Usuwanie zapachu stęchlizny z kanapy i innych mebli - domowe sposoby
Meble i dywany, które długo przebywały w pomieszczeniach z nadmierną wilgocią, mogą zacząć nieprzyjemnie pachnieć. Charakterystyczny, mocny zapach pleśni, znany jako stęchlizna, może być trudny do wyeliminowania, ale na szczęście jest to możliwe. Odkryj sposoby na pozbycie się zapachu stęchlizny z łóżka, innych mebli oraz dywanów.
Usuwanie zapachu stęchlizny z kanapy i łóżka
Pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z łóżka i kanapy jest bardzo trudne. Zapach wilgoci wydostaje się z materaca, a jego przecież bardzo trudno jest wyprać, wysuszenie staje się natomiast praktycznie niemożliwe. Źle dosuszona gąbka w kanapie czy materacu może jeszcze nasilać problem stęchlizny. Oczywiście można oddać kanapę czy łóżko do prania, ale to może być bardzo kosztowne. Zamiast tego o wiele lepiej po prostu zastosować domowe sposoby.
Soda oczyszczona to doskonały, naturalny absorber zapachów. W przeszłości dodawano do niej zmielone liście rumianku czy kwiaty lawendy. Dzisiaj popularne są olejki eteryczne, z których szczególnie polecany jest olejek sosnowy ze względu na jego właściwości antybakteryjne i odświeżające. Dodaj kilka kropli olejku do sody, dokładnie wymieszaj, a następnie równomiernie rozsyp na powierzchni materaca czy kanapy. Pozostaw na 40-60 minut, po czym z odkurzaczem usuń proszek. Efekt? Brak nieprzyjemnych zapachów.
Ten sposób na to, jak usunąć zapach stęchlizny z kanapy i z materaca sprawdza się tylko wtedy, kiedy śmierdzi tylko wierzchnia warstwa. Jeśli cała gąbka wewnątrz przesiąkła zapachem, konieczne będzie sięgnięcie po neutralizatory zapachu. To środki nowej generacji, które po prostu niwelują zapach wilgoci. Są dość skuteczne, jednak po jakimś czasie zapach stęchlizny może wrócić.
Jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu?
Nieprzyjemny zapach wydobywający się z zawilgoconego dywanu? Można go usunąć i to w dość łatwy sposób. W przeciwieństwie do usuwaniu stęchlizny z łóżka, tutaj nie musisz uciekać się do stosowania chemicznych środków. Wystarczy, że wypierzesz dywan. Potrzebujesz tylko odpowiedniej szczotki i szarego mydła. Wypranie dywanu powinno zadziałać, ale oczywiście musisz go dobrze wysuszyć. Dlatego najlepiej rozłożyć go w ogrodzie i tam zostawić na cały dzień. Na słońcu wyschnie najszybciej.
Jeśli zapach stęchlizny będzie się utrzymywał, możesz wypróbować sposób z sodą oczyszczoną i olejkami – tak jak w poprzednim przypadku, wystarczy rozsypać środek na całym dywanie i po upływie mniej więcej godziny wciągnąć odkurzaczem. Jest jednak jeszcze jedna, dość skuteczna metoda. Woda utleniona, którą każdy ma w apteczce, zabija bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z dywanu. Wystarczy skropić go po całej powierzchni, ale zanim to zrobisz, koniecznie sprawdź na małym skrawku, jak materiał zareaguje. Woda utleniona działa w niektórych przypadkach jak wybielacz, może więc okazać się, że na włosiu pozostaną niespieralne, szpecące plamy.
Jak usunąć zapach stęchlizny z szafy?
Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z szafy? Jeśli wyciągane z szafy ubrania śmierdzą stęchlizną, to nie musi być kwestia wilgoci w pomieszczeniu czy zepsutej pralki. Bardzo często to sama szafa wydziela nieprzyjemny zapach. Stęchlizna mogła powstać wskutek włożenia na półkę nie do końca wysuszonych rzeczy, a bakterie odpowiedzialne za smród roznoszą się także na drewno. Po kilku dniach cała szafa może mieć nieprzyjemny zapach, który przenosi się na włożone do niej ubrania.
Dlatego pierwszym krokiem na usunięcie zapachu stęchlizny, jest dokładne umycie całej szafy. Drzwiczki, półki, nawet zawiasy należy umyć wodą z szarym mydłem i wytrzeć do sucha. Warto zadbać o to, by zawsze mieć pod ręką odświeżacz do szafy. Możesz zrobić go samodzielnie, wykorzystując domowe sposoby, na przykład wkładając do materiałowego woreczka trochę lawendy, igły sosnowe albo liście i kwiaty rumianku. Świetny odświeżacz do szafy to także zwykłe mydło. Wystarczy włożyć je między ubrania, by zapach wilgoci zniknął. Dbaj także o to, by raz na jakiś czas drzwi do szafy zostały otwarte, tak, byś mogła dobrze przewietrzyć jej wnętrze.
Sprawdź także: Skąd się bierze grzyb na ścianie i jak skutecznie pozbyć się pleśni ze ścian?