Usuwanie rdzy z matalu różnymi sposobami

Okazuje się, że odrdzewienie metalu wcale nie musi być aż tak kłopotliwe. Do usunięcia rdzy wystarczy bowiem sprawdzony i skuteczny środek na rdzę, aby pozbyć się jej z metalowego elementu. Wśród nich znajdują się te łatwo dostępne, które być może akurat mamy… pod ręką, we własnym domu. To środek tani i dobrze znany – mianowicie, soda oczyszczona. Wystarczy, że zmieszasz ją z wodą – wówczas powstanie swego rodzaju pasta. Tak powstałą pastą pokryj powierzchnię metalową, która zardzewiała. Możesz również umyć metalową powłokę i posypać ją następnie sodą oczyszczoną – wilgoć w połączeniu z sodą sprawi, że przyklei się ona do metalowej powierzchni. W takim przypadku należy zostawić dane elementy na przynajmniej dwie godziny. Możesz w ten sposób pozostawić również rozprowadzoną po metalowym elemencie pastę.

Kiedy już czas upłynie, wyczyść pastą metalowy przedmiot przy pomocy szczoteczki do zębów – zmyć rdzę powinno udać się już po kilku minutach! W przypadku posypania przedmiotu sodą, możesz użyć np. szczoteczki drucianej albo druciaka. Należy pamiętać, że soda oczyszczona odkleja rdzę od powierzchni, dlatego skrobanie jej może okazać się koniecznością!

Sprawdź także: Praktyczne sposoby: jak wyczyścić klawiaturę w laptopie

Czyszczenie metalu z rdzy octem

Jednym ze skutecznych sposobów usuwania rdzy z powierzchni stali jest użycie octu spożywczego. Jak to działa? Wystarczy zanurzyć stalowy element w occie i pozostawić na cały dzień do wyschnięcia. Następnie dokładnie wytrzeć i zeskrobać resztki rdzy przy użyciu druciaka.

Ocet to naturalny środek czyszczący, idealny zarówno dla małych, jak i większych elementów. Jeśli przedmiot jest zbyt duży, aby go zanurzyć, zamocz ściereczkę w occie i owiń nią czyszczony element. W przypadku bardzo dużych powierzchni, polej je octem i pozostaw na około 3 godziny. Następnie zetrzyj ocet i usuń resztki rdzy za pomocą drucianej szczoteczki.

Czym usunąć rdzę z metalu? Kwasek cytrynowy

Odrdzewienie metalu możesz przeprowadzić za pomocą skutecznego środku ze sklepu, jakim okazuje się również… kwasek cytrynowy. Potraktowanie nim stali to świetny pomysł zwłaszcza, że wystarczy rozpuścić go w wodzie, by zadziałał. Kwasek cytrynowy zadziała w takim przypadku zupełnie podobnie, jak ocet. Zastanawiasz się, jak usunąć rdzę z ubrania? Cóż, na pewno nie kwaskiem! Niestety, ale kwasek może wówczas je odbarwić bądź całkowicie zniszczyć – a więc, jakiekolwiek rzeczy potraktowane farbą zwyczajnie… nie wchodzą w grę przy odrdzewianiu kwaskiem! Jeżeli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, wystarczy wsypać 2 łyżeczki kwasu do gorącej wody i następnie zanurzyć w niej czyszczony element. Najlepiej niech będą to tylko małe przedmioty (jak śrubki czy nakrętki). Po takiej „kąpieli” należy zeskrobać rdzę druciakiem.

Usuwanie rdzy z metalu
Czym i jak usunąć rdzę z metalu – oto najskuteczniejsze sposoby

Jeżeli ta metoda wydaje się zbyt niebezpieczna dla danego przedmiotu, spróbuj usunąć rdzę mieszanką soku z cytryny i soli. To stary, domowy sposób na usunięcie rdzy – wystarczy, że ze składników tych utworzysz „papkę” i potraktujesz nią dany przedmiot. Podobnie działa zresztą coca-cola, która jest znakomitym odrdzewiaczem. Zastanawiasz się nadal, jak usunąć rdzę z ubrania, jednak ich przy tym… nie niszcząc? Spróbuj więc tych dwóch ostatnich sposobów!

Sprawdź także: Usuwanie silikonu w domu, czyli jak i czym zmyć silikon

Polecane środki do usuwania rdzy

Próbowałeś już wszystkich powyższych domowych metod i nadal nie wiesz, jak usunąć rdzę? No cóż, czyszczenie rdzy wcale nie jest takie proste – zwłaszcza, jeżeli pojawiło się jej naprawdę sporo na danym przedmiocie. Warto będzie wówczas sięgnąć po sprawdzone preparaty, jakie na pewno skutecznie poradzą sobie z każdym zardzewiałym elementem! Czym usunąć rdzę z metalu? Otóż, warto zwrócić uwagę chociażby na środek WD-40 – to skuteczny odrdzewiacz do metalu, jaki wypiera wilgoć i działa bardzo uniwersalnie. Dzięki temu preparatowi można również zapobiec korozji i usunąć wszelkie zabrudzenia. Co ważne, produkt ten zadziała na bardzo różne metale, np. na mosiądz.

Pamiętaj, że WD-40 można używać na wszystkich rodzajach narzędzi – a więc narzędzia ogrodowe, wyposażenie domu czy elementy samochodu na pewno możesz potraktować właśnie tym preparatem. Kiedy już go użyjesz, środek wyschnie i na powierzchni wybranego elementu utworzy swego rodzaju zabezpieczającą warstwę – to właśnie ona będzie osłaniała go przed korozją i wodą (nawet do sześciu miesięcy). Środek wniknie na tyle głęboko, że poluzuje części nawet mocno zardzewiałe – dzięki temu, rdza łatwiej „odejdzie” od przedmiotu. Jeżeli chcesz potraktować środkiem WD-40 swoje auto, warto będzie już po całym zabiegu porządnie wymyć samochód, a następnie wyszorować go i dobrze nawoskować – dzięki temu, na długo zachowasz blask karoserii swojego auta! Oczywiście, WD-40 nada się nie tylko do samochodów – możesz z powodzeniem potraktować nim bowiem inne przedmiotu z metalu.

Zanim zaczniesz usuwać rdzę z jakiegokolwiek przedmiotu musisz zorientować się, czy rdza oby nie za mocno „wgryzła” się w dany element. Jeżeli bowiem spowodowała jakieś szkody bądź sprawiła, że parametry przedmiotu (czy też jego użyteczność) drastycznie zmalały, trzeba będzie użyć wszystkich tych metod w nieco… innym charakterze. Zawsze trzeba dopasować sposób odrdzewiania do stanu przedmiotu, jaki został pokryty rdzą! Dlaczego należy o tym pamiętać? Otóż, nie każdy środek usuwający rdzę zadziała bowiem od razu i tak samo na każdy przedmiot!

Sprawdź także: 5 sposobów na szybkie posprzątanie domu lub pokoju

ikona podziel się Przekaż dalej