Zapach moczu w domu - jak się go pozbyć?
Nauka czystości może być wyzwaniem, dlatego czasem zdarzają się małe wypadki, które skutkują plamami na dywanie, materacu czy kanapie. Nawet intensywne pranie wodą z proszkiem może nie usunąć zapachu uryny. Dowiedz się, jak skutecznie usunąć ten nieprzyjemny zapach i pozbyć się problemu raz na zawsze.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nieprzyjemny zapach moczu w domu
Tego nie da się ukryć – zapach uryny potrafi utrzymywać się przez kilka dni. Na dodatek jeszcze wnika w materac czy dywan, może także pozostać w fugach płytek. Dlatego jest tak trudny do usunięcia. Wiedzą o tym zarówno właściciele młodych zwierząt, jak i młodzi rodzice, którzy często stają przed problemem mokrej plamy na łóżku.
Przykry zapach moczu może być bardzo uciążliwy, ponieważ za jego powstawanie odpowiadają bakterie gnilne obecne zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Choć zapach uryny jest podobny, jego intensywność może się różnić. Źle sprzątnięty mocz staje się idealną pożywką dla bakterii, które rozmnażając się, potęgują nieprzyjemny zapach, zamieniając go w trudny do zniesienia smród. Usunięcie tego zapachu jest trudne, ale możliwe. Jak skutecznie się go pozbyć?
Jak usunąć zapach moczu?
W dobie tetrowych pieluszek pranie robiło się po kilku dniach. W tym czasie zużyte pieluchy odkładano, aż uzbiera się ich większa ilość. By nie pojawiał się charakterystyczny zapach, wkładano je do zimnej wody. Dlatego najlepszym sposobem na to, jak wywabić zapach moczu jest właśnie zastosowanie chłodnej wody. Jeśli użyjesz gorącej, będzie mniej skuteczna, niż zimna – ciepło powoduje, że bakterie się bardziej namnażają.
Do zapierania plamy na łóżku czy dywanie nie stosuj środków do prania ani płynu do mycia naczyń. Raczej w tym wypadku będą mało pomocne. Nie sięgaj także po ocet, ponieważ także nie zadziała, a mieszanina woni będzie o wiele gorsza i bardziej intensywna, niż sam zapach uryny. Wodą i gąbką postaraj się zmyć jak najwięcej moczu. To może wystarczyć, czasami jednak zapach moczu będzie się utrzymywał. W takim wypadku trzeba będzie go zneutralizować.
Sprawdź także: Czyszczenie dywanu domowymi sposobami, czyli jak wyprać dywan
Neutralizowanie zapachu moczu - polecane środki
Jeśli zapach nie jest bardzo uciążliwy, możesz spróbować go zneutralizować stosując naturalne substancje absorbujące woń. Jednym z nich jest mleko. Wystarczy, że je zagotujesz, a potem postawisz w garnku w miejscu, gdzie zwierzak się załatwił. Mleko „wciągnie” smród, który powinien zniknąć, kiedy je wylejesz.
Podobnie działa jeszcze kilka substancji, które na pewno masz w domu. Czym zneutralizować zapach moczu? Możesz zastosować mąkę kukurydzianą – wystarczy ją rozsypać na plamę, a zacznie absorbować zapach. Potem mąkę wystarczy odkurzyć lub zebrać miotełką. Podobnie działa także płyn do płukania ust zmieszany z niewielką ilością wody. Nałóż go na plamę z moczu i zostaw na kilka godzin. Później dobrze odciśnij, zwłaszcza jeśli stosujesz ten sposób na dywanie.
Sprawdź także: Czyszczenie dywanów różnymi sposobami - pranie chemiczne i skuteczne domowe patenty
Jak usunąć zapach moczu z materaca lub kanapy?
Nie ulega wątpliwości, że najtrudniejsze do wywabienia plamy z moczu są na materacu. Płyn przecieka przez gąbkę, zostaje w niej, a jej ciepła i ciemna struktura jest idealnym miejscem do gwałtownego namnażania się bakterii. Dlatego zapach moczu w łóżku jest szczególnie trudny do usunięcia.
Możesz wypróbować któryś z domowych sposobów. Spróbuj po plamie na materacu rozprowadzić papkę z sody oczyszczonej i wody. Powinna być na tyle gęsta, by soda się nie rozpuszczała. Ma ona lekkie działanie bakteriobójcze i odświeża. Zostaw papkę na co najmniej kilkanaście minut i usuń, używając gąbkę i dużo wody. Materac możesz zostawić do wyschnięcia na słońcu, jeśli to jednak nie jest możliwe, nie zaścielaj go, pozostawiając w ogrzewanym pokoju aż będzie całkiem suchy.
Jeśli domowe sposoby zawiodą, warto sięgnąć po środki chemiczne. Nie musisz od razu oddawać materaca czy kanapy do profesjonalnego prania, co może być kosztowne. Najpierw spróbuj użyć żwirku dla kota pochłaniającego wilgoć. Rozprowadź go po materacu, a w razie potrzeby umieść w pobliżu mokrej plamy. Żwirek pochłania wilgoć i zapach, a jeśli jest wystarczająco drobny, można go usunąć odkurzaczem.
W sklepach zoologicznych znajdziesz specjalne środki przeznaczone do usuwania zapachu kociego moczu, które również skutecznie eliminują ślady dziecięcych wypadków. Wypróbuj je, zanim zdecydujesz się na bardziej inwazyjne metody.
Sprawdź także: Domowe sposoby prania i czyszczenia tapicerki meblowej