Blokada drzwi pralki - dlaczego tak się dzieje?

Pralka to niezbędne urządzenie w nowoczesnym domu, zazwyczaj bezproblemowe w obsłudze. Jednak czasami mogą wystąpić usterki, które na pierwszy rzut oka wydają się poważniejsze niż są w rzeczywistości. Aby zrozumieć, jak wyłączyć blokadę drzwi w pralce, warto poznać zasadę jej działania.

W starszych modelach pralki blokada drzwi jest najczęściej spowodowana przez rozgrzanie specjalnego pozystora bimetalicznego. Bimetal to stop dwóch metali o różnych właściwościach. W pralkach, podczas prania, pozystor ten jest ogrzewany, co powoduje jego rozszerzenie. Po zakończeniu cyklu prania, dopływ prądu jest odcinany, a pozystor stygnie i kurczy się w ciągu kilku minut, odblokowując drzwi pralki.

W nowoczesnych pralkach, gdzie nie używa się bimetalicznego pozystora, blokada drzwi działa elektromagnetycznie. W przypadku awarii, wiele pralek posiada alternatywne sposoby zwalniania blokady, takie jak pociągnięcie za odpowiednią zawleczkę lub użycie śrubokręta. Informacje na ten temat powinny być dostępne w instrukcji obsługi lub na stronie producenta.

Większość metod jest na tyle prosta, że można je wykonać samodzielnie, bez potrzeby wzywania specjalisty. W niektórych przypadkach może jednak okazać się konieczne odetkanie pompy lub naprawa mechanicznie uszkodzonego zamka.

Sprawdź także: Podłączenie silnika do pralki - podpowiadamy, jak to zrobić

Z czego wynika blokada pralki po zakończeniu prania?

Głównym zadaniem blokady jest uniemożliwienie otwierania pralki w czasie prania. Mówiąc jeszcze dokładniej, chodzi o uniemożliwienie wylania się wody. Konstrukcja blokady, niezależnie od jej rodzaju, będzie więc zależna od tego, czy woda została w urządzeniu. Jeżeli na przykład nie udało się pralki wyłączyć w normalnym trybie, bo nastąpiła awaria prądu, to możemy mieć problem, żeby odblokować drzwi.

get_media_image id=3101 %}

Jeśli woda zalewa filtr pralki, to pierwszą czynnością powinno być skorzystanie z awaryjnego spuszczania wody. Wiedząc, ile waży pralka, odradzamy opróżnianie przez przechylenie urządzenia. W większości pralek powinno być możliwe odprowadzenie wody za pomocą węża spustowego (szczegóły przedstawimy dalej).

Inną przyczyną blokady, która nie chce się wyłączyć, może być mechaniczne uszkodzenie zamka lub uszkodzenie przewodów w przypadku zamka elektromagnetycznego. Dlatego w przypadku awarii w różnych typach pralek trzeba postępować nieco inaczej.

W razie poważnego uszkodzenia blokady konieczne może się okazać wezwanie specjalisty. Jednak w wielu przypadkach możemy wypróbować różne metody awaryjnego otwierania samodzielnie. Poza tym dobrze jest wiedzieć jak wyłączyć blokadę drzwi w pralce, nawet jeśli metoda nie przyda się w danym momencie.

Sprawdź także: Odkamienianie pralki domowymi sposobami - podpowiadamy, jak to zrobić!

Sposoby: jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki

Odpowiadając na pytanie, jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki, mówimy o sytuacji, w której pranie zostało przerwane albo nie da się otworzyć zatrzaśniętych drzwi, nawet po upływie kilkunastu minut od prania. W przypadku zwykłego prania blokada może działać jeszcze kilka minut i należy po prostu poczekać. Oto kilka sposobów, które pomogą odblokować drzwi od pralki:

  1. Awaryjne opróżnianie filtra – dostęp do filtra znajduje się na dole pralki, zwykle z przodu po prawej stronie lub po prawym boku na dole. Zanim otworzysz zaślepkę i wyciągniesz wężyk lub odkręcisz filtr, podłóż płaskie naczynie lub ścierki pod pralkę. Inaczej woda wyleje się na podłogę. Oczyszczenie, a czasem wymiana filtra może rozwiązać problem z zablokowanymi drzwiami.
  2. Reset pralki – jeśli to nie filtr jest problemem, możliwe, że zawiodła elektronika. Ta metoda powinna pomóc szczególnie przy awaryjnym otwieraniu zamka elektromagnetycznego. Najpierw należy wyłączyć zasilanie guzikiem lub pokrętłem, żeby nie paliła się lampka. Następnie wyciągnąć kabel zasilający z kontaktu na 10 minut. W niektórych modelach dodatkowo należy przytrzymać przez kilka sekund włącznik „start/pauza”.
  3. Użycie awaryjnego otwierania – wiele modeli pralek posiada własne mechanizmy pomagające wyłączyć blokadę. Może to być zawleczka lub taśma zwalniająca znajdująca się obok filtra. Zanim skorzystasz z tego sposobu, koniecznie odłącz pralkę od zasilania, upewnij się, że woda została odprowadzona. Zapoznaj się też z konkretną informacją jak wyłączyć blokadę drzwi w pralce twojego producenta.

Niestety uniwersalne porady jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki nie zawsze pomagają. W przypadku poważnej blokady mechanicznej lub uszkodzenia przewodów powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej wówczas wezwać specjalistę, możliwe, że konieczna będzie też wymiana części.

Dowiedz się też, jak wypoziomować pralkę, żeby pracowała prawidłowo i nie hałasowała.

ikona podziel się Przekaż dalej