Czy czyszczenie fug parą wodną jest skuteczne?

Fugi, zwłaszcza jasne, zarówno na podłodze, jak i ścianach, z biegiem czasu zaczynają zachodzić brudem. Dzieje się to powoli, dlatego nie zawsze to zauważamy. Jednak od czasu do czasu należy je dobrze wyczyścić, by przywrócić im pierwotny kolor i wyeliminować alergeny i zabrudzenia z domu. Czyszczenie ich małą szczotką i detergentami nie jest szczególnie komfortowe ani skuteczne, dlatego w wielu domach pojawia się parownica do fug.

Takie czyszczenie fug ma bardzo wiele zalet. Wysoka temperatura sprawia, że zabrudzenia szybko się rozmiękczają i łatwiej je usunąć. Skraplająca się para wodna wnika w strukturę fug i precyzyjnie zbiera cały brud. Dodatkowo powierzchnia zostaje zdezynfekowana przez temperaturę – większość wirusów, bakterii i grzybów ginie w zetknięciu z nią. To o wiele skuteczniejsze niż usuwanie ich chemicznym detergentem, na dodatek o wiele bezpieczniejsze. Preparaty czasami zmniejszają siłę spoiny, wnikają w strukturę cementu i powodują jego wykruszanie. Para wodna nie wpływa na jakość i trwałość fugi.

Jak wybrać urządzenie parowe do mycia fug?

Parownica do fug to tylko jedno z urządzeń wytwarzających parę, które nadają się do wyczyszczenia fugi. Dużą skutecznością wyróżnia się także myjka parowa, czyli urządzenie wielofunkcyjne, które – w zależności od założonej końcówki – można stosować do czyszczenia wielu różnych powierzchni. Nadają się do utrzymywania czystości w łazience i kuchni, pozwalają na wyczyszczenie blatów, podłóg, usuwają przypalony tłuszcz z rusztów czy osad mydlany w kabinie prysznicowej.

Każde urządzenie parowe działa na podobnej zasadzie. Pojemnik napełnia się wodą, która podgrzewa się do wysokiej temperatury. Para wodna jest pod ciśnieniem wyprowadzana przez dyszę. Bardzo często końcówka jest wyposażona w gąbkę lub ściereczkę, które zbierają nadmiar wilgoci razem z brudem. Za skuteczność czyszczenia odpowiadają takie parametry jak temperatura, ciśnienie i prędkość wydychanego strumienia. W większości parownic i myjek te parametry można samodzielnie ustawiać.

Sprawdź także: Jak usunąć silikon z kabiny prysznicowej domowymi sposobami?

Czyszczenie fug parą wodną
Czyszczenie fug parą wodną - skuteczność, opinie, wykonanie krok po kroku

Parownica do fug marki Karcher - czy warto?

Najpopularniejsze urządzenie parowe oferuje marka Karcher. W ofercie tej firmy znajdują się myjki parowe i parownice różnego rodzaju. Większość z nich to narzędzia wielofunkcyjne, które można przeznaczyć do czyszczenia różnych powierzchni. Mycie fug jest możliwe dzięki specjalnym, precyzyjnym nakładkom.

Myjka parowa 6w1 SC 1 cieszy się doskonałymi opiniami użytkowników. Dzięki maksymalnemu ciśnieniu do 3 barów zapewnia precyzyjne czyszczenie parowe. Choć ma kompaktowe wymiary, wewnętrzny zbiornik jest wystarczająco pojemny, by posprzątać większą powierzchnię. Karcher wyposażył urządzenie w różne dysze, w tym dedykowane do czyszczenia fug. Dysza Power skutecznie odspaja brud, ułatwiając jego usunięcie. Sprzęt jest bezpieczny dzięki hydraulicznym zaworom, które zapobiegają przypadkowemu otwarciu zbiornika z gorącą wodą. Dodatkowo, okrągła szczotka i ściereczka frotte znacząco ułatwiają czyszczenie parowe każdej powierzchni, czyniąc urządzenie jednym z najbardziej wszechstronnych w swoim rodzaju.

Czyszczenie fug parownicą parową
Czyszczenie fug można wykonać za pomocą specjalnych parownic i urządzeń parowych, a także szczoteczką o mocnym włosiu. Parownica bardzo dobrze się sprawdza

Mycie fug parą krok po kroku

Z myjką parową poradzisz sobie nawet z najbardziej zabrudzonymi fugami i jest to bardzo proste. Tak naprawdę wystarczy tylko, że przejedziesz dyszą wyposażoną w szczotkę kilka razy po każdej spoinie między płytkami. Bardziej zabrudzone miejsca, jak na przykład w kabinie prysznica czy przy wejściu do domu musisz jedynie nieco bardziej energicznie szorować, by na dobre pozbyć się wszystkich zabrudzeń. Kiedy podłoga zacznie wysychać, możesz ją wytrzeć miękką ściereczką, by zebrać resztki pary wraz z piaskiem, błotem i innymi zanieczyszczeniami.

 Jeśli twoja parownica nie jest wyposażona w szczotkę, od razu po rozprowadzeniu pary na niewielkim fragmencie, przetrzyj ściereczką wszystkie spoiny. To przepis wyłącznie na wyczyszczenie standardowych fug cementowych. Nowoczesne, silikonowe są o wiele delikatniejsze. Czyści się je małym strumieniem pary wodnej. Najlepiej ustawić niskie ciśnienie i nieco niższą temperaturę. Zbyt wysoka może uszkodzić strukturę spoiny.

Sprawdź także: Skuteczne usuwanie kamienia z kabiny prysznicowej - sposoby na kamień i zacieki

ikona podziel się Przekaż dalej