bukietów z dodatkami czy samodzielnych ozdób wiszących lub stojących. Dekoracje te mogą stanowić zarówno zestawy ozdabiające całe mieszkanie lub przestrzeń przed domem, jak i eleganckie przystrojenie stołu, które wprowadzi uroczysty nastrój.
Stroiki odgrywają szczególną rolę w dekoracjach, skupiając na sobie najwięcej uwagi, zwłaszcza podczas świątecznych posiłków. To one, obok głównych elementów jak choinka czy koszyczek wielkanocny, budują atmosferę świąt. Dlatego warto poświęcić im nieco więcej uwagi, dopasowując je do całości aranżacji.
Kluczem do udanych dekoracji jest spójność kolorystyczna i stylowa. Jeśli na przykład wybierasz srebrno-białą kolorystykę na choinkę, warto, by podobne akcenty znalazły się również na stole, w oknie czy w innych częściach domu. Taka harmonia sprawi, że kompozycje świąteczne będą wyglądały profesjonalnie i stworzą wyjątkowy, magiczny klimat.
Sprawdź także: Jak udekorować taras i balkon na święta? Te ozdoby to hit sezonu
Czym charakteryzują się dekoracje na różne święta?
Każdy rodzaj kompozycji świątecznych powinien zawierać charakterystyczne elementy. To one sprawiają, że czujemy nastrój konkretnych świąt. Mówiąc najprościej – z okazji Wielkanocy nie zawieszamy bombek, a stroiki bożonarodzeniowe nie będą ozdobione pisankami. Nie trzeba chyba nikomu mówić jakie są klasyczne elementy kompozycji na każde z tych świąt. Dlatego skupimy się na bardziej subtelnej charakterystyce ozdób świątecznych. Duże znaczenie ma odpowiednia kolorystyka. Można z niej zrezygnować, jeżeli chcemy mieć bardzo oryginalną dekorację, ale dobrze jest pamiętać o podstawowych kolorach przypisanych danym świętom. Oto kilka wskazówek:
- Boże Narodzenie – dominujące kolory to biały, ciemnozielony i czerwony. Stroiki świąteczne z okazji tego święta często zawierają elementy srebrne lub złote (powinno się unikać ich łączenia w jednej dekoracji). Kolorem uzupełniającym może być brązowy. Zwłaszcza jeżeli do kompozycji bożonarodzeniowych użyjemy tradycyjnych pierników lub naturalnych szyszek. W dekoracjach z okazji Bożego Narodzenia najlepiej wybrać jeden z dwóch tropów – naśladowanie kolorów zimy (srebrny, biały, akcenty błękitne i szare) lub dobranie kolorów kontrastowych, wywołujących uczucie ciepła i bezpieczeństwa (czerwień, złoto, ciemna zieleń)
- Walentynki – jest to święto adoptowane u nas z tradycji zachodniej. Jeżeli jednak decydujemy się na stworzenie stroika np. na romantyczną kolację we dwoje, to dominującym kolorem będą oczywiście odcienie czerwieni.
- Wielkanoc – podstawową zasadą dla dekoracji wielkanocnych jest dobór jasnych barw. To może być zieleń młodej trawy, błękit nieba, żółć czy róż. Naśladujemy kolory wczesnej wiosny. Żółto-zielony to najpopularniejszy wybór. Oba kolory symbolizują budzące się życie. Do tego dochodzi kolorystyka ludowa, która jest bardziej wyrazista i lubi łączyć kontrasty. Jednak do pstrokatych dekoracji świątecznych ograniczamy się zwykle na pisankach.
- Halloween/Zaduszki – mówiąc o kompozycjach świątecznych we współczesnym świecie nie można nie wspomnieć o święcie zmarłych. Tu dominować będą brązy, czerwienie i pomarańcze – kolory jesieni. Nie powinniśmy zapominać również o czerniach i szarościach.
