Czym rozpuścić i zmyć silikon?

Wbrew pozorom, to zadanie wcale nie należy do najłatwiejszych. Jeżeli chcesz pozbyć się silikonu z twardej i gładkiej powierzchni, może to być jednak całkiem proste – oczywiście, gdy silikon nadal jest miękki. Jeśli tak jest, wówczas:

  1. Zalej go dużą ilością płynu do naczyń.
  2. Zbierz silikon gąbeczką, ścierką lub papierem toaletowym z kafelek.

Jeżeli już jednak na ścianie jest zaschnięty silikon lub pojawiły się plamy np. na łazienkowych elementach z aluminium, będzie trzeba… poczekać. Silikon musi wówczas zrobić się całkowicie twardy, abyś później zdołał go podważyć szpachelką i… zeskrobać. Nie da się ukryć, że zaschnięty już silikon jest trudniejszy do usunięcia. Praca wymaga bowiem precyzji oraz skupienia – niestety, ale skrobaczką możesz łatwo uszkodzić armaturę czy też ścianę i glazurę.

Na powierzchni kafelek zostały ślady po silikonie, mimo że zeskrobałeś prawie wszystko? Przyda się profesjonalny rozpuszczalnik do silikonu – niestety, ale tradycyjnym octem niewiele da się zrobić. Uważaj jednak przy stosowaniu rozpuszczalników, bo takie preparaty mogą zmatowić powierzchnię wykonaną ze sztucznych materiałów!

Sprawdź także: Cennik sprzątania domów i mieszkań w całej Polsce

Domowe sposoby na rozpuszczenie silikonu sanitarnego

Tym, co rozpuszcza silikon z glazury i ze ściany najskuteczniej (wśród domowych produktów) jest płyn do naczyń. Można nim potraktować silikon, aby zmiękczył się i nieco rozpuścił. Później można go zdjąć szpachelką z szyby, z aluminium, a nawet z ubrania. Ważne jednak, aby wylewać na daną powierzchnię wyłącznie sam płyn do naczyń – nie mieszając go z wodą! Jeśli bowiem wymieszasz go z nią, taki domowy rozpuszczalnik może wówczas… nie zadziałać.

Porady na temat usuwania silikonu
Czym rozpuścić i zmyć silikon? Oto najlepsze domowe sposoby

Czym usunąć silikon? Otóż, możesz obłożyć go również kostkami lodu! Taka metoda pozwoli sprawić, że silikon zrobi się twardy i się… skruszy. Resztkę silikonu z powodzeniem usuniesz żyletką bądź nożem przeznaczonym do cięcia papieru. Nie mocz jednak wodą miękkiego silikonu! Niestety, ale może on rozmazywać się wówczas w miejscu, gdzie go położyłeś. A wtedy trzeba będzie się zastanawiać, czym zmyć silikon i to… w trybie natychmiastowym!

Sprawdź także: Jak usunąć silikon z kabiny prysznicowej domowymi sposobami?

Czym rozpuścić silikon w domu - polecane sposoby

Jeżeli nie masz pojęcia, jak zabrać się za usuwanie silikonu, możesz skorzystać z poniższych porad. Generalnie sposoby są dwa – „na sucho” i „na mokro”. Metoda na sucho polega na mechanicznym usuwaniu silikonu, zaś na mokro opiera się na rozpuszczaniu silikonu specjalnymi środkami chemicznymi:

  • metoda na sucho – wystarczy użyć odpowiedniego nożyka i ułożyć go pod kątem, aby móc zeskrobać silkon. Dzięki niemu możesz usunąć stary silikon, choć to sposób wymagający wiele czasu i pracy, a także wyjątkowego skupienia,
  • metoda na mokro – polega na użyciu odpowiednich preparatów, jakie zmiękczają silikon i plamy po nim pozostałe. Dzięki użyciu rozpuszczalników, nawet stary silikon może się oderwać i stracić przyczepność od danego podłoża, na jakim był położony. Większość dostępnych na rynku produktów działa dosłownie kilka minut po nałożeniu.

Jak usunąć silikon z dłoni?

Zastanawiasz się, czym rozpuścić silikon, jaki został na rękach? Jest to jak najbardziej wykonalne! Działaj jednak możliwie szybko, zanim silikon się… utwardzi. Usuń go papierowym ręcznikiem – substancja będzie jeszcze miękka, więc powinna zejść bez większego problemu. Pamiętaj – im szybciej zareagujesz, tym szybciej i prościej pozbędziesz się silikonu.

Nie zdążyłeś i silikon zdążył już zaschnąć na rękach? Spróbuj wymyć więc je jak największą ilością zimnej wody połączonej z szarym mydłem! Oczywiście, o jest to możliwe (materiał), możesz w ten sposób pozbyć się silikonu ze swoich narzędzi.

Zaschnięty silikon na płytkach
Czym rozpuścić i zmyć silikon? Oto najlepsze domowe sposoby

Polecane rozpuszczalniki do silikonu

Do zaschniętego silikonu najbardziej skuteczne i tak ostatecznie okazują się być specjalistyczne preparaty, jakie znaleźć można w marketach budowlanych. Najlepiej będzie wybrać środek, który:

  • możliwie szybko działa,
  • posiada instrukcję obsługi,
  • w zestawie ma narzędzia do nakładania preparatu (np. pędzelki),
  • nie zawiera substancji drażniących – to ważne, kiedy jesteś alergikiem!

Nie kieruj się niską ceną przy wyborze preparatu do usuwania silikonu. Najważniejsza jest jakość rozpuszczalnika! Gdy już zdecydujesz się na odpowiedni produkt, nałóż go pędzelkiem na wybrane miejsce. Poczekaj, aż upłynie czas określony w instrukcji na opakowaniu. Następnie usuń resztki silikonu za pomocą szpatułki, jeśli jest dołączona do zestawu.

Nie chcesz pozbyć się całego silikonu, jaki został na ścianie czy glazurze? A więc, koniecznie zabezpiecz go najzwyklejszą… taśmą malarską! Nieco trudniej będzie, gdy chemiczny preparat wedrze się na część silikonu, którą chciałeś zostawić bez zmian. Wówczas, chcąc nie chcąc, trzeba będzie i tak pozbyć się… całego fragmentu silikonu.

Metody rozpuszczania i usuwania silikonu są bardzo różne. Można wykorzystać w tym celu zarówno preparaty i narzędzia, jakie znajdują się w każdym domu, jak i skorzystać ze specjalnych substancji przeznaczonych do usuwania silikonu. Ostatecznie, jeżeli nie masz pewności co do danej metody, zawsze będzie można skorzystać z fachowej pomocy firmy, która zajmuje się remontami. Jednak, wiadomo – ten sposób będzie już znacznie droższy, jak usunięcie i zmycie silikonu samodzielnie.

Sprawdź także: Jak usunąć plamy ze skóry, czyli domowe sposoby na czyszczenie skóry

ikona podziel się Przekaż dalej