Powyższe zasady można łamać. Ważne jest tylko świadome ich przekraczanie. Róże i fiolety w dekoracjach bożonarodzeniowych albo złoto i czerwień w dekoracjach wielkanocnych nie powinny być wyborem przypadkowym.
Sprawdź także: Jak udekorować ogród na święta? Najciekawsze inspiracje
Kompozycje na Boże Narodzenie - zasady
Poniżej proponujemy pięć kompozycji bożonarodzeniowych. Możecie wykonać je samodzielnie, zamówić u plastyka lub kupić gotowe.
- Świece na talerzu – najprostszym wariantem stroików bożonarodzeniowych do zrobienia w domu są świece z subtelnymi dodatkami ułożone na talerzu lub tacy. Na średniej wielkości podstawie, ok. 20-25 cm średnicy, komponujemy stojące świece lub świeczki w słoikach i typowe elementy dekoracji świątecznych (szyszki, gwiazdki, bombki). Możemy też dodać pierniczki świąteczne, suszone owoce itp. Najważniejsze to nie przesadzić z ilością ozdób i dobrać je ze smakiem.
- Świeczka w ozdobnym słoiku – takie stroiki można bardzo łatwo zrobić samodzielnie. Można też kupić różne warianty gotowych słoików z przystrojeniem lub świeczki w słoiku nadające się do samodzielnej dekoracji. Słoik można przystroić zieloną gałązką i jarzębiną lub ostrokrzewem (u nas rzadziej dostępny). Można też przywiązać do niego bombkę lub inne elementy kojarzące się ze świętami.
- Zimowy bukiet – jest to bogaty bukiet świąteczny z gałązek cisu lub tui, bogato ustrojony suszonymi owocami (mogą być tez jabłka z gipsu), szyszkami, jarzębiną, a nawet laskami cynamonu. Dla lepszego efektu można go oprószyć sztucznym śniegiem. To jeden z ładniejszych stroików bożonarodzeniowych jakie można postawić na stół.
- Bożonarodzeniowy wieniec – w tradycji anglosaskiej wieniec wiesza się na drzwiach. U nas jednak równie popularne jest stawianie wieńca na stole. Wewnątrz można dodatkowo postawić świecę. Można też przygotować wieniec adwentowy, w którym cztery świece są wkomponowane w konstrukcję.
- Latarnia – ozdobna latarnia ze świeczką lub lampkami ledowymi w środku może być elementem kompozycji bożonarodzeniowych. Może być też sama dekoracją, zwłaszcza jeśli preferujemy minimalizm na stole.
Domowe czy gotowe dekoracje świąteczne?
Wszystkie wymienione rodzaje stroików świątecznych można zarówno wykonać samodzielnie, jak i kupić gotowe. Jeśli nie znajdziemy odpowiedniej dekoracji w sklepie, warto poszukać ofert prywatnych twórców lub zakupić półprodukty, by stworzyć stroik według własnego pomysłu. Czy opłaca się robić świąteczne kompozycje samodzielnie? Czy ich koszt jest niższy od tych dostępnych w sprzedaży?
Odpowiedź zależy od rodzaju dekoracji, jaką planujemy stworzyć. Proste stroiki, np. z wykorzystaniem świec, często będą tańsze, szczególnie jeśli mamy już potrzebne materiały w domu. Jednak przed zakupem półproduktów warto porównać ich ceny z kosztami gotowych ozdób, ponieważ czasami samodzielne tworzenie może okazać się droższe.
Najwyższą cenę osiągają stroiki artystyczne, tworzone przez rękodzielników. Czasem warto jednak zainwestować w takie dzieło – nie tylko wspieramy artystów, ale zyskujemy wyjątkową, unikalną dekorację na świąteczny stół. To świetne rozwiązanie, jeśli brakuje nam czasu lub umiejętności, by stworzyć coś podobnego samodzielnie.
Sprawdź także: Jakie są tradycje i symbole adwentowe